Choroby Zdravie

Migréna – problém komplikujúci každodenný život

migréna

Migréna je závažná forma bolesti hlavy, ktorá sa prejavuje silnými a opakujúcimi sa pulzujúcimi bolesťami, často sprevádzanými ďalšími príznakmi ako nauzea, zvracanie a citlivosť na svetlo a zvuk. Jednou z charakteristík migrény je aj prítomnosť tzv. “aury” u niektorých ľudí.

Aura je neurologický symptóm, ktorý sa môže objaviť pred alebo po samotnej bolesti migrény. Typicky sa prejavuje ako krátkodobé a reverzibilné zmeny v zmyslovom vnímaní, ako napríklad vizuálne poruchy (ako záblesky, blikanie, rozmazané videnie), zmeny v reči, dočasná strata čiastočnej pohyblivosti končatín alebo znecitlivenie v určitých častiach tela. Aura pred migrénou môže trvať od niekoľkých minút až po hodiny. Musíme však poznamenať, že migréna s aurou nie je vždy samozrejmosťou.

Prečo migréna vzniká?

Presná príčina migrény nie je zatiaľ úplne známa, no existuje niekoľko faktorov, ktoré sa považujú za pravdepodobné príčiny jej vzniku. Migréna sa často pripisuje kombinácii genetických, environmentálnych a neurologických faktorov.

Ak máte rodinnú anamnézu migrény, máte vyššie riziko, že ju budete mať aj vy. Odborníci si myslia, že je vyvolaná dysfunkciou nervového systému, ktorá vedie k zvýšenej citlivosti mozgových buniek na vonkajšie podnety. Niektoré bežné spúšťače migrény zahŕňajú stres, nedostatok spánku, hormonálne zmeny u žien (napríklad menštruácia alebo menopauza), určité potraviny (ako čokoláda, syry, alkohol), silné zápachy, svetlo, zvuky a zmeny počasia.

Počas migrény dochádza aj k zmene v rozšírení a zúžení krvných ciev v mozgu. Tieto zmeny v cievach môžu spôsobiť zápal a dráždenie nervových zakončení, čo vedie k bolesti a ďalším príznakom migrény.

Migréna je častejšia u žien ako u mužov. Hormonálne zmeny, ako menštruácia, tehotenstvo alebo menopauza, môžu ovplyvniť vznik migrény u niektorých žien. Migréna v tehotenstve môže byť ovplyvnená hormonálnymi zmenami a niektoré ženy môžu zažívať zlepšenie alebo zhoršenie migrény počas tohto obdobia.

migréna

Ako sa prejavuje migréna a ako ľuďom ovplyvňuje životy?

Migréna sa prejavuje intenzívnymi bolesťami hlavy, často na jednej strane, sprevádzanými ďalšími príznakmi ako nauzea, zvracanie, citlivosť na svetlo a zvuk. Tieto bolesti môžu byť také silné, že môžu viesť k obmedzeniu schopnosti vykonávať bežné denné aktivity a ovplyvňovať kvalitu života. Migrény môžu spôsobiť nepohodlie, únavu, zníženú produktivitu, obmedzenie spoločenských aktivít a v niektorých prípadoch aj absenciu z práce alebo školy. Migréna môže mať vplyv na fyzické, emocionálne a sociálne blaho postihnutých ľudí.

migréna s aurou

Migréna domáce liečby – babské rady, ktoré pomáhajú

Masáž hlavy

Vyvíjanie tlaku na pokožku hlavy môže pomôcť pri uvoľnení napätia a stresu, ktoré sú bežnými spúšťačmi migrény. Masáže môžu tiež pomôcť podporiť krvný obeh, čo môže pomôcť zmierniť bolesť. Okrem masáže hlavy tiež môžete zapojiť masáž šije či chodidiel, ktoré majú množstvo akupunktúrnych bodov.

Kvalitný spánok

Kvalitný a pravidelný spánok je radou nad zlato. To zahŕňa chodenie do postele a vstávanie každý deň v rovnakom čase, vyhýbanie sa obrazovkám počítaču či telefónu pred spaním a trávenie dostatku času na prirodzenom svetle počas dňa. Zdriemnutie si počas dňa môže pomôcť taktiež.

Cvičenie a pohyb

Ukázalo sa, že cvičenie má výhody pri zmierňovaní symptómov a záchvatov migrény. Cvičenia s ľahkým dopadom, ako je chôdza a joga, môžu pomôcť dosiahnuť pozitívny rozdiel. Niektorí ľudia zistili, že cvičenie môže prerušiť návalové bolesti a príznaky migrény.

Chladné obklady

Chladné obklady pritlačte na spánky alebo krk, keď pociťujete príznaky migrény. Môžu totiž potlačiť bolesť a odvrátiť horšie príznaky. Niektorým ľuďom pomáhajú aj teplé obklady alebo horúci kúpeľ.

Hydratácia

Dehydratácia je častou príčinou bolestí hlavy a predpokladá sa, že je spúšťačom migrény. Vždy majte k dispozícii vodu a snažte sa vypiť odporúčaných osem pohárov denne.

Eliminácia svetla

Citlivosť na svetlo je bežným príznakom migrény a nazýva sa fotofóbia. Udržiavanie tlmených svetiel vo vašom obytnom priestore alebo kancelárii môže pomôcť znížiť pravdepodobnosť migrény. Môžete tiež zvážiť používanie zatemňovacích závesov počas dňa, nosenie slnečných okuliarov pri pobyte vonku alebo používanie okuliarov s blokovaním modrého svetla pri práci na počítači.

Migréna lieky

Lieky na migrénu môžu byť vhodnou voľbou pre zmiernenie príznakov a zlepšenie kvality života pre ľudí s migrénou. Existuje niekoľko typov liekov používaných pri liečbe migrény, vrátane liekov proti bolesti, triptánov, ergotamínov a profylaktických liekov. Aj napriek tomu si však myslíme, že migrénu možno zmierniť spomenutými tipmi, aby ste predišli závislosti na liekoch tohto typu.

Zdroje:
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-with-aura/symptoms-causes/syc-20352072
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/5005-migraine-headaches
https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/what-is-migraine/
https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/migraine-home-remedies/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných
kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň