Bylinky Čaje Detox Potraviny Prírodná lekáreň Zdravie

7 zdravotných výhod žihľavového čaju

žihlava

Žihľavový čaj je lahodný a prospešný nápoj, ktorý pomáha posilňovať imunitný systém, zmierniť bolesť a zápal, chrániť srdce a optimalizovať trávenie. Žihľavový čaj môže byť dosť silný nápoj a má rýchly účinok na telo, najmä vďaka flavonoidom, karotenoidom, vitamínom a minerálom, ktoré sa nachádzajú v tejto rastline.

Žihľava, ktorá rastie v Európe, Ázii a severnej Afrike, má vedecký názov Urtica dioica. Žihľava je antihistaminikum, antimykotikum, antibakteriálna, čistí krv a je stimulačné tonikum.

To, čo robí tento čaj mimoriadne zaujímavým, je, že päť zo šiestich hlavných odrôd tejto rastliny je pokrytých malými ostrými vlasmi a trichómami, ktoré efektívne uvoľňujú histamíny a iné dráždivé látky do pokožky. Tento obranný mechanizmus bráni ľuďom v konzumácii alebo zbere tejto rastliny. Ak sa žihľava namočí do vody, chemické látky spôsobujúce bolestivé pálenie sa neutralizujú, čím sa rastlina stane neškodnou.

Medzi zdravotné výhody žihľavového čaju patrí:

Znižuje bolesť a zápal

V žihľave sa nachádzajú prirodzené analgetické a protizápalové zlúčeniny. Či už užívate tento čaj na uvoľnenie bolesti napnutých svalov, bolesti chrbta, hlavy alebo iných bolestí a modrín, často môžete pocítiť úľavu ešte predtým, ako vypijete celú šálku.

Zmierňuje infekciu močových ciest

Žihľava má diuretické a antibakteriálne vlastnosti. Pitie žihľavového čaju pomáha odstraňovať toxíny a je vynikajúcim prostriedkom pri liečbe infekcií močového mechúra a infekcií močových ciest.

Znižuje krvný tlak

Žihľavový čaj obsahuje fenolové zlúčeniny s diuretickými vlastnosťami, ktoré pomáhajú znižovať systolický krvný tlak.

Pŕhľava

Pomáha pri alergiách

Žihľava sa v Nemecku využíva v homeopatii na zmiernenie alergií ako je napríklad žihľavka (koprivnica), čo je bežná kožná vyrážka vyvolaná reakciou na lieky, potraviny, stres alebo iné dráždivé látky. Túto informáciu uvádza správa Európskej liekovej agentúry, ktorá posudzuje všetky európske lieky.

Chráni zdravie srdca

Histamín prítomný v žihľave má protizápalové účinky na organizmus, čo môže pomôcť znížiť napätie v tepnách a cievach. Tým sa podporuje zdravší krvný obeh a správne okysličovanie tela, čím sa znižuje riziko srdcového infarktu, mŕtvice a ďalších kardiovaskulárnych komplikácií.

Zmierňuje osteoartritídu a dnu

Fytoterapeutické zlúčeniny v žihľavovom čaji pozitívne pôsobia pri bolestiach kĺbov, osteoartritíde a dne. Okrem toho výťažky z listov žihľavy môžu inhibovať zápalovú kaskádu pri autoimunitných ochoreniach ako je reumatoidná artritída.

Pomáha pri sennej nádche

Pitie žihľavového čaju môže pomôcť pri liečbe sennej nádche a zmiernení alergických príznakov ako sú kýchanie a svrbenie a poskytuje úľavu. Senná nádcha je bežná alergická reakcia spôsobená peľom alebo prachom.

Iné výhody:

  • Bojuje proti oxidačnému stresu
  • Je zdrojom antioxidantov
  • Posilňuje krvný obeh
  • Poskytuje starostlivosť o vlasy a nechty
  • Zlepšuje zdravie obličiek
  • Zmierňuje menštruačné problémy
  • Pomáha pri chudnutí
  • Používa sa na starostlivosť o pleť

 

Zdroje:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874103003490

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5297587/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3349212/

https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-urtica-dioica-l-urtica-urens-l-folium_en.pdf

https://cdnsciencepub.com/doi/abs/10.1139/y65-092#.WFiIAGQrITI

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ptr.2763

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10606356/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka