Choroby Zdravá výživa Zdravie

13 jednoduchých, ale účinných spôsobov, ako sa starať o pankreas

podrazdeny pankreas priznaky

Pankreas je dôležitý orgán, ktorý je zodpovedný za produkciu tráviacich enzýmov, ktoré rozkladajú tuky, sacharidy a bielkoviny v tele, a tiež za produkciu inzulínu. Tu sú niektoré tipy, ako sa starať o pankreas.

Pankreas je mocný, silný orgán, ktorý hrá obrovskú úlohu pri cukrovke a trávení. Jednou z najdôležitejších funkcií pankreasu je produkcia dostatočného množstva inzulínu na zníženie hladiny cukru v krvi. Aj mierny zápal v pankrease môže ovplyvniť produkciu inzulínu a kontrolu hladiny cukru v krvi. Druhou najdôležitejšou funkciou pankreasu je produkcia tráviacich enzýmov, ktoré rozkladajú tuky a bielkoviny. Tieto tráviace enzýmy telo potrebuje na rozklad tukov a sacharidov. Nedostatok tráviaceho enzýmu na rozklad sacharidov môže spôsobiť priberanie na váhe a pocit únavy.

Dostatok tráviacich enzýmov je tiež potrebný na rozklad bielkovín, aby sa zlepšilo vstrebávanie aminokyselín a uľahčilo sa budovanie svalov. Podobne aj tráviace enzýmy sú potrebné na rozklad tuku. Bez rozkladu tuku sa budete cítiť malátni, prekyselení, budete mať zápchu a budete nafúknutí.

Všetko toto má potvrdiť, že pankreas, ktorý produkujú inzulín aj tráviace enzýmy, je skutočne veľmi dôležitým orgánom v tele a je nevyhnutné prijať opatrenia na jeho starostlivosť.

Jednoduché, no účinné tipy na starostlivosť o pankreas:

Problémy so žlčníkom

V prípade diagnostikovaných žlčových kameňov je nevyhnutné venovať tomu pozornosť. Ťažké žlčové kamene môžu viesť k zápalu pankreasu, známemu ako pankreatitída. Zmeny v životnom štýle môžu pomôcť pri odvrátení pankreatitídy.

Prekyslenie organizmu

Občasné prekyslenie je v poriadku, pokiaľ sa oň postaráte účinnými domácimi prostriedkami a nie nekontrolovaným užívaním antacid. Nepretržité prekyslenie však môže byť škodlivé pre váš pankreas. Citrónová voda ráno môže byť vynikajúcim prostriedkom proti prekysleniu. Taktiež môžete pridať citrónovú šťavu do šalátov a jedál, aby ste predišli prekysleniu organizmu. Správne žuvajte potravu na zmiernenie záťaže na pankrease a umožnite mu produkovať dostatok enzýmov.

Zvýšte príjem hlúbovej zeleniny

Zelenina ako karfiol, brokolica, kapusta, reďkovka a rukola patria medzi hlúbové druhy zeleniny, ktoré môžu byť prospešné pre váš pankreas.

Cesnak

Cesnak je úžasné antibiotikum, ktoré môže byť prospešné pre váš pankreas. Cesnak má priaznivé protizápalové vlastnosti a preukázalo sa, že je výhodný pre ľudí s vysokým krvným tlakom.

pankreas

Zabezpečte si dostatočnú hydratáciu

Dokonca aj mierna dehydratácia môže spôsobiť zápal pankreasu. Bunky vášho pankreasu potrebujú neustálu hydratáciu. Uistite sa, že denne vypijete 8-10 pohárov vody, bez ohľadu na počasie alebo situáciu. Môžete tiež konzumovať hydratačné potraviny ako sú uhorky, melón, jahody, špenát, šalát, reďkovka a paradajky.

Obmeňte konzumáciu čaju a kávy

Ak trpíte neustálou prekyslenosťou, vyhnite sa nadmernému pitiu čaju s kofeínom a kávy. Kofeín môže vyvolať kyslosť a zápal pankreasu. Pre podporu zdravia pankreasu prejdite na bylinkové čaje a nápoje bez kofeínu.

Zvýšte príjem ovocia a zeleniny

Pravidelná konzumácia čerstvého a sezónneho ovocia a zeleniny môže pozitívne ovplyvniť zdravie vášho pankreasu. Zahrnutie ovocia a zeleniny do stravy automaticky poskytuje pankreasu potrebné tráviace enzýmy.

Vyhnite sa nezdravým jedlám

Pravidelná konzumácia nezdravých jedál núti pankreas pracovať intenzívnejšie na produkciu tráviacich enzýmov. S časom môže telo zaostávať v produkcií týchto enzýmov, čo vedie k prekysleniu a ďalším problémom s trávením. Konzumácia nezdravých jedál by mala byť obmedzená na príležitostné prípady, aby sa udržalo zdravie pankreasu.

Vyvarujte sa neskorým nočným jedlám

Pankreas nie je zvyknutý na produkciu tráviacich enzýmov v neskorých nočných hodinách. Jedlo počas neskorých nočných hodín vytvára tlak na pankreas a môže viesť k poruchám trávenia a priberaniu na váhe.

Zabezpečte si dostatočný odpočinok a praktikujte pôst

Dostatočný odpočinok, regenerácia a obdobie pôstu poskytujú vášmu pankreasu čas na zotavenie a obnovu, a tým umožňujú lepšiu produkciu inzulínu a enzýmov. Spánok a pôst prispievajú k regenerácii enzýmov pankreasu.

Obmedzte konzumáciu alkoholu

Náhle a nadmerné pitie alkoholu a s ním spojená dehydratácia môžu byť rizikové pre váš pankreas.

Prebytok tuku v strave

Príliš veľa tukov v strave môže spôsobiť pocit pomalosti a ťažkosti. Vyhnite sa častému konzumovaniu vyprážaných jedál. Naopak, zdravé tuky ako ghee, avokádo, kokosový olej a olivový olej sú dôležité pre vaše celkové zdravie.

Pravidelné cvičenie

Cvičenie zlepšuje krvný obeh, a rovnako ako v prípade všetkých ostatných orgánov, aj pankreas potrebuje dostatočný prísun krvi. Pravidelný pohyb je nevyhnutný nielen pre zdravý pankreas, ale aj pre srdce, udržanie správnej hmotnosti, reguláciu krvného tlaku a cholesterolu.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2886461

https://www.mkuh.nhs.uk/patient-information-leaflet/dietary-advice-for-acute-pancreatitis

https://aspenjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/ncp.10379

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10981031/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5241169/

https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/pancreatitis/all-content

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných
kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň