Čaje Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

12 overených výhod zázvoru

zázvor účinky

Zázvor je korenie s potenciálnymi protizápalovými vlastnosťami. Najvyššie zdravotné prínosy zázvoru sú zmierniť nevoľnosť a bolesť, zlepšiť dýchacie ťažkosti a znížiť plynatosť. Zázvor tiež pomáha zlepšovať zdravie kostí, posilňuje imunitný systém a zvyšuje chuť do jedla. Tento koreň je tiež dobrý na zmiernenie obezity a zmiernenie menštruačnej bolesti.

Čo je zázvor?

Zázvor, tiež známy ako Zingiber officinale, je kvitnúca rastlina, ktorej koreň sa používa ako korenie. Môže sa konzumovať v mnohých formách, čerstvý, sušený, práškový, vo forme oleja a šťavy. Zázvor je bežnou ingredienciou v ázijských kuchyniach, kde sa používa na vytváranie chutí v kari, dresingoch a polievkach. Používa sa tiež v sladkostiach a alkoholických nápojoch ako sú zázvorové sušienky, zázvorové pivo a víno.

Väčšina výhod pochádzajúcich zo zázvoru je spôsobená prítomnosťou aktívnej zložky nazývanej gingerol. Je bohatý na sacharidy, vlákninu a bielkoviny. Z minerálov má sodík, železo, draslík, horčík, fosfor a zinok. Jeho vitamíny zahŕňajú vitamín C, folát, vitamín B6, riboflavín a niacín.

Obsahuje mnoho protizápalových a antioxidačných zlúčenín, ako je kyselina pantoténová, betakarotén, kapsaicín, kurkumín, kyselina kávová a salicylát.

Zdravotné výhody zázvoru

Zatiaľ, čo tradičné využitie zázvoru pre lepšie zdravie je početné, dnes k nemu môžeme ľahko pridať viaceré prospešné vlastnosti objavené a potvrdené výskumom. Poďme sa pozrieť na zdravotné výhody zázvoru.

Môže zmierniť nevoľnosť

Zázvor sa už dlho používa ako potenciálne preventívne opatrenie proti kinetóze a morskej chorobe. Jeho rýchle vstrebávanie lieči nevoľnosti u ľudí po operácii bez akýchkoľvek vedľajších účinkov. Nevoľnosť je tiež príznakom migrény. Jeho vyliečením môže zázvor pomôcť aj pri zvládaní migrény.

Môže liečiť prechladnutie a chrípku

Tradične sa v mnohých krajinách používa na boj proti prechladnutiu a chrípke. Môže byť konzumovaný vo forme čaju na úľavu od bolesti hrdla a kašľa.

Často sa využíva aj ako predjedlo alebo aperitív, pretože podporuje chuť do jedla a pripravuje tráviaci systém na príjem potravy. Jeho karminatívne vlastnosti mu umožňujú účinne bojovať proti nadúvaniu.

Môže byť liekom na žalúdočné vredy

Zázvor môže predchádzať vzniku žalúdočných vredov, ktoré sú obvykle charakterizované krvácaním a akútnou žalúdočnou dráždivosťou. Je účinný pri raste bakterií H. pylori, ktoré sú zodpovedné za vznik vredov a udržiavajú žalúdok v zdravom stave.

Môže znížiť bolesť pri artritíde

Zázvor je známy svojím pozitívnym vplyvom na zdravie kostí a úľavou od bolesti spojenej s artritídou. Obsahuje gingerol, silnú protizápalovú zlúčeninu. Môže zlepšiť pohyblivosť pri osteoartritíde, zápalu kolena a reumatoidnej artritíde.

Môže zmierniť astmu

Zázvor sa tradične využíva ako potenciálny prostriedok na liečbu respiračných porúch. Nedávne štúdie tiež potvrdili jeho potenciálne protizápalové účinky. Aktívna zlúčenina zerumbone môže pomôcť pri zmierňovaní astmy.

zázvor

Môže pomôcť pri ochrane pečene

Zázvor môže byť prospešný pre ľudí trpiacich tuberkulózou, pretože pomáha predchádzať hepatotoxicite. Jeho éterický olej má ochranný účinok proti nealkoholickému stukovateniu pečene spojenému s obezitou.

Môže pomôcť pri chudnutí

Zázvor môže podporiť rýchlejšie chudnutie a pomôcť zvládnuť obezitu prostredníctvom zvýšenia metabolizmu. Môže zvýšiť vytrvalosť pri cvičení, čím vás motivuje k intenzívnej fyzickej aktivite.

Môže zmierniť bolesť svalov

Zázvor je známy tým, že znižuje bolesť svalov a bolestivosť spôsobenú cvičením. Denná konzumácia surového a tepelne upraveného zázvoru viedla k miernemu až veľkému zníženiu bolesti svalov po svalovom zranení vyvolanom cvičením.

Môže pomôcť zvládnuť dysmenoreu

Zázvor môže pomôcť znížiť hladiny prostaglandínov v tele, a preto pomáha pri zmierňovaní kŕčov a iných foriem nepohodlia a bolesti počas menštruácie. Tieto hormóny fungujú ako chemickí poslovia a sú kľúčovými aktivátormi symptómov ako sú kŕče, bolesti a horúčky.

Môže zlepšiť zdravie srdca

Zázvor môže chrániť kardiovaskulárne zdravie znížením hladín LDL cholesterolu a zvýšením hladín HDL cholesterolu. Môže tiež znížiť riziko zrážania krvi, čím pomáha regulovať hypertenziu a udržuje vaše srdce zdravé.

Môže zlepšiť zdravie zubov

Môže pomôcť pri udržiavaní zdravia ústnej dutiny tým, že zabíja patogény v ústach a udržiava zuby a ďasná neporušené. Jeho potenciálne antibakteriálne vlastnosti môžu pomôcť odvrátiť patogénne baktérie, ktoré spôsobujú infekciu močových ciest, bronchitídu a zápal pľúc.

Môže zmierniť hnačku

Od staroveku sa používa na pomoc pri hnačke, pretože môže zabrániť kŕčom žalúdka a plynatosti.

 

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25420680/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11710709/

https://www.wjgnet.com/2150-5349/full/v7/i2/171.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4893422/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/fsn3.807

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27679829/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92775/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18814211/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24559810/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27806832/

https://www.hindawi.com/journals/isrn/2014/792708/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21031618/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4211852/

https://nyaspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/nyas.13375

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.5607

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka