Choroby Krása Zdravie

Všetko, čo by ste mali vedieť o alergii na slnko

alergia na slnko

Čo je solárna urtikária?

Solárna žihľavka, taktiež označovaná ako alergia na slonko, predstavuje vzácnu alergickú reakciu na slnečné svetlo, ktorá vedie k vytvoreniu žihľaviek na koži vystavenej slnku. Svrbiace, červené škvrny alebo fliačiky sa obvykle objavia pár minút po vystavení sa slnku. Môžu pretrvávať krátky čas alebo dokonca hodiny. Príčina alergie nie je známa. Alergia môže prejsť do chronickej formy, ale symptómy je možné ošetriť.

Aké sú príznaky alergie?

Hlavné príznaky alergie na slnko zahŕňajú červené škvrny na koži, ktoré spôsobujú svrbenie, pálenie a bodnutie. Vyrážka môže preferovať oblasti pokožky, ktoré obvykle nie sú vystavené slnečnému žiareniu. Napríklad ruky alebo tvár, ktoré bývajú často vystavené slnečnému žiareniu, nemusia vykazovať vyrážku. Pre veľmi citlivé osoby na slnko sa môžu žihľavky objaviť aj na častiach pokožky pokrytých tenkým oblečením. Vzhľad vyrážky môže byť v závislosti od individuálnej citlivosti. Niekedy môžu vzniknúť pľuzgiere alebo vredy na postihnutých miestach. Po vyliečení vyrážky nezostávajú jazvy.

Ak sa alergia rozšíri na väčšiu časť pokožky, môže dôjsť k ďalším príznakom alergie, vrátane:

 • nízky krvný tlak
 • bolesti hlavy
 • nevoľnosť
 • pískanie v ušiach
 • ťažké dýchanie
 • strata vedomia

Tieto alergické príznaky sa pravdepodobne objavia pri dlhšom pobyte na slnku, keď sú veľké plochy pokožky vystavené slnečnému žiareniu. Zriedkavo, ale alergia na slnko môže spôsobiť anafylaxiu, život ohrozujúci stav vyžadujúci núdzové ošetrenie.

Čo vyvoláva alergiu na slnko?

Presná príčina alergie nie je známa. Tento stav sa objavuje, keď slnečné svetlo aktivuje uvoľňovanie histamínu alebo podobnej chemickej látky vo vašich kožných bunkách. Mechanizmus je opísaný ako reakcia antigén-protilátka. Tento typ reakcie nastáva, keď váš imunitný systém produkuje protilátky, ktoré pôsobia proti konkrétnemu antigénu alebo dráždivému prostriedku, ktorý reaguje na slnečné svetlo. Žihľavka je následnou zápalovou reakciou.

Môžete byť vystavení zvýšenému riziku alergie, ak:

 • máte rodinnú anamnézu tohto stavu,
 • trpíte dermatitídou,
 • pravidelne používate parfémy, dezinfekčné prostriedky, farbivá alebo iné chemikálie, ktoré môžu vyvolať stav pri vystavení slnečnému žiareniu,
 • užívate antibiotiká alebo iné lieky, vrátane sulfátových liekov, ktoré môžu vyvolať alergiu.

V niektorých prípadoch môže spustiť alergickú reakciu konkrétna vlnová dĺžka ultrafialového (UV) svetla. Väčšina ľudí s alergiou reaguje na UVA alebo viditeľné svetlo.

alergia na slnko príznaky

Ako častá je slnečná alergia?

Alergia na slnko je vzácna alergia, ktorá sa vyskytuje po celom svete. Pri prvom výskyte sa obvykle prejavuje v strednom veku, pričom priemerný vek je 35 rokov, ale môže postihnúť osoby v akomkoľvek veku, vrátane dojčiat. Alergia na slnko sa môže objaviť u ľudí všetkých rasových skupín, avšak niektoré formy tohto stavu môžu byť bežnejšie medzi bielymi jedincami.

Ako sa diagnostikuje?

Váš lekár môže byť schopný diagnostikovať alergiu na slnko pomocou fyzikálneho vyšetrenia. Skontroluje vašu vyrážku a opýta sa na históriu jej výskytu a zmiznutia. Solárna žihľavka obvykle vznikne v priebehu niekoľkých minút po vystavení slnku a rýchlo zmizne, ak sa dostanete do tieňa.

Váš lekár vám položí otázky týkajúce sa vašej anamnézy a vašej reakcie na slnečné svetlo. Pravdepodobne budú potrebné rôzne testy na potvrdenie diagnózy:

 • Fototestovanie zisťuje, ako vaša pokožka reaguje na UV svetlo zo slnečnej lampy v rôznych vlnových dĺžkach. Identifikácia vlnovej dĺžky, na ktorú reagujete, môže pomôcť určiť vašu konkrétnu alergiu na slnko.
 • Náplasťové testovanie zahŕňa nanesenie rôznych látok, ktoré sú známe ako spúšťače alergií, na vašu pokožku, počká sa deň a potom sa vystaví pokožka UV žiareniu zo slnečnej lampy. Ak vaša pokožka zareaguje na konkrétnu látku, môže to byť spúšťač alergie.
 • Krvné testy alebo kožné biopsie, ak váš lekár považuje za možné, že vaša žihľavka môže byť spôsobená iným zdravotným stavom, ako je napríklad lupus alebo metabolické ochorenie.

Ako sa lieči?

Alergia na slnko sa niekedy môže vyriešiť sama. Liečba alergie závisí od závažnosti príznakov. Pobyt mimo slnka môže byť účinný na zmiernenie príznakov, ak je vaša reakcia mierneho charakteru. V prípade miernych prípadov môže lekár predpísať perorálne antihistaminiká na uľahčenie žihľavky. V prípade závažnejšej reakcie vám lekár môže odporučiť iné lieky, ako napríklad kortikosteroidy. Ďalšou možnosťou, ktorú vám lekár môže odporučiť, je fototerapia. Toto ošetrenie má za cieľ pripraviť vašu pokožku na slnko pravidelným vystavením ultrafialovému žiareniu zo slnečného žiarenia. Hoci vás to môže znecitliviť, účinky nemusia byť trvalé.

Zdroje:

https://www.aad.org/public/diseases/a-z/hives-chronic-relief

https://allergyasthmanetwork.org/health-a-z/chronic-urticaria/aquagenic-urticaria/

https://rarediseases.info.nih.gov/diseases/10901/aquagenic-urticaria

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1027811717302069

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9365951/

https://dermnetnz.org/topics/aquagenic-urticaria

https://www.aaaai.org/tools-for-the-public/conditions-library/allergies/hives-(urticaria)-and-angioedema-overview

https://rarediseases.org/gard-rare-disease/aquagenic-pruritus/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557790/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5438944/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných
kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň