Pankreas je dôležitý orgán, ktorý je zodpovedný za produkciu tráviacich enzýmov, ktoré rozkladajú tuky, sacharidy a bielkoviny v tele, a tiež za produkciu inzulínu. Tu sú niektoré tipy, ako sa starať o pankreas.
Pankreas je mocný, silný orgán, ktorý hrá obrovskú úlohu pri cukrovke a trávení. Jednou z najdôležitejších funkcií pankreasu je produkcia dostatočného množstva inzulínu na zníženie hladiny cukru v krvi. Aj mierny zápal v pankrease môže ovplyvniť produkciu inzulínu a kontrolu hladiny cukru v krvi. Druhou najdôležitejšou funkciou pankreasu je produkcia tráviacich enzýmov, ktoré rozkladajú tuky a bielkoviny. Tieto tráviace enzýmy telo potrebuje na rozklad tukov a sacharidov. Nedostatok tráviaceho enzýmu na rozklad sacharidov môže spôsobiť priberanie na váhe a pocit únavy.
Dostatok tráviacich enzýmov je tiež potrebný na rozklad bielkovín, aby sa zlepšilo vstrebávanie aminokyselín a uľahčilo sa budovanie svalov. Podobne aj tráviace enzýmy sú potrebné na rozklad tuku. Bez rozkladu tuku sa budete cítiť malátni, prekyselení, budete mať zápchu a budete nafúknutí.
Všetko toto má potvrdiť, že pankreas, ktorý produkujú inzulín aj tráviace enzýmy, je skutočne veľmi dôležitým orgánom v tele a je nevyhnutné prijať opatrenia na jeho starostlivosť.
Jednoduché, no účinné tipy na starostlivosť o pankreas:
Problémy so žlčníkom
V prípade diagnostikovaných žlčových kameňov je nevyhnutné venovať tomu pozornosť. Ťažké žlčové kamene môžu viesť k zápalu pankreasu, známemu ako pankreatitída. Zmeny v životnom štýle môžu pomôcť pri odvrátení pankreatitídy.
Prekyslenie organizmu
Občasné prekyslenie je v poriadku, pokiaľ sa oň postaráte účinnými domácimi prostriedkami a nie nekontrolovaným užívaním antacid. Nepretržité prekyslenie však môže byť škodlivé pre váš pankreas. Citrónová voda ráno môže byť vynikajúcim prostriedkom proti prekysleniu. Taktiež môžete pridať citrónovú šťavu do šalátov a jedál, aby ste predišli prekysleniu organizmu. Správne žuvajte potravu na zmiernenie záťaže na pankrease a umožnite mu produkovať dostatok enzýmov.
Zvýšte príjem hlúbovej zeleniny
Zelenina ako karfiol, brokolica, kapusta, reďkovka a rukola patria medzi hlúbové druhy zeleniny, ktoré môžu byť prospešné pre váš pankreas.
Cesnak
Cesnak je úžasné antibiotikum, ktoré môže byť prospešné pre váš pankreas. Cesnak má priaznivé protizápalové vlastnosti a preukázalo sa, že je výhodný pre ľudí s vysokým krvným tlakom.
Zabezpečte si dostatočnú hydratáciu
Dokonca aj mierna dehydratácia môže spôsobiť zápal pankreasu. Bunky vášho pankreasu potrebujú neustálu hydratáciu. Uistite sa, že denne vypijete 8-10 pohárov vody, bez ohľadu na počasie alebo situáciu. Môžete tiež konzumovať hydratačné potraviny ako sú uhorky, melón, jahody, špenát, šalát, reďkovka a paradajky.
Obmeňte konzumáciu čaju a kávy
Ak trpíte neustálou prekyslenosťou, vyhnite sa nadmernému pitiu čaju s kofeínom a kávy. Kofeín môže vyvolať kyslosť a zápal pankreasu. Pre podporu zdravia pankreasu prejdite na bylinkové čaje a nápoje bez kofeínu.
Zvýšte príjem ovocia a zeleniny
Pravidelná konzumácia čerstvého a sezónneho ovocia a zeleniny môže pozitívne ovplyvniť zdravie vášho pankreasu. Zahrnutie ovocia a zeleniny do stravy automaticky poskytuje pankreasu potrebné tráviace enzýmy.
Vyhnite sa nezdravým jedlám
Pravidelná konzumácia nezdravých jedál núti pankreas pracovať intenzívnejšie na produkciu tráviacich enzýmov. S časom môže telo zaostávať v produkcií týchto enzýmov, čo vedie k prekysleniu a ďalším problémom s trávením. Konzumácia nezdravých jedál by mala byť obmedzená na príležitostné prípady, aby sa udržalo zdravie pankreasu.
Vyvarujte sa neskorým nočným jedlám
Pankreas nie je zvyknutý na produkciu tráviacich enzýmov v neskorých nočných hodinách. Jedlo počas neskorých nočných hodín vytvára tlak na pankreas a môže viesť k poruchám trávenia a priberaniu na váhe.
Zabezpečte si dostatočný odpočinok a praktikujte pôst
Dostatočný odpočinok, regenerácia a obdobie pôstu poskytujú vášmu pankreasu čas na zotavenie a obnovu, a tým umožňujú lepšiu produkciu inzulínu a enzýmov. Spánok a pôst prispievajú k regenerácii enzýmov pankreasu.
Obmedzte konzumáciu alkoholu
Náhle a nadmerné pitie alkoholu a s ním spojená dehydratácia môžu byť rizikové pre váš pankreas.
Prebytok tuku v strave
Príliš veľa tukov v strave môže spôsobiť pocit pomalosti a ťažkosti. Vyhnite sa častému konzumovaniu vyprážaných jedál. Naopak, zdravé tuky ako ghee, avokádo, kokosový olej a olivový olej sú dôležité pre vaše celkové zdravie.
Pravidelné cvičenie
Cvičenie zlepšuje krvný obeh, a rovnako ako v prípade všetkých ostatných orgánov, aj pankreas potrebuje dostatočný prísun krvi. Pravidelný pohyb je nevyhnutný nielen pre zdravý pankreas, ale aj pre srdce, udržanie správnej hmotnosti, reguláciu krvného tlaku a cholesterolu.
Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2886461
https://www.mkuh.nhs.uk/patient-information-leaflet/dietary-advice-for-acute-pancreatitis
https://aspenjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ncp.10379
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10981031/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241169/
https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/pancreatitis/all-content