Choroby Krása Prírodná lekáreň Zdravie

Prevencia vypadávania vlasov: 16 tipov, ktoré vám pomôžu zachrániť vlasy

strata vlasov

V dôsledku normálneho rastového cyklu je prirodzené stratiť približne 100 vlasov denne. Avšak, ak vlasov strácate viac, je vhodné konzultovať s lekárom, aby ste vylúčili akékoľvek základné zdravotné ťažkosti predtým, než preskúmate svoje možnosti. Bohaté a zdravé vlasy predstavujú základ vzhľadu a sebavedomia mnohých ľudí. Keď sa začnú stenčovať alebo vypadávať, môže to byť znepokojujúce. Našťastie existuje niekoľko tipov, ktoré môžete urobiť, aby ste zabránili vypadávaniu vlasov alebo podporili rast vlasov.

Najefektívnejší spôsob ako spomaliť alebo zastaviť vypadávanie vlasov spočíva v riešení základnej príčiny – či už je to pôrod, operácia alebo iný výrazný stresor. V prípade, že tieto faktory predstavujú príčinu, môže byť strata vlasov v niektorých prípadoch dočasná (telogenový efuvium). V iných prípadoch môže byť príčina komplikovanejšia. V tomto článku sa pozrieme na 16 tipov na zastavenie vypadávania vlasov a zodpovieme niektoré často kladené otázky.

Diéta – stredomorská strava

Štúdia z roku 2018 ukázala, že strava obsahujúca surovú zeleninu a čerstvé bylinky, podobne ako stredomorská strava, môže znížiť riziko androgénnej alopécie (ženská plešatosť alebo mužská plešatosť) alebo spomaliť jej nástup. Najlepšie výsledky boli pozorované, keď účastníci konzumovali veľké množstvo týchto potravín – ako je petržlen, bazalka a zelený šalát – viac ako 3 dni v týždni.

Proteín

Vlasové folikuly sú tvorené väčšinou proteínom nazývaným keratín. Jedna štúdia z roku 2017 na 100 ľuďoch s vypadávaním vlasov zaznamenala u účastníkov niekoľko nutričných nedostatkov, vrátane aminokyselín, ktoré slúžia ako stavebné kamene bielkovín. Zatiaľ čo výskumníci poznamenávajú, že sú potrebné ďalšie štúdie, konzumácia stravy bohatej na bielkoviny môže pomôcť zabrániť vypadávaniu vlasov. Zdravý výber zahŕňa potraviny ako:

 • vajcia
 • orechy
 • fazuľa a hrášok
 • ryby
 • nízkotučné mliečne výrobky
 • kura
 • moriak

Vitamín A

Vitamín A je čiastočne tvorený retinoidmi, ktoré podporujú zdravý rast vlasov a ovplyvňujú vlasový cyklus. Avšak, je dôležité dodržiavať správnu dávku, pretože príliš veľké množstvo – alebo príliš malé množstvo – môže poškodiť vaše vlasy. Je nepravdepodobné, že by ste získali nadmerné množstvo vitamínu A zo stravy. Preto doplňte svoj jedálniček potravinami bohatými na vitamín A ako sú sladké zemiaky, sladká paprika a špenát.

vypadávanie vlasov

Doplnky stravy 

Nasledujúce vitamíny a minerály sú nevyhnutné pre rast vlasov a udržiavanie procesov vlasov, najmä pri bunkovej premene:

 • vitamíny A, B, C a D
 • železo
 • selén
 • zinok

Denné multivitamíny nájdete v drvivej väčšine obchodov s potravinami alebo drogériách, alebo sa poraďte so svojím lekárom, aby vám predpísal vhodný vitamín.

Vitamín D

Užívanie vitamínu D môže podporiť opätovný rast vlasov.

Biotín

Biotín, známy aj ako vitamín H alebo B7, hrá úlohu pri syntéze mastných kyselín v tele. Tento proces je nevyhnutný pre životný cyklus vlasov a jeho nedostatok môže viesť k vypadávaniu vlasov.

Ženšen

Ženšen obsahuje fytochemikálie, ktoré podporujú rast vlasov na pokožke hlavy. Presné odporúčané dávky vyžadujú ďalšie štúdie. Pred pridaním ženšenových doplnkov do svojej stravy sa však poraďte so svojím lekárom.

Pravidelné umývanie vlasov

Každodenné umývanie vlasov môže ochrániť pred vypadávaním vlasov tým, že udržiava pokožku hlavy zdravú a čistú. Je však dôležité používať jemný šampón na každodenné používanie, pretože tvrdšie formulácie môžu vysušiť vlasy a spôsobiť ich lámanie, čo vedie k vypadávaniu vlasov.

umývanie vlasov

Kokosový olej

Kokosový olej môže pomôcť predchádzať poškodeniu vlasov v dôsledku starostlivosti a vystavenia ultrafialovému (UV) svetlu. Kyselina laurová obsiahnutá v kokosovom oleji pomáha viazať proteíny vo vlasoch a chráni ich pred lámaním na koreňoch a pramienkoch. Vmasírovanie kokosového oleja do pokožky hlavy môže podporiť lepší prietok krvi a prispieť k opätovnému rastu vlasov.

Olivový olej

Olivový olej môže byť využitý na hĺbkovú úpravu vlasov, chrániť ich pred vysušením a súvisiacim lámaním. Olivový olej je taktiež kľúčovou zložkou stredomorskej stravy, ktorá môže prispieť k spomaleniu genetického vypadávania vlasov. Zvážte aplikáciu niekoľkých polievkových lyžíc olivového oleja priamo na vlasy a nechajte pôsobiť 30 minút pred umytím.

Jemný styling

Vyhnite sa pevným vrkočom, ktoré môžu ťahať vlasy pri korienkoch a potenciálne spôsobiť nadmerné vypadávanie. Nechajte vlasy uschnúť prirodzene, aby ste predišli podráždeniu pokožky hlavy. Ak je to možné, vyhnite sa tepelnému stylingu, ako sú kulmy alebo žehličky, ktoré môžu tiež poškodiť alebo lomiť vlasový kmeň.

Poškodenie chemikáliami

Chemické ošetrenie, ako je trvalá alebo farbenie vlasov, môže tiež poškodiť vlasy a pokožku hlavy. Porozprávajte sa so svojím kaderníkom o alternatívach, ako sú organické farby na vlasy a ďalšie, ktoré neobsahujú amoniak, peroxid alebo parafenyléndiamín (PPD).

Lekárske ošetrenie – Laserová terapia

Nízkoúrovňové lasery môžu prispieť k zlepšeniu hustoty vlasov u ľudí s genetickým vypadávaním vlasov a strate vlasov v dôsledku chemoterapie. Táto metóda je tiež známa ako terapia červeným svetlom a môže fungovať stimuláciou epidermálnych kmeňových buniek. Na trhu sú dostupné aj domáce laserové zariadenia. Pravdepodobne budete musieť zariadenie pravidelne používať, aby ste dosiahli požadované výsledky.

Éterické oleje

Esenciálne oleje môžu prispieť k redukcii vypadávania vlasov. Rôzne éterické oleje, vrátane oleja z harmančeka, tymiánu, čajovníka a ďalších, by mohli zlepšiť stavy ako alopecia areata, androgénna alopécia a psoriatická alopécia. Medzi ďalšie éterické oleje, ktoré stojí za zváženie, patria levanduľa, citrónová tráva a mäta pieporná. Vyskúšajte zmiešať niekoľko kvapiek niektorého alebo všetkých týchto olejov s niekoľkými polievkovými lyžicami oleja ako je napríklad jojobový. Aplikujte na pokožku hlavy 10 minút pred umytím. Než vyskúšate vyššie uvedené, nezabudnite otestovať všetky éterické oleje na koži. Existuje možnosť, že na niektoré z nich môžete byť alergický.

éterické oleje

Cibuľová šťava

Ľudia, ktorým padajú vlasy, môžu pozorovať obnovený rast vlasov po aplikácii surovej cibuľovej šťavy na pokožku hlavy dvakrát denne. Zdá sa, že šťava podporuje rast u takmer 87 % účastníkov malej štúdie z roku 2014. Vedci veria, že vlastnosti podporujúce rast vlasov môžu byť spojené s obsahom síry v cibuli.

Masáž

Masáž pokožky hlavy nie je len príjemný zážitok, ale môže tiež prispieť k rastu vašich vlasov. Jedna malá štúdia z roku 2016 ukázala, že účastníci videli výsledky už po 4 minútach masáže denne počas 24 týždňov.

Zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538178

https://link.springer.com/article/10.1007/s13555-018-0278-6

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-HealthProfessional/

https://www.mdpi.com/1422-0067/19/9/2703/htm

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8719955

http://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/insider/shedding

http://www.karger.com/Article/FullText/509001

http://www.karger.com/Article/FullText/509905

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7595365

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1365-4632.2007.03119.x

https://link.springer.com/article/10.1007/s00403-017-1799-z

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28932059

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28243487

http://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/causes/18-causes

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4740347/

https://www.researchgate.net/publication/330761962_A_MANAGEMENT_MODEL_TO_PROMOTE_HAIR_GROWTH_FOR_ANDROGENETIC_ALOPECIA_CASES_THROUGH_YOGA_AYURVEDA

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/dth.12575

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jocd.13727

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5447335

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1346-8138.2002.tb00277.x

https://dermnetnz.org/topics/telogen-effluvium

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6369642

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9324272

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/

https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/07315724.2018.1497562

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513329

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných