Krása Potraviny Zdravá výživa Zdravie

5 potravín pre zdravie a žiarivosť pleti

zdravá pleť

Kto by nechcel mať mladistvú a žiarivú pleť? Problémy so suchou pokožkou alebo starnutím pokožky môžu byť veľmi frustrujúce. Hoci môže byť lákavé pokúšať sa získať odtieň zo slnečných lúčov, nie je to najlepší prístup k dosiahnutiu krásy, pretože môže spôsobiť poškodenie pokožky UV žiarením.

Strava bohatá na živiny, ktorá poskytuje telu karotenoidy a polyfenoly, dodáva pokožke zdravý lesk (a tiež ďalšie výhody pre celé telo). Zistite, ako podporiť žiarivú a zdravú pleť pomocou nášho komplexného sprievodcu zdravými potravinami pre pokožku.

5 najlepších potravín pre zdravú a žiarivú pleť

Keď hovoríme o tom, ako dosiahnuť krajšiu pokožku pomocou potravín, nezabudnite, že kľúč spočíva v obsahu živín. V konečnom dôsledku strava bohatá na živiny výrazne zlepší stav vašej pokožky.

Tieto živiny podporujú zdravie pokožky tým, že neutralizujú voľné radikály a obnovujú kožné bunky. Takže predtým, než sa rozhodnete konzultovať s dermatológom, tu je päť potravín pre žiarivú pleť, ktoré by ste mali jesť:

 

Potraviny a doplnky obsahujúce kolagén

Nájdeme ich vo:

 • Vývare z kostí
 • Mäse, ktoré je varené na nízkej teplote
 • Orechoch
 • Rybách (losos, tuniak…)

Kolagén sa nachádza v každej bunke vášho tela – od šliach a membrán až po nechty a vlasy. Kolagén hydratuje pokožku a zlepšuje jej pružnosť, čo ju robí hustejšou a pevnejšou. Preto je dôležité mať vo svojej strave dostatok kolagénu, aby sa predišlo tvorbe vrások a ochabovaniu pokožky, najmä vekom.

Nielenže produkcia kolagénu klesá s vekom, ale každodenné faktory, ako je UV žiarenie a znečistenie môžu narušiť jeho produkciu. Kolagénové doplnky poskytujú telu všetky potrebné zložky na prirodzenú tvorbu kolagénu.

Kolagén môžete získať aj z vývaru z kostí, ale množstvo kolagénu v týchto potravinách nie je konzistentné. Skrášľovacie produkty, ktoré podporujú tvorbu kolagénu, vám môžu pomôcť, ale doplnky stravy zabezpečia, že vaše telo má všetko, čo potrebuje na tvorbu kolagénu.

Vlasy, pokožka a nechty získavajú najmenej výživy, keď telo nemá dostatok kolagénu.

Aj veda potvrdzuje jeho účinnosť:

V štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že suplementácia kolagénom zvyšuje hladinu kolagénu v koži. Na ľuďoch sa pozitívne výsledky suplementácie kolagénom ukázali taktiež. Výskum zistil výrazný nárast kolagénu a elastínu (látok, ktoré udržiavajú pokožku pružnou) po dvoch mesiacoch užívania kolagénových doplnkov.

losos

Potraviny bohaté na vitamín C

Nájdeme ich v:

 • Zelenom ovocí a zelenine
 • Citrónoch, limetkách a iných citrusových plodoch s nízkym obsahom fruktózy
 • Výživových doplnkoch s kyselinou L-askorbovou

Niektoré potraviny, ktoré sú bohaté na vitamín C ako napríklad listová zelenina, citrusy a červená paprika, poskytujú ochranu vašim bunkám pred nadmerným slnečným žiarením a majú protizápalové účinky.

Vitamín C je taktiež silným antioxidantom, ktorý ochraňuje vašu pokožku pred voľnými radikálmi, s ktorými sa stretávate v bežnom živote. Voľné radikály sú hlavnými vinníkmi starnutia pokožky a spôsobujú oxidačný stres, takže je dôležité ich pred nimi chrániť.

vitamín-C

Jedlá v žltej, červenej a oranžovej farbe

Nájdeme ich v:

 • Zelenine ako sladkých zemiakoch (batáty), mrkve a červenej paprike
 • Ovocí ako pomaranče, mango a vodný melón

Medzi mnohými živinami obsiahnutými v zelenine nájdeme karotenoidy, to sú rastlinné pigmenty v žltej, oranžovej a červenej zelenine. Karotenoidy chránia rastliny pred voľnými radikálmi a to platí aj pri ich konzumácii.

Nemôžeme vidieť, čo sa deje v tele po skonzumovaní karotenoidmi bohatej zeleniny, ale môžeme vidieť, aký pozitívny vplyv majú na našu pokožku. Konzumácia potravín bohatých na karotenoidy dodáva našej pleti zdravý odtieň, ktorý považujeme za atraktívny a zdravý.

Niektoré karotenoidy, ako napríklad beta-karotén, sú prekurzormi vitamínu A. Retinoidy, syntetická forma vitamínu A, sa často používajú vo forme lokálnych liekov na akné a psoriázu.

Lykopén, ktorý sa nachádza v zelenine s nízkym obsahom sacharidov, ako je špargľa a červená kapusta, je červeným karotenoidom, ktorý chráni vašu pokožku pred poškodením slnkom a podporuje zdravé mitochondrie vo vašej pokožke.

Tieto škodlivé UV lúče, ktoré môžu spôsobiť rôzne kožné problémy, ako je spálenie, poškodenie DNA a dokonca aj rakovina kože, môžu byť zastavené karotenoidmi, ako je lykopén a betakarotén, vďaka ich fotoprotektívnym vlastnostiam.

mrkva

Potraviny s glutatiónom

Nájdeme ich v:

 • Srvátkovom proteíne, ktorý dáva vášmu telu stavebné kamene na tvorbu glutatiónu
 • Špenáte, avokáde, špargli a ibišteku jedlom (okra)

Antioxidanty prijímame v strave. No vaše telo si ich vytvára aj prirodzene. Glutatión je hlavný antioxidant vášho tela, čo znamená, že je to prirodzený detoxikačný prostriedok. Je zodpovedný za obranu pred škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály. Glutatión tiež dobíja ďalšie antioxidanty, ako je vitamín C a chráni pred účinkami toxínov vo vašom prostredí a strave.

Takže čo to má spoločné s pokožkou? Rovnako ako zvyšok tela, aj vaša pokožka sa skladá z buniek. Voľné radikály (škodlivé molekuly spôsobené faktormi ako stres, dym a znečistenie) môžu spôsobiť poškodenie kože, rozklad kolagénu a urýchlenie účinkov starnutia. A čo viac, produkcia glutatiónu s vekom klesá.

Zvýšte hlavný antioxidant vášho tela s potravinami bohatými na glutatión pre zdravie pokožky. Srvátkový proteín poskytuje stavebné kamene, ktoré vaše telo potrebuje na prirodzenú tvorbu glutatiónu. Nachádza sa tiež v zelenine ako je brokolica a ružičkový kel, ktorý má nízky obsah sacharidov.

avokádo

Potraviny s vysokým obsahom polyfenelov

Nájdeme ich v:

 • Bylinkách
 • Kvalitnej tmavej čokoláde
 • Tmavozelenej a fialovej zelenine
 • Kávových zrnách

Polyfenoly sú zlúčeniny nachádzajúce sa v rastlinách s vysokým obsahom pigmentu. Polyfenoly zachytávajú voľné radikály a bránia im v poškodzovaní buniek. Taktiež chránia pred prejavmi fotostarnutia ako sú pigmetnové škvrny z ultrafialového žiarenia a jemné vrásky.

Resveratrol je jedným z polyfenolov, ktorý sa stal populárny v súvislosti s vínom. Preto lekári začali hovoriť, že červené víno môže mať pozitívny vplyv na vaše zdravie. Červené víno obsahuje určité množstvo resveratrolu, ale nie je to najvyššia dávka polyfenolov, ktorú môžete získať.

Všetky tieto potraviny sú výborné pre vašu pokožku a prospešné aj z iných dôvodov. Tento zoznam je plný zeleniny, bielkovín a ovocia s vysokým obsahom živín, ktoré podporujú celé vaše telo. Ak chcete zvýšiť svoj denný príjem zeleniny, naučte sa pridávať viac zeleniny do svojich jedálničkov pomocou chutných receptov a jednoduchých tipov.

káva

Zdroje:

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných
kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň