Bylinky Čaje Potraviny Prírodná lekáreň Zdravie

Borievka a jej 7 účinkov na zdravie

borievka

Zdravie obličiek

Borievka je silné diuretikum – rastlina, ktorá zvyšuje odtok moču, pomáha očistiť systém od nadbytočných tekutín a stimuluje činnosť obličiek. To znamená, že telo vypúšťa kyselinu močovú a prebytočné kryštály, ktoré môžu spôsobiť rôzne problémy ako je dna, artritída a obličkové kamene.

Borievka je bohatá na éterické oleje, najmä terpinén, ktorý zvyšuje rýchlosť filtračnej schopnosti obličiek, čo zase zlepšuje odtok moču a pomáha vypúšťať baktérie z obličiek a močového mechúra. To robí borievku mimoriadne užitočnou pri liečbe infekcií močových ciest, pričom niektorí pacienti hlásia úľavu už po 24-72 hodinách užívania.

Zdravé trávenie

Borievka obsahuje horké zlúčeniny, ktoré stimulujú produkciu žlče a tráviacich enzýmov. To pomáha telu ľahšie tráviť potravu a zlepšuje vstrebávanie živín. Vďaka svojím adstringentným vlastnostiam sú borievkové bobule účinné pri zmierňovaní pálenia záhy a ďalších tráviacich problémov. Borievka môže byť užitočná aj pri liečbe žalúdočnej nevoľnosti, kolitídy, gastrointestinálnych infekcií, nechuti k jedlu a črevných červov.

Antioxidanty

Mnohé zo zdravotných výhod borievkových bobúľ pochádzajú zo silnej antioxidačnej aktivity, ktorú tieto bobule preukazujú. Sú bohaté na antioxidačné fytochemikálie vrátane alfa-pinénu, kadinénu, limonénu, myrcénu, bornéolu, karyofylénu a germacrén, aby sme spomenuli aspoň niektoré z úžasných 87 antioxidačných zlúčenín, ktoré sa nachádzajú v týchto skromných plodoch.

Bobule tiež podporujú aktivitu katalázy, glutatiónperoxidázy a superoxiddismutázy. Tieto sú životne dôležité antioxidanty, ktoré chránia telo pred poškodením voľnými radikálmi. Voľné radikály sú nestabilné atómy alebo skupiny atómov, ktoré stratili aspoň jeden elektrón, a snažia sa ukradnúť elektróny z okolitých molekúl v nádeji, že sa stabilizujú. Nie je prekvapením, že to môže spôsobiť nerovnováhu v tele, čo vedie k rôznym zdravotným problémom. Antioxidanty tiež pomáhajú udržiavať mladistvú a zdravú pokožku bojom proti vráskam, podporujú regeneráciu buniek a zmiernia zápaly.

Diabetes

Borievky sú niekedy považované za „prírodný inzulín“ a skutočne obsahujú prírodné zložky, ktoré môžu v tele pôsobiť rovnako ako ich farmaceutický ekvivalent. Bobule obsahujú určité zlúčeniny, ktoré podporujú tvorbu inzulínu, čím znižujú hladinu cukru v krvi. To by mohlo z plodov borievky urobiť spoľahlivého spojenca pri liečbe cukrovky kontrolovanou diétou (typ 2).

Esenciálny olej z borievky

Esenciálny olej z borievky je plný liečivých zložiek a antioxidantov a má široké spektrum použitia. Môže byť zriedený v nosnom oleji a použitý ako masážny alebo kúpeľový olej, ktorý pomáha vyčistiť stagnujúce lymfatické uzliny a detoxikačné cesty, čo vám poskytne pocit stimulácie a relaxácie.

Borievkový olej sa považuje za jeden z najúčinnejších esenciálnych olejov na zvládanie úzkosti spojenej s vnútornými traumami, pričom jeho inhalácia má pozitívny vplyv na relaxačné reakcie v mozgu. Je to úžasný esenciálny olej na čistenie a očistenie na všetkých úrovniach – duchovnej, emocionálnej a fyzickej.

borievka účinky

Môže podporiť zdravie srdca

Plody borievky môžu pozitívne ovplyvniť zdravie srdca tým, že zlepšujú hladiny HDL (tzv. „dobrého“) cholesterolu a zároveň znižujú vysoké hladiny triglyceridov, LDL (tzv. „zlého“) cholesterolu a celkového cholesterolu. Liečba extraktom z borievky znížila hladinu celkového cholesterolu o 57 % a triglyceridov o 37 %.

Ako môže borievka pomôcť pri bolestiach kĺbov

Stále viac dôkazov naznačuje, že borievka môže byť cenným spojencom v boji proti bolestiam kĺbov. Čo to znamená? Avšak, akým spôsobom môže borievka pomôcť zmierniť túto bolesť? Odpovede na túto otázku sú zakotvené v bohatom chemickom zložení borievky. Tento ker obsahuje množstvo účinných látok, ktoré mu poskytujú jeho výnimočné terapeutické vlastnosti. Medzi ne patria terpény, uhľovodíkové molekuly, ktoré sú bohaté na esenciálne oleje z borievky.

Okrem toho je borievka bohatá na flavonoidy, antioxidanty, ktoré môžu pomôcť zmierniť poškodenie kĺbov spôsobené voľnými radikálmi, čo je fenomén často spojený s artritídou a inými chronickými zápalovými stavmi. Napriek tomu je dôležité zdôrazniť, že je potrebný ďalší výskum na plné pochopenie dôsledkov týchto zistení a na optimalizáciu použitia borievky pri liečbe bolesti kĺbov.

Zdroje:

https://www.semanticscholar.org/paper/EVALUATION-OF-ANTI-DIABETIC-AND-ANTI-HYPERLIPIDEMIC-Banerjee-Singh/591b8382f9fe1889761c611443365ab3099a5c9f

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17964099/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4665443/

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/2331205X.2017.1306200

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4897106/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3884093/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25272572/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných