Choroby Zdravie

Zápal močových ciest – všetko, čo potrebujete vedieť

zápal močových ciest

Nejedného z nás aspoň raz v živote postrehol zápal močových ciest. Veľmi nepríjemné ochorenie sprevádzané mnohými príznakmi, ktoré nám komplikovali život niekoľko dní až týždňov. V prípade mierneho zápalu je radou nad zlato siahnuť po domácich receptoch. Ak je však zápal príliš silný, je vhodné vyhľadať lekára a predpísať lieky, ktoré zápal zmiernia a úplne vyliečia.

Z čoho sa skladá močová sústava?

Obličky

Obličky sú malé orgány v tvare fazule na zadnej strane tela, nad bokmi. Väčšina ľudí má dve obličky. Filtrujú vodu a odpadové produkty z vašej krvi, ktorá sa stáva močom. Bežné odpady zahŕňajú močovinu a kreatinín.

Močovody

Močovody sú tenké trubice, ktoré prenášajú moč z obličiek do močového mechúra. Môžeme povedať, že sú hlavnou distribučnou zložkou močových ciest.

Močový mechúr

Váš močový mechúr je orgán podobný balónu, ktorý uchováva moč predtým, ako opustí vaše telo.

Močová trubica

Močová trubica je trubica, ktorá prenáša moč z močového mechúra do vonkajšej časti tela.

Čo je zápal močových ciest?

Zápal močových ciest je infekčné ochorenie, ktoré postihuje rôzne časti močového systému, vrátane obličiek, močových ciest (močovodov) a močového mechúra. Je to jedno z najčastejších ochorení močového systému a postihuje ľudí rôzneho veku, pohlavia a zdravotného stavu. Avšak, tento typ zápalu je oveľa častejší u žien než u mužov, čo je spôsobené anatomickými rozdielmi, konkrétne kratšími močovými trubicami, ktoré uľahčujú baktériám dostať sa do močového systému.

Chronický zápal močových ciest

Chronický zápal močových ciest je stav, ktorý sa vyznačuje opakujúcimi sa zápalovými epizódami v močovom systéme, ktoré pretrvávajú dlhší časový úsek. Tento typ zápalu sa líši od akútneho zápalu močových ciest, ktorý je náhly a krátkodobý.

Chronický zápal močových ciest môže postihnúť rôzne časti močového systému, vrátane močových ciest, močového mechúra a obličiek. Je často spojený s opakovanými infekciami spôsobenými baktériami, ktoré pretrvávajú v močovom systéme, alebo s inými faktormi, ktoré vedú k dlhotrvajúcemu zápalovému stavu.

Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispievať k vzniku chronického zápalu močových ciest. Medzi najčastejšie patrí opakované infikovanie močového systému baktériami, ktoré pretrvávajú v močových cestách, aj keď sa podnikajú opatrenia na liečbu. Tieto baktérie môžu tvoriť tzv. biofilm, ktorý sa prichytí na steny močových ciest a umožňuje im pretrvávať a opakovane spôsobovať infekcie.

zápal močových ciest

Zápal močových ciest príznaky

V ranom štádiu zápalu močových ciest nemusí mať človek žiadne príznaky. Zmeny v tele môžu nastať kvôli postihnutiu troch častí močového traktu. A to, keď zápal zasiahne obličky, močový mechúr alebo uretru.

Postihnutie obličiek:

 • Bolesť chrbta alebo boku
 • Vysoké horúčky
 • Trasenie a zimnica
 • Nevoľnosť
 • Zvracanie

Postihnutie močového mechúra:

 • Tlak a bolesť v panvovej oblasti
 • Celkové nepohodlie v dolnej časti brucha
 • Časté a bolestivé močenie
 • Zakalený alebo krvavý moč (vyznačuje sa ružovým zafarbením)

Postihnutie močovej trubice:

 • Pálenie pri močení
 • Únik moču

Čo na zápal močových ciest ?

Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť pre infekciu močových ciest, je navštíviť vášho obvodného lekára. Ten vám pravdepodobne predpíše lieky na zápal močových ciest. Váš lekár vyberie antibiotikum, ktoré najlepšie funguje proti baktériám zodpovedným za zápal.

Keď dostanete predpis na antibiotiká, je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali pokyny na ich užívanie. Uistite sa, že využijete celú kúru antibiotík, aj keď vaše príznaky zmiznú a začnete sa cítiť lepšie. Ak nedoužívate všetky lieky v balení, infekcia sa môže vrátiť a bude náročnejšia na liečbu. V prípade, že nie ste obľúbencom liekov,existuje množstvo účinných domácich receptov na liečbu a prevenciu zápalu močového mechúra.

baktérie

Zápal močových ciest domáca liečba

Mnohí z nás ani nevedia, čo pomáha na zápal močových ciest z domáceho prostredia. Odpoveď číslo jedna je najpopulárnejšou voľbou v liečbe aj prevencii zápalov močového mechúra. Brusnice sú doslova zázrak na močové cesty. Zatiaľ čo výskum je trochu nejasný, brusnice sa používajú ako prevencia proti zápalu močového mechúra po celé generácie. Štúdie ukázali, že brusnice skutočne sťažujú baktériám, ktoré spôsobujú tento zápal, prilepiť sa na steny močových ciest. Takže, aj keď to v skutočnosti nie je liek, možno by stálo za to vypiť pár pohárov nesladeného brusnicového džúsu alebo pochutnať si na čerstvých alebo sušených brusniciach.

V prípade, ak chcete vykonať preventívne opatrenia proti zápalu močového mechúra a zaradiť ich do svojho každodenného života, môžete vyskúšať nasledovné tipy prospešné nielen na liečbu a prevenciu zápalov, ale aj pre celkové zdravie:

 • Pite dostatočné množstvo vody počas dňa
 • Užívajte probiotiká, ktoré sú blahom aj pre tráviacu sústavu
 • Zaraďte do svojho jedálnička cesnak
 • Noste voľné nohavice a pyžamo
 • Pravidelne užívajte vitamín C
 • Nezadržiavajte moč
 • Vyhýbajte sa jedlám a nápojom, ktoré iritujú močový mechúr (kyslé ovocie, umelé sladidlá, kofeín, alkohol, štipľavé jedlá)
 • Po potrebe sa utierajte spredu dozadu

Zdroje:

https://nafc.org/bhealth-blog/home-remedies-for-utis/
https://www.cdc.gov/antibiotic-use/uti.html
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9135-urinary-tract-infections
https://www.nhs.uk/conditions/urinary-tract-infections-utis/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných
kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň