Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných pre udržanie zdravého imunitného systému, ako sú vitamíny E, C a B6. Výskum zistil, že spirulina tiež zvyšuje produkciu bielych krviniek a protilátok, ktoré bojujú proti vírusom a baktériám vo vašom tele. Spirulina je sušená mrazom a môže sa užívať formou tabliet, ale aj vo forme prášku.

Spirulina obsahuje niekoľko živín, vrátane vitamínov rozpustných v tukoch (A, E a K), mastných kyselín, betakaroténu a minerálov. Je taktiež zdrojom bielkovín. Zistite, aké sú zdravotné benefity tejto zázračnej zeleno-modrej riasy.

Spirulina a jej skvelý nutričný profil

Podľa mnohých štúdií, v spiruline sa v najväčšom množstve nachádza draslík, sodík a vitamín A. Draslík aj sodík prispievajú k regulácii rovnováhy tekutín, svalových kontrakcií a nervových impulzov.

Vitamín A zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia orgánov (srdce, pľúca, obličky, pečeň atď.). Okrem toho je tiež potrebný pre zrak, reprodukciu a zdravý imunitný systém.

Medzi ďalšie pozoruhodné živiny nachádzajúce sa v spiruline tabletkách či prášku, ktoré významne prispievajú k zdraviu, patrí vápnik a horčík, ktoré pomáhajú udržiavať kosti silné a zdravé, regulujú srdcový tep a prispievajú k silnému imunitnému systému.

Zlepšuje zdravie srdca

Predpokladá sa, že spirulina môže mať pozitívny vplyv na srdce tým, že znižuje množstvo zlého cholesterolu a krvný tlak. Jedna nedávna štúdia skúmala vplyv suplementácie spiruliny na hladiny LDL a zistila, že užívaním len 1 gramu spiruliny každý deň počas 3-mesačného obdobia klesli hladiny LDL účastníkov o 10 %.

Existuje niekoľko ďalších štúdií, ktoré skúmali účinky spiruliny a to, aký má účinok na hladinu cholesterolu. Výsledky naznačujú, že spirulina môže skutočne znižovať hladinu LDL.

Znižuje krvný tlak

Spirulina býva opísaná ako jedna zo „superpotravín“,  obsahuje proteín, ktorý môže pomôcť regulovať krvný tlak a môže pomôcť zvládnuť hypertenziu.

Zlepšuje zrak

Spirulina je bohatá na zeaxantín, dôležitú živinu spojenú so zdravím očí. Zeaxantín chráni oči pred poškodením slnkom a môže znížiť riziko sivého zákalu

Protizápalové vlastnosti

Antioxidanty chránia telo pred oxidačným stresom. Spirulina obsahuje množstvo antioxidantov a jej pravidelná konzumácia môže pomôcť znížiť vplyv oxidačného stresu, čím sa zníži zápal a riziko vzniku chronického ochorenia, akým je rakovina.

Zlepšuje výkon

Suplementácia spiruliny môže byť užitočná aj pri fyzickom tréningu. Oxidačný stres je vedľajším produktom cvičenia, a preto konzumácia veľkého množstva antioxidantov môže znížiť množstvo stresu počas cvičenia.

Pozitívny vplyv na zdravotný stav

Spirulina môže mať pozitívny vplyv na špecifické zdravotné stavy. Existujú štúdie, že spirulina môže tiež pomáhať pri liečbe cukrovky 2. typu a hypertenzie.

Zlepšuje kvalitu pleti

Vďaka vysokému obsahu vitamínov ako A, E a B-12 prospieva spirulina pleti rôznymi spôsobmi. Zlepšuje celkové zdravie pokožky, vďaka čomu je pleť jemnejšia, jasnejšia a vyzerá mladšie. Antioxidanty prítomné v spiruline bojujú proti voľným radikálom, ktoré poškodzujú pokožku, vďaka čomu je pleť bez škvŕn a akné.

Lepšia kvalita vlasov

Spirulina je tiež plná mikroživín ako je železo, bielkoviny, esenciálne mastné kyseliny, aminokyseliny a vitamíny ako A a B-12. To všetko spolu prispieva k lepšej kvalite vlasov a zároveň bojuje proti vypadávaniu vlasov.

Ako spirulinu užívať?

Denná dávka spiruliny sa pohybuje od 1 do 8,4 gramov denne. Napríklad jedna polievková lyžica obsahuje 7 gramov spiruliny, takže väčšina ľudí skonzumuje menej ako jednu čajovú lyžičku doplnku denne.

Môže trvať približne 1-3 týždne, kým spirulina prejaví svoje zdravotné účinky. Čím zdravší je váš životný štýl, tým skôr pocítite pozitívne účinky spiruliny.

Spirulina tabletky

Ak bežne užívate doplnky výživy ako sú multivitamíny, jednoducho pridajte do svojej rutiny tabletku spiruliny. Spirulina tabletky – sú najrýchlejšou formou užívania a vhodnou, ak vám chuť spiruliny nesedí.

Spirulina Prášok

Existuje mnoho rôznych jedál a nápojov, do ktorých je možné spirulinu pridať. Najzákladnejšou metódou je zmiešať spirulina prášok s vodou a vypiť. Avšak chuť spiruliny je niečo medzi riasou a rybím olejom a môže chvíľu trvať, kým si na ňu zvyknete. Prášok spiruliny môžete dokonca pridať do smoothies alebo čerstvých ovocných štiav alebo pridať do šalátu.

Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-spirulina
https://www.forbes.com/health/body/health-benefits-of-spirulina/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka