Krása Nezaradené Šport Výživové doplnky Zdravie

Typy kolagénu: aké sú a ktorý je pre vás ten najlepší?

kolagén na tvár

Kolagén už poznáte, ale vedeli ste, že existujú rôzne typy kolagénu? Každý typ kolagénu je spojený s iným zdravotným prínosom. Tu sa dozviete o najlepšom kolagénovom doplnku pre vaše individuálne potreby.

Typy kolagénu: aké sú a ktorý je pre vás ten najlepší?

Hoci existuje 28 typov kolagénu, najdôležitejších je päť typov, ktoré ponúkajú kľúčové zdravotné výhody v oblasti podpory zdravia kostí, kĺbov a pokožky. Tieto typy kolagénu sú tiež najčastejšie nachádzané v celom tele a v kolagénových doplnkoch.

Čo je kolagén

Kolagén sa skladá z 19 aminokyselín, z ktorých najdôležitejšie sú glycin, prolín a hydroxyprolín. Kolagén je najhojnejšia bielkovina v tele a tvorí stavebný kameň pre zdravé kosti, zuby, svaly, kožu, kĺby a spojivové tkanivá. Bez neho by telo nedokázalo stáť a fungovať správne. Prirodzená produkcia kolagénu v našom tele klesá s vekom, najmä po dosiahnutí 20 rokov. Preto je stále dôležitejšie zvážiť príjem kolagénu z externých zdrojov, ako je príprava domáceho vývaru z kostí alebo užívanie kolagénových doplnkov.

kolagén

Druhy kolagénu

V tele sa produkuje 28 typov kolagénu, no väčšina kolagénových doplnkov obsahuje jeden alebo viac z piatich hlavných druhov.

Typ I

Kolagén typu I je základným stavebným kameňom kostí, kože a spojivového tkaniva. Nachádza sa v 90 % tela a primárne súvisí so zdravím pokožky.

Typ II

Kolagén typu II sa nachádza v chrupavke a poskytuje pružnosť a podporu kĺbom. Tento typ kolagénu sa nachádza v morských a kuracích kolagénových doplnkoch.

Typ III

Druhý najbežnejší typ, kolagén typu III, sa nachádza na rovnakých miestach ako kolagén typu I. Je dôležitou zložkou nášho čreva, svalov, krvných ciev a maternice.

Typ IV

Kolagén typu IV sa nachádza v základných vrstvách kože a pomáha pri hojení rán.

Typ V

Kolagén typu V sa podieľa na tvorbe kolagénových vlákien spojivových tkanív. Nachádza sa v oku, kde pomáha svetlu prechádzať cez rohovku. Je tiež známe, že podporuje svaly, pečeň a pľúca.

Nepriestrelné kolagénové peptidy používajú iba kolagén typu I a III – tieto typy sa nachádzajú najčastejšie v tele – v účinných, vedecky overených dávkach, ktoré pomáhajú udržiavať zdravie pokožky, kostí a kĺbov.

Aké sú výhody kolagénu?

Kolagén je spojený so znížením vrások a mladistvým vzhľadom pokožky. Okrem toho môže mať pozitívny vplyv na zdravie kĺbov a kostí. Nedávna štúdia o účinnosti kolagénových peptidov pri osteoartritíde tiež zistila, že prispievajú k úľave od bolesti kĺbov počas a po cvičení.

Možno sa pýtate, koľko kolagénu musíte užiť, aby ste začali využívať jeho výhody a videli výsledky. Lekári odporúčajú užívať denne 10-30 g kvalitného kolagénového doplnku. Pri dávke 10 g sa dosiahne úľava od bolesti kĺbov počas a po cvičení.

Na výber je široká škála kolagénových doplnkov pre rôzne životné štýly, vrátane hydrolyzovaného kolagénového prášku, kolagénových kapsúl, tekutého kolagénu, kolagénových proteínových tyčiniek a ďalších. Okrem príjmu kolagénu je dôležité aj eliminovať škodlivé návyky, ako je fajčenie, konzumácia kofeínu a spracovaných cukrov, ktoré môžu zrýchliť starnutie a brániť prirodzenej produkcii kolagénu v tele.

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných
kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň