Atopická dermatitída je kožné ochorenie, ktoré spôsobuje zmeny farby pokožky a svrbivé vyrážky. Obyčajne sa začína v detstve a príznaky môžu pretrvávať až do dospelosti. Na atopická dermatitída neexistuje žiadny liek, ale dá sa kontrolovať pomocou vhodnej starostlivosti. Liečebné možnosti zahŕňajú kortikosteroidné krémy, antihistaminiká a predpísané lieky.
Čo je atopická dermatitída?
Atopická dermatitída je chronický stav, ktorý spôsobuje svrbenie kože, ktorá sa stáva suchou a šupinatou. Tento stav má tendenciu prichádzať a odchádzať a môže postihnúť jednotlivé obdobia v detstve alebo ovplyvniť celý váš život. U ľudí so svetlou pokožkou sa atopická dermatitída prejavuje červenými vyrážkami, zatiaľ čo u ľudí s tmavšou pokožkou sa môžu objaviť hnedé, fialové alebo sivé vyrážky.
Atopická dermatitída vs. ekzém: Aký je rozdiel?
Dermatitída a atopický ekzém sú oba spojené so zápalom kože. Ekzém je širší termín opisujúci skupinu stavov, pričom atopická dermatitída je najčastejším typom ekzému.
Koho postihuje atopická dermatitída?
Atopická dermatitída sa najčastejšie vyskytuje u detí, ale môže sa objaviť v akejkoľvek vekovej skupine. Je pravdepodobnejšie, že sa vyvinie tento stav u afroameričanov v porovnaní s ľuďmi so svetlou pokožkou. Z ľudí postihnutých atopickou dermatitídou sa u 65 % tento stav vyvinie v priebehu prvého roku života a u 90 % do dosiahnutia 5 rokov.
Aká častá je atopická dermatitída?
Stav je pomerne bežný. Príznaky atopickej dermatitídy sa objavia približne u 1 z 10 dojčiat a malých detí. Takmer dve tretiny postihnutých majú symptómy aj v dospelosti.
Ako atopická dermatitída ovplyvňuje vaše telo?
Atopická dermatitída sa často objavuje v oblastiach, kde sa koža ohýba, napríklad na kolenách alebo vnútornej strane lakťa. Však sa môže vyskytnúť kdekoľvek vrátane:
- Ruky a prsty.
- Nohy a prsty.
- Ruky.
- Nohy.
- Očné viečka.
- Pery.
Symptómy a príčiny
Ako sa prejavuje atopická dermatitída?
Príznaky tohto ochorenia môžu výrazne závisieť od jednotlivca a môžu sa pohybovať od mierneho až po vážny stupeň. Bežné prejavy atopickej dermatitídy zahŕňajú:
- Suchá koža.
- Intenzívne svrbenie.
- Opuch a zápal.
- Červené, hnedé, fialové alebo sivé vyrážky.
- Malé pľuzgiere alebo chrasty naplnené tekutinou.
- Popraskaná koža.
Čo vyvoláva dermatitídu?
Atopická dermatitída je multifaktoriálna, čo znamená, že nie je len jedna príčina, ale existuje mnoho možných spúšťačov. Dochádza k nej vtedy, keď je narušená ochranná funkcia vašej pokožky. V dôsledku toho je pokožka citlivejšia a náchylnejšia na dráždivé látky, alergény a iné environmentálne faktory. Ak sa dostanete do kontaktu s dráždivou látkou alebo alergénom, ktorý vyvoláva príznaky, hovoríme o kontaktnej dermatitíde.
Ktoré potraviny môžu spúšťať atopickú dermatitídu?
Mnohé potravinové alergény môžu spôsobiť vznik atopickej dermatitídy. Medzi najčastejšie patrí arašidy, orechy, vajcia, sója, kravské mlieko, pšenica, mäkkýše a morské plody.
Je atopická dermatitída nákazlivá?
Nie, aj keď máte vyrážku, atopická dermatitída nie je nákazlivá. Treba však pripomenúť, že ak sa vaša vyrážka začne mokvať, môže to byť znakom infekcie. V prípade infekcie existuje riziko prenosu na iné osoby prostredníctvom fyzického kontaktu.
Diagnóza
Ako sa diagnostikuje atopická dermatitída?
Váš lekár/ dermatovenerológ/ dermatológ vyšetrí vašu pokožku a preverí vašu zdravotnú a rodinnú anamnézu. V niektorých prípadoch môže vykonať dermatologické alebo krvné testy na potvrdenie diagnózy.
Manažment a liečba
Ako sa lieči atopická dermatitída?
Existuje niekoľko liekov a terapií, ktoré môžu pomôcť zvládnuť symptómy atopickej dermatitídy. Tieto zahŕňajú:
- Lokálne steroidné krémy: Kortikosteroidné krémy alebo masti udržiavajú svrbenie pod kontrolou a pomáhajú obnoviť pokožku. Je dôležité ich používať podľa pokynov, pretože nadmerné užívanie môže spôsobiť nežiaduce vedľajšie účinky ako napríklad stratu pigmentu.
- Orálne steroidy: V prípade závažných prípadov môže lekár predpísať perorálne kortikosteroidy na pomoc pri kontrole zápalu. Dodržiavajte všetky pokyny, pretože tieto lieky sa používajú len krátkodobo kvôli potenciálnym vedľajším účinkom ako sú vysoká hladina cukru v krvi, spomalený rast u detí a pomalšie hojenie rán.
- Antibiotiká, antivirotiká či antimykotiká: Ak sa atopická dermatitída skomplikuje infekciou, váš lekár vám predpíše tieto lieky na odstránenie infekcie a zmiernenie príznakov.
- Svetelná terapia: Ľudia s vážnymi príznakmi, ktorí nezaznamenali úľavu po tradičnej liečbe, môžu pocítiť úľavu po svetelnej terapii. Počas tohto postupu lekár používa kontrolované množstvo ultrafialových lúčov na pokožku. Je však dôležité túto terapiu nepoužívať dlhodobo, aby sa minimalizovalo riziko rakoviny kože a predčasného starnutia.
Môže atopická dermatitída zmiznúť?
U detí sa niekedy môže stať, že prerastú atopickú dermatitídu. Hoci atopická dermatitída nie je úplne vyliečiteľná, je možné ju zvládať vhodnou liečbou. Väčšina jednotlivcov môže zmierniť svoje príznaky pravidelným používaním hydratačných krémov aspoň dvakrát denne.
Na uľahčenie podráždenej pokožky a zmiernenie svrbenia:
- Pravidelne sa hydratujte aspoň dvakrát denne. Používajte krémy, oleje, spreje, masti alebo kombinácie týchto produktov, hľadajte tie, ktoré sú bez parfumácie a farbív.
- Využívajte krémy proti svrbeniu. Hydrokortizónová masť môže dočasne zmierňovať svrbenie spojené s atopickou dermatitídou.
- Vyvarujte sa škrabaniu. Ak má vaše dieťa atopickú dermatitídu, skráťte mu nechty a zvážte, či by malo nosiť rukavice počas spánku.
- Užívajte lieky proti alergii alebo proti svrbeniu. Antihistaminiká môžu pomôcť zmierňovať svrbenie. Konzultujte so svojím lekárom najvhodnejšiu liečbu, pretože tieto lieky sú voľne predajné alebo na predpis.
- Doprajte si kúpeľ s ovsenými vločkami. Počas kúpeľa pridajte do vody ovsené vločky. Pomáha udržiavať vlhkosť v pokožke a upokojiť podráždenú a svrbivú pokožku. Po kúpeli sa osušte a nanesie hydratačný krém, kým je pokožka stále vlhká.
- Noste pohodlné oblečenie. Vyhnite sa príliš tesnému alebo drsnému oblečeniu, ktoré by mohlo zhoršiť svrbenie.
- Použite zvlhčovač. Ak je vzduch v domácom alebo pracovnom prostredí príliš suchý, môže to zhoršiť príznaky atopickej dermatitídy. Zvlhčovač dodáva vzduchu vlhkosť, čo môže pomôcť zlepšiť váš stav.
- Vyberte si mydlá bez farbív a vône. Jemné mydlá bez vône sú pre ľudí s atopickou dermatitídou najlepšie.
Zdroje:
https://www.aad.org/public/diseases/eczema
https://www-ncbi-nlm-nih-gov.ccmain.ohionet.org/pmc/articles/PMC3970830/
https://nationaleczema.org/eczema-in-skin-of-color/
https://www.niams.nih.gov/health-topics/atopic-dermatitis/advanced
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31210470/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29557246/