Detox Krása Zdravie

Detoxikácia organizmu – čo to je a ako na ňu??

detoxikácia

Detoxikácia celého tela zvyčajne zahŕňa dodržiavanie diéty na odstránenie toxínov z tela. Vaše telo je však dobre vybavené na to, aby tieto škodlivé látky eliminovalo bez diétnych zásahov alebo doplnkov.

Pojem toxín sa môže vzťahovať na znečisťujúce látky, syntetické chemikálie, ťažké kovy a spracované potraviny, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie.

Mnoho diét a doplnkov tvrdí, že „detoxikujú“ telo od týchto látok, ale zvyčajne nie sú podložené výskumom. Detoxikácia celého tela je súčasťou pravidelnej funkcie orgánov, pričom telo prirodzene vylučuje škodlivé látky obličkami, pečeňou, tráviacim systémom, kožou a pľúcami.

Tento článok sa zaoberá mnohými mylnými predstavami o detoxikačných diétach a uvádza spôsoby, ako môžete podporiť prirodzené detoxikačné procesy tela.

Čo je to detoxikácia?

Detoxikácia je populárnym slovom. Zvyčajne to znamená dodržiavať špecifickú diétu alebo používať špeciálne produkty, ktoré tvrdia, že zbavujú vaše telo toxínov, čím zlepšujú zdravie a podporujú chudnutie.

Telo sa však prirodzene „detoxikuje“ a v skutočnosti nepotrebuje špeciálne diéty alebo drahé doplnky na odstránenie toxínov.

Bežne mylné predstavy o detoxikácii

Detoxikačné diéty často zahŕňajú použitie laxatív, diuretík, vitamínov, minerálov, čajov a iných potravín, o ktorých sa predpokladá, že majú detoxikačné vlastnosti.

Pojem „toxín“ v kontexte detoxikačných diét je voľne definovaný. Zvyčajne zahŕňa znečisťujúce látky, syntetické chemikálie, ťažké kovy a spracované potraviny, ktoré môžu negatívne ovplyvniť zdravie.

Navyše, žiadne dôkazy nepodporujú používanie týchto diét na elimináciu toxínov alebo udržateľné chudnutie.

Vaše telo má sofistikovaný spôsob eliminácie toxínov, ktorý zahŕňa pečeň, obličky, tráviaci systém, kožu a pľúca.

Predsa len, keď sú tieto orgány zdravé, dokážu účinne eliminovať nežiaduce látky.

Takže zatiaľ čo detoxikačné diéty nerobia nič, čo by vaše telo prirodzene nedokázalo samo, môžete optimalizovať prirodzený detoxikačný systém vášho tela.

Zatiaľ čo detoxikačné diéty znejú príťažlivo, vaše telo je plne vybavené na zvládanie toxínov a iných nežiaducich látok.

očista organizmu

Obmedzte konzumáciu alkoholu

Vaša pečeň spracováva viac ako 90% alkoholu, ktorý konzumujete.

Pečeňové enzýmy transformujú alkohol na acetaldehyd, známu chemickú látku, ktorá môže spôsobovať rakovinu.

Vaša pečeň rozpoznáva acetaldehyd ako toxín a premieňa ho na bezpečnú látku známu ako acetát, ktorý telo vylučuje.

Hoci pozorovacie štúdie ukázali, že mierna konzumácia alkoholu môže prospievať zdraviu srdca, nadmerný alkohol môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov.

Prílišné pitie môže vážne poškodiť pečeň tým, že spôsobuje nahromadenie tukov, zápal a jazvy.

Keď sa tak stane, vaša pečeň nie je schopná riadne plniť svoje funkcie, vrátane filtrovania odpadu a eliminácie toxínov z tela.

Obmedzenie alebo úplné zdržanie sa alkoholu je jedným z najlepších spôsobov, ako udržať detoxikačný systém vášho tela v dobrej kondícii.

Zdravotníci odporúčajú, aby ženy obmedzili konzumáciu alkoholu na jeden nápoj denne a muži na dva. Ak momentálne nepijete, neodporúča sa s pitím začínať, pretože riziko prevažuje nad prípadnými zdravotnými prínosmi alkoholu.

Nadmerná konzumácia alkoholu oslabuje schopnosť pečene plniť svoje bežné funkcie, vrátane detoxikácie.

alkohol

Venujte pozornosť kvalitnému spánku

Zabezpečenie dostatočne kvalitného spánku každú noc je nevyhnutné pre podporu zdravia vášho tela a prirodzeného detoxikačného systému.

Spánok umožňuje vášmu mozgu preorganizovať sa, nabíjať sa a odstraňovať toxické odpadové látky, ktoré sa hromadia počas dňa.

Jedným z týchto odpadových produktov je proteín známy ako beta-amyloid, ktorý prispieva k vzniku Alzheimerovej choroby.

Ak máte nedostatok spánku, vášmu telu chýba čas na vykonávanie týchto úloh, čo môže viesť k hromadeniu toxínov a negatívne ovplyvniť niekoľko aspektov vášho zdravia.

Nedostatočný spánok je spojený s krátkodobými aj dlhodobými zdravotnými problémami, vrátane stresu, úzkosti, vysokého krvného tlaku, srdcových ochorení, cukrovky 2. typu a obezity.

Pre udržanie zdravia by ste mali pravidelne spať 7 až 9 hodín denne.

Ak máte problémy so zaspaním alebo spaním, môžu vám pomôcť zmeny ako je dodržiavanie spánkového režimu a obmedzenie vystavenia modrému svetlu pred spaním, čo môže zlepšiť kvalitu vášho spánku.

Dostatočný spánok umožňuje vášmu mozgu preorganizovať sa, nabíjať sa a eliminovať toxíny, ktoré sa hromadia počas dňa.

spánok

Zvýšte príjem vody

Voda má širší význam než len zmiernenie smädu. Pomáha regulovať telesnú teplotu, mazanie kĺbov, podporuje trávenie a vstrebávanie živín a detoxikuje telo tým, že odstraňuje odpadové látky.

Bunky vášho tela musia nepretržite opravovať a rozkladať živiny, ktoré telo využíva na energiu.

Tieto procesy vytvárajú odpadové látky v podobe močoviny a oxidu uhličitého, ktoré by mohli spôsobiť problémy, ak by sa nahromadili v krvi.

Voda tieto odpadové látky prenáša a účinne ich odstraňuje prostredníctvom močenia, dýchania a potenia. Udržiavať dostatočnú hydratáciu je pre detoxikáciu dôležité.

Odporúčaný denný príjem vody je 3,7 litra pre mužov a 2,7 litra pre ženy. Môže sa to líšiť v závislosti od vašej stravy, životného prostredia a aktivity.

Okrem mnohých funkcií vo vašom tele umožňuje voda detoxikačnému systému vášho tela odstraňovať odpadové látky z krvi.

Znížte príjem cukru a spracovaných potravín

Cukor a spracované potraviny často spájame s mnohými súčasnými problémami zdravia.

Výskum spojil nadmernú konzumáciu sladkých a vysoko spracovaných potravín s obezitou a ďalšími chronickými ochoreniami ako sú srdcové choroby, rakovina a cukrovka.

Tieto choroby môžu ovplyvniť schopnosť vášho tela prirodzene detoxikovať tým, že poškodzujú orgány, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu ako sú pečeň a obličky.

Napríklad vysoká konzumácia sladkých nápojov môže spôsobiť stukovatenie pečene, čo má negatívny vplyv na jej funkciu.

Zdravý detoxikačný systém vášho tela môžete udržiavať tým, že budete obmedzovať konzumáciu nezdravých potravín.

Môžete sa vyhnúť pokušeniu jednoducho tým, že tieto nezdravé potraviny nebudete mať doma.

Nahradenie nezdravých potravín zdravými voľbami ako sú ovocie a zelenina, je ďalším spôsobom, ako znížiť ich konzumáciu.

Nadmerná konzumácia nezdravých potravín súvisí s chronickými chorobami ako sú obezita a cukrovka. Tieto ochorenia môžu poškodiť orgány, ktoré sú dôležité pre detoxikáciu ako je pečeň a obličky.

spracované potraviny

Konzumujte potraviny bohaté na antioxidanty

Antioxidanty chránia vaše bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi. Oxidačný stres je stav, ktorý vzniká v dôsledku nadmerného tvorenia voľných radikálov.

Vaše telo prirodzene produkuje tieto molekuly pri aktivite ako je trávenie. Avšak nadmerný alkohol, dym z tabaku, strava bez živín a vystavenie znečisťujúcim látkam, môžu viesť k nadmernému tvoreniu voľných radikálov.

Tieto molekuly môžu poškodiť rôzne bunky. Výskum ukázal, že poškodenie voľnými radikálmi sa môže podieľať na ochoreniach ako je demencia, srdcové choroby, ochorenia pečene, astma a určité typy rakoviny.

Konkrétne potraviny bohaté na antioxidanty môžu pomôcť vášmu telu v boji proti oxidačnému stresu spôsobenému nadmernými voľnými radikálmi a ďalšími toxínmi, ktoré zvyšujú riziko ochorenia.

Dôležité je sústrediť sa na získavanie antioxidantov z potravy a nie z doplnkov. Nadmerný príjem antioxidantov môže zvýšiť riziko určitých chorôb.

Príklady antioxidantov zahŕňajú vitamín A, vitamín C, vitamín E, selén, lykopén, luteín a zeaxantín.

Bobule, ovocie, orechy, kakao, zelenina, korenie a nápoje ako káva a zelený čaj patria medzi potraviny s vysokým obsahom antioxidantov.

Strava bohatá na antioxidanty pomáha vášmu telu v boji proti poškodeniu spôsobenému voľnými radikálmi a môže znížiť riziko chorôb, ktoré môžu mať vplyv na detoxikáciu.

Zahrňte do stravy potraviny s vysokým obsahom prebiotík

Zdravie čriev hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravého detoxikačného systému. V črevných bunkách máte integrovaný detoxikačný a vylučovací systém, ktorý chráni vaše črevo a organizmus pred škodlivými toxínmi, ako sú chemikálie.

Dobré zdravie čriev začína prítomnosťou prebiotík, ktoré sú špeciálnym typom vlákniny, ktorá poskytuje výživu pre prospešné baktérie v črevách, nazývané probiotiká. S prebiotikami sa tieto prospešné baktérie môžu stať producentmi živín, konkrétne mastných kyselín s krátkym reťazcom, ktoré prispievajú k zdraviu.

Užívanie antibiotík, nedostatočná ústna hygiena a kvalita stravy môžu narušiť rovnováhu baktérií v črevách.

To môže viesť k nerovnováhe v baktériách, čo oslabuje váš imunitný a detoxikačný systém, čím sa zvyšuje riziko ochorení a zápalových stavov.

Zahrnutie potravín bohatých na prebiotiká do vášho jedálnička môže udržať váš imunitný a detoxikačný systém zdravým. Medzi dobré zdroje prebiotík patria paradajky, artičoky, banány, špargľa, cibuľa, cesnak a ovos.

Konkrétna strava bohatá na prebiotiká pomáha zachovať zdravý tráviaci systém, čo je dôležité pre správnu detoxikáciu a posilnenie imunity.

probiotiká

Obmedzte príjem soli

Pre niektorých ľudí detoxikácia zahŕňa odstránenie prebytočnej vody z organizmu.

Konzumácia príliš veľkého množstva soli môže spôsobiť zadržiavanie prebytočnej tekutiny v tele, najmä, ak máte ochorenie, ktoré ovplyvňuje obličky alebo pečeň – alebo ak nepijete dostatočné množstvo vody.

Toto nadmerné zadržiavanie tekutiny môže viesť k nadúvaniu a pocitu nepohodlia. Ak konzumujete príliš veľa soli, detoxikácia od nadbytočnej vody môže byť prospešné.

Hoci to môže znieť kontraintuitívne, zvýšenie príjmu vody je jedným z najlepších spôsobov ako odstrániť nadbytočnú vodu z tela, ktorá bola zadržiavaná kvôli nadmernému príjmu soli.

Dôvodom je, že pri konzumácii príliš veľa soli a nedostatočnom pití vody váš organizmus produkuje antidiuretický hormón, ktorý bráni močeniu, čím bráni detoxikácii.

Zvýšenie príjmu vody pomáha znížiť uvoľňovanie antidiuretického hormónu a zvyšuje množstvo moču, čím sa odstraňuje prebytočná voda a odpadové látky z tela.

Taktiež je užitočné zvýšiť príjem potravín bohatých na draslík, pretože draslík vyvažuje niektoré účinky sodíka. Príklady potravín bohatých na draslík zahŕňajú zemiaky, tekvicu, fazuľu, banány a špenát.

Nadmerná konzumácia soli môže spôsobiť zadržiavanie vody. Zvýšený príjem vody a potravín bohatých na draslík môže pomôcť odstrániť nadbytočnú vodu a odpadové látky.

cholesterol

Buďte aktívni

Pravidelná fyzická aktivita – bez ohľadu na váš hmotnostný stav – je spojená so zvýšenou dĺžkou života a zníženým rizikom viacerých stavov a chorôb, vrátane cukrovky 2. typu, srdcových ochorení, vysokého krvného tlaku a niektorých typov rakoviny.

Za zdravotné výhody cvičenia existuje niekoľko mechanizmov, no kľúčovým bodom je zníženie zápalu.

Zatiaľ čo určitý stupeň zápalu je nevyhnutný na liečenie infekcií alebo hojenie rán, jeho nadmerná prítomnosť oslabuje systém vášho tela a zvyšuje riziko ochorení.

Cvičením môžete znížiť zápal a pomôcť systémom vášho tela, vrátane detoxikačného systému, aby správne fungovali a chránili vás pred chorobami.

Odporúča sa, aby ste sa snažili vykonávať aspoň 150 – 300 minút týždenne strednej intenzity cvičenia ako je rýchla chôdza alebo 75 – 150 minút týždenne vysokointenzívnej fyzickej aktivity ako je napríklad beh.

Pravidelná fyzická aktivita znižuje zápal a umožňuje správne fungovanie detoxikačného systému vášho tela.

Detoxikačné diéty sľubujú odstránenie toxínov s cieľom zvýšiť zdravie a podporiť chudnutie.

Avšak, i napriek ich populárnosti nie sú tieto diéty nevyhnutné. Váš organizmus disponuje vlastným efektívnym detoxikačným systémom.

To znamená, že môžete posilniť prirodzený detoxikačný systém svojho tela a zlepšiť celkové zdravie tým, že sa budete udržiavať hydratovaní, obmedzíte príjem soli, udržiavate aktívny životný štýl a dodržiavate diétu bohatú na antioxidanty.

 

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29124370/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8197869/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546632/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6595048/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546690/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29609501/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5174149/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5551541/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622781/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6356561/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32249021/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných