Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravá výživa Zdravie Zelenina

Medvedí cesnak, cesnak či cesnak sloní – Ktorý je najlepší?

cesnak

Cesnak je veľmi všestranná a široko používaná prísada v kuchyniach po celom svete. Táto štipľavá cibuľka sa používa na kulinárske a liečebné účely už tisíce rokov a je uctievaná pre svoju jedinečnú chuť a množstvo zdravotných výhod. Či už sa používa na dochutenie jedla, na posilnenie imunitného systému alebo dokonca na odvrátenie neduhov z tela, cesnak hral dôležitú úlohu v mnohých kultúrach počas histórie. Na našom území poznáme 4 druhy cesnaku, medzi ktoré patria:

  • Cesnak kuchynský – klasický cesnak, ktorý máme snáď všetci doma
  • Čierny cesnak – druh vyzretého cesnaku, ktorý je sfarbený do sýtej hnedočiernej farby
  • Sloní cesnak – vyzerá ako klasický cesnak, no jeho hlavička dosahuje veľkosti dlane
  • Cesnak medvedí – obľúbený pre jeho špecifickú cesnakovú chuť a vôňu bohato zelených listov

Medvedí cesnak je cibuľová, trváca rastlina príbuzná pažítke, ktorá rastie divo vo vlhkých lesoch a často sa vyskytuje v močiaroch či hájoch, v celej Európe a taktiež u nás. So svojou sviežou, cesnakovou vôňou ho vyňucháte hlavne v jarných mesiacoch. Obdobie medvedieho cesnaku, ktoré uprednostňuje pestovanie v tienistých a vlhkých podmienkach v lesoch sa začína koncom zimy a trvá do konca jari.

medvedí cesnak

Medvedí cesnak účinky

Tak ako klasický cesnak, aj ten medvedí dokáže telu dodať bohaté vitamíny prospešné najmä pre imunitu. Cesnak je všeobecne známy pre svoje antibakteriálne, antibiotické a možno aj antivírusové vlastnosti a obsahuje vitamíny A a C, vápnik, železo, fosfor, sodík a meď. Štúdie tiež ukázali, že môže pomôcť znížiť krvný tlak, čím sa zníži riziko mŕtvice a srdcových chorôb. Je zaujímavé, že hoci všetky druhy cesnaku majú tieto výhody, medvedí cesnak sa považuje za najúčinnejší pri znižovaní krvného tlaku.

Choroba dna a cesnak

Choroba dna je typ artritídy, ktorý je spôsobený hromadením kryštálov kyseliny močovej v kĺboch. Začlenenie cesnaku do zdravej stravy môže byť prospešné pre ľudí s touto chorobou kvôli jeho potenciálnym protizápalovým vlastnostiam.

Ako sadiť cesnak

Medvedí cesnak je možné pestovať dvomi spôsobmi. Buď zo semien, ktoré sa vysievajú hneď po dozretí, alebo z odkopaných cibuliek, ktoré môžete vysadiť na nové miesto. To, kedy sadiť cesnak, sa odporúča od októbra do skorého marca. Medvediemu cesnaku sa najlepšie darí v mierne kyslej pôde a vo vlhkých podmienkach. Určite jej nevadí ani trocha tieňa. Výsadba je nenáročná. Jednoducho vyklíčené semiačka či cibuľky zasaďte priamo do zeme. A udržiavajte počas rastu pôdu vlhkú.

Ako sadiť cesnak

Medvedí cesnak recepty

Medvedí cesnak je veľmi obľúbeným pri použití ako v prípade klasického cesnaku. Dodajú chuť vajíčkam, nátierkam či omáčkam. Najobľúbenejší produkt je určite medvedí cesnak pesto. Jemné pyré, bohaté na cesnakovú chuť, vám dodá ten najlepší gastronomický zážitok pri cestovinách, zapekaných jedlách, mäsa či všade, kam naň máte chuť.

Pesto z medvedieho cesnaku

Príprava pesta z medvedieho cesnaku je mimoriadne jednoduchá. Budete potrebovať 30 gramov medvedieho cesnaku, 100 gramov orieškov podľa vlastného výberu (najvhodnejšie sú však kešu, píniové alebo mandľe), 3 lyžice olivového oleja, 50 gramov strúhaného parmezánu (alebo podobnému syru, napríklad grana padano alebo pecorino romano) a šťavu z polovice citróna.

medvedí cesnak pesto

Postup

Listy medvedieho cesnaku si umyjeme a vložíme do mixéra, kde ich rozmelieme. Pridáme oriešky a opäť primixujeme. Následne prilievate olivový olej, syr a citrónovú šťavu. A je hotovo! Takýto postup môžete použiť aj pri príprave v maždiari.

Medvedí cesnak je skutočne vynikajúcou potravinou, ktorá by nemusela chýbať ani v jednej kuchyni. Od klasického cesnaku síce nemá ďaleko, no jeho vôňa je o čosi aromatickejšia. Raz za život by ste ho mali istotne vyskúšať, a my veríme, že neoľutujete, či pre jeho chuť alebo jeho zdravotné benefity pre vaše telo.

Zdroj:
https://www.countryfile.com/how-to/food-recipes/wild-garlic-guide-where-to-find-how-to-cook-it-and-recipe-ideas/
https://www.thespruceeats.com/what-is-wild-garlic-435437
https://lizearlewellbeing.com/healthy-food/healthy-ingredients/wonderful-wild-garlic/
https://www.almostoffgrid.com/blogs/almost-off-grid/grow-your-own-wild-garlic
https://www.jamieoliver.com/features/how-to-make-wild-garlic-pesto/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka