Choroby Zdravie

Crohnova choroba

crohnova choroba

Lieky na Crohnovu chorobu môžu pomôcť potlačiť váš imunitný systém a zmierniť zápal. Pomôcť vám môžu aj zmeny vo vašej strave a iných faktoroch životného štýlu. V niektorých prípadoch môže lekár odporučiť chirurgický zákrok. Crohnova choroba je zdravotný stav, ktorý postihuje gastrointestinálny trakt. Ide o jedno z ochorení, ktoré tvoria zápalové črevné ochorenia. Lekári stále nie sú úplne istí, čo spôsobuje Crohnovu chorobu, ale predpokladá sa, že ide o nadmernú reakciu imunitného systému v gastrointestinálnom trakte. Crohnova choroba môže postihnúť akúkoľvek časť vášho traktu, ale najčastejšie postihuje tenké črevo a začiatok hrubého čreva. Existujú rôzne klasifikácie Crohnovej choroby podľa toho, kde v trakte vás tento stav ovplyvňuje.

Pretože existujú rôzne typy Crohnovej choroby, príznaky sa budú tiež líšiť. Môžu zahŕňať:

 • bolesť brucha
 • hnačka
 • nevoľnosť a zvracanie
 • strata váhy
 • únava
 • častá potreba pohybu čriev
 • pocit, že vaše črevo nie je úplne prázdne po pohybe čriev

Aj keď neexistuje žiadny univerzálny liek na Crohnovu chorobu, lieky a ďalšie terapeutické možnosti, vrátane zmien v stravovaní a životnom štýle, môžu pomôcť zvládať symptómy. Crohnova choroba často prebieha vo fázach remisie a zhoršení, čo znamená, že liečebné plány vyžadujú pravidelné prehodnocovanie a monitorovanie. Liečba Crohnovej choroby je výrazne individualizovaná, a preto to, čo môže fungovať pre iného, nemusí byť účinné pre vás a naopak. Dôležité je spolupracovať so svojím lekárom na vypracovaní plánu liečby, ktorý bude zameraný na zvládanie konkrétnych príznakov Crohnovej choroby.

crohnova choroba príznaky

Lieky na liečbu Crohnovej choroby

Jedným z hlavných prístupov k zvládaniu Crohnovej choroby sú lieky, ktoré potláčajú imunitný systém a znižujú zápal v gastrointestinálnom trakte. Cieľom užívania liekov s imunosupresívnym účinkom je zmierňovať príznaky a umožniť traktu odpočinok a hojenie.

Tu sú niektoré lieky, ktoré môžu byť predpísané samostatne alebo v kombinácii na pomoc pri liečbe Crohnovej choroby:

 • Kortikosteroidy

Podľa Národného inštitútu pre diabetes a ochorenia tráviaceho traktu a obličiek sú kortikosteroidy steroidy, ktoré pomáhajú redukovať zápal a imunitnú odpoveď. Často sa používajú ako krátkodobá liečba.

Bežné kortikosteroidy používané na liečbu Crohnovej choroby zahŕňajú:

 • beklometazóndipropionát
 • budezonid
 • hydrokortizón
 • metylprednizolón
 • prednizón
 • prednizolón

Vedľajšie účinky kortikosteroidov môžu zahŕňať:

 • glaukóm alebo zvýšený tlak v očiach
 • opuch
 • vysoký krvný tlak
 • nárast hmotnosti
 • vyššie riziko infekcií
 • akné
 • zmeny nálady

Ak užívate kortikosteroidy dlhšie ako 3 mesiace, môžu sa vyskytnúť závažné vedľajšie účinky, ako je strata kostnej hmoty (osteoporóza) alebo problémy s pečeňou. Z tohto dôvodu vás váš lekár môže požiadať, aby ste kortikosteroidy užívali len po určitý čas. Je dôležité neprestať užívať steroidy bez konzultácie s lekárom, pretože to môže viesť k ďalším zdravotným komplikáciám.

Aminosalicyláty (protizápalové lieky)

Aminosalicyláty sú bežne používané na liečbu iného typu zápalových črevných ochorení nazývaného ulcerózna kolitída, ale môžu byť tiež predpísané pre pacientov s Crohnovou chorobou. Predpokladá sa, že tieto lieky znižujú zápal v stenách čriev a prispievajú k zmierňovaniu symptómov. Tieto lieky sa často využívajú pri liečbe miernych až stredne závažných prejavov Crohnovej choroby. Aminosalicyláty sa môžu podávať vo forme čapíkov, perorálnych tabliet, alebo ako kombinácia oboch foriem. Spôsob užívania závisí od toho, ktorá časť vášho traktu je postihnutá Crohnovou chorobou. Počas užívania týchto liekov bude váš lekár monitorovať funkciu obličiek a môže vykonať krvné testy na overenie úrovne bielych krviniek. Pred začatím užívania akéhokoľvek aminosalicylátu je dôležité informovať svojho lekára, ak máte alergiu na sulfátové lieky.

Imunomodulačné lieky (imunosupresíva)

Vedecký názor je, že Crohnova choroba vzniká v dôsledku poruchy imunitného systému, kde bunky, ktoré normálne chránia telo, útočia na gastrointestinálny trakt. Preto môžu byť lieky, ktoré potláčajú alebo regulujú imunitný systém, účinným prostriedkom pri liečbe Crohnovej choroby. Všimnite si však, že účinok týchto liekov môže nastať až po troch mesiacoch, preto budete potrebovať čas, aby ste videli, či vám tieto lieky pomôžu. Lekári môžu predpísať tieto druhy liekov, ak aminosalicyláty a kortikosteroidy neprinášajú očakávané výsledky, alebo ak sa u vás objavia fistuly (abnormálne otvory, ktoré sa tvoria v črevách). Tieto lieky vám môžu pomôcť udržať chorobu v remisii a tiež liečiť výskyt fistúl.

crohnova choroba strava

Antibakteriálne lieky

Antibiotiká sú schopné liečiť rôzne infekcie, vrátane tých bakteriálnych, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku Crohnovej choroby. Toto zahŕňa napríklad fistuly a abscesy.

Biologické lieky (biologiká)

Biologické lieky predstavujú formu liečby, ktorá sa aplikuje u jedincov s Crohnovou chorobou stredne až ťažkej závažnosti alebo pri aktívnej forme ochorenia. Tieto lieky pôsobia na redukciu zápalu v špecifických oblastiach, ako je výstelka čriev, pričom neovplyvňujú celkový imunitný systém. V prípade stredne závažných alebo závažných príznakov, alebo ak iné lieky neprinášajú žiadne zlepšenie, vám lekár môže predpísať biologické lieky. Rovnako môžu byť indikované v prípade existencie fistúl v gastrointestinálnom trakte. Biologické lieky môžu tiež prispievať k postupnému znižovaniu potreby steroidných liekov. Tieto lieky sú obvykle podávané injekčne v nemocnici alebo ambulancii každých 6 až 8 týždňov.

Iné formy liečby

Lekári môžu predpísať ďalšie lieky na úľavu od iných príznakov Crohnovej choroby. Príkladom je loperamid, liek proti hnačke, ktorý sa môže užívať krátkodobo v prípade výskytu vážnej hnačky. Niektorí jedinci s Crohnovou chorobou sú tiež náchylní na tvorbu krvných zrazenín. V závislosti na rizikovom profile môže lekár predpísať antikoagulanty s cieľom minimalizovať možné komplikácie spojené s krvnými zrazeninami. Na zmiernenie bolesti vám lekár môže odporučiť paracetamol. Je vhodné vyhnúť sa užívaniu ibuprofénu, naproxénu a aspirínu, keďže tieto látky môžu zhoršiť príznaky.

Gastrointestinálny odpočinok

V období závažného zhoršenia môže byť nevyhnutné poskytnúť črevám odpočinok s cieľom podporiť proces hojenia. Tento odpočinok môže zahrnovať úplnú alebo čiastočnú tekutú diétu, ktorú stanoví váš lekár.

Liečba odpočinku čriev môže obnášať:

 • Príjem výživných tekutín
 • Enterálnu výživu alebo podávanie výživy prostredníctvom vyživovacej sondy zavedenej do žalúdka alebo čriev
 • Intravenóznu výživu cez žily (infúzia)

Spôsob podávania tekutej výživy sa môže uskutočňovať buď doma alebo v nemocnici v závislosti od konkrétnych okolností a odporúčaní lekára.

Prírodné prostriedky pri Crohnovej chorobe

Okrem bežného liečebného plánu a prípadnej chirurgickej intervencie existujú aj prírodné doplnky, o ktorých by ste mali konzultovať so svojím lekárom. Tieto zahŕňajú:

Doplnky: Prípravky obsahujúce vápnik a vitamín D môžu byť užitočné pri predchádzaní straty kostnej hmoty, najmä ak užívate kortikosteroidy dlhší čas.

Omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny, napríklad tie obsiahnuté v rybom oleji, sú známe svojimi protizápalovými vlastnosťami, a preto sa skúma ich prínos pri Crohnovej chorobe. Tieto mastné kyseliny sú dostupné v doplnkoch stravy alebo sa nachádzajú v potravinách, ako sú losos, sardinky, orechy, ľanové semiačka, rastlinné oleje a niektoré obohatené potraviny.

Operácia pri Crohnovej chorobe

Lekári sa v prvom rade snažia riadiť Crohnovu chorobu pomocou liečby. Vzhľadom k tomu, že ide o dlhodobý stav, mnohí ľudia s Crohnovou chorobou sa nakoniec dostanú do fázy, kedy je potrebný chirurgický zákrok.

Existuje niekoľko typov operácií určených pre jedincov s Crohnovou chorobou. Presný druh operácie bude závisieť od:

 • Typu Crohnovej choroby, ktorú máte
 • Príznakov, ktoré prežívate
 • Závažnosti príznakov

Operácie pri Crohnovej chorobe môžu zahŕňať:

 1. Striktúroplastika: Táto operácia spočíva v rozšírení časti čreva, ktorá sa v dôsledku zápalu postupne zužovala.
 2. Proktokolektómia: V prípade závažných prípadov tejto operácie sa odstráni hrubé črevo aj konečník.
 3. Kolektómia: Kolektómia zahŕňa odstránenie hrubého čreva, pričom konečník zostáva nedotknutý.
 4. Odstránenie fistúly a drenáž abscesu: Existujú rôzne metódy odstránenia fistúl, vrátane lekárskej uzávery na ich uzatvorenie, a tenkej hadičky, ktorá umožňuje drenáž.
 5. Resekcia tenkého a hrubého čreva: Táto chirurgická procedúra sa vykonáva na odstránenie postihnutých častí čreva a následné spojenie s zdravými, nepoškodenými časťami čreva.

Zmeny v životnom štýle

Môžete uskutočniť významné zmeny v životnom štýle, ktoré vám pomôžu zvládať príznaky, z ktorých sú niektoré uvedené nižšie:

Zvládnutie stresu

Riadenie stresu predstavuje dôležitý aspekt zdravého životného štýlu, avšak je obzvlášť významné pri chronických zápalových stavoch.

Týmto spôsobom, nakoľko stres môže zhoršiť zápal, čo následne prehlbuje vaše príznaky, je dôležité venovať sa metódam zvládania stresu. Môžete vyskúšať rôzne techniky, ako napríklad:

 • Používanie aplikácií alebo sledovanie videí s riadenou meditáciou
 • Praktizovanie hlbokých dýchacích cvičení
 • Cvičenie jógy

Rovnako je prospešné konzultovať so špecialistom na duševné zdravie s cieľom získať nové nástroje a stratégie na efektívne zvládanie stresu, najmä ak je váš stres na vysokej úrovni.

Nefajčite

Ak ste fajčiar, môže to mať nasledovné dôsledky:

 • Zhoršenie príznakov
 • Zníženie účinnosti vašich liekov

Bolo zistené, že ak prestanete fajčiť – bez ohľadu na dĺžku fajčenia – prispieva k lepšiemu zvládaniu Crohnovej choroby.

Zdroje:

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných
kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň