Detox Krása Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

9 overených výhod a použití aloe vera

aloe vera

Zdravotné benefity aloe vera zahŕňajú posilnenie imunitného systému, zmiernenie bolesti pri artritíde a hojenie rán. Pomáha tiež znížiť hladinu cukru v krvi, bojuje proti oxidačnému stresu a pomáha pri liečbe vedľajších účinkov rádioterapie. Aloe vera je dlho využívaná na liečbu kožných ochorení ako sú spáleniny od slnka, akné a dermatitída, vďaka svojím bohatým antioxidačným vlastnostiam.

Čo je Aloe Vera?

Aloe vera je nízky ker, ktorý je všeobecne známy pre svoje liečebné vlastnosti. Ďalšie bežné názvy pre aloe je ľalia púštna. Patrí do čeľade sukulentných rastlín rodu “Aloe”. Najlepšie sa darí v teplom a suchom podnebí a často ju nájdeme v Indii, Afrike a iných suchých oblastiach.

Aloe vera je šťavnatá rastlina s krátkymi stonkami alebo dokonca bez nich, dosahujúca výšku približne 60-100 cm a jej listy sú mäsité a hrubé, menia farbu od zelenej po sivozelenú. Niektoré odrody tejto rastliny majú bielenie na hornom a dolnom povrchu listov. Okraje listov sú pílovité a kvety kvitnú počas leta. Táto rastlina sa dá ľahko pestovať doma aj vonku.

Použitie aloe vera

Aloe vera je šťavnatá rastlina s mnohými úžasnými spôsobmi využitia a jej výhody sa zvyčajne získavajú odtrhnutím stonky a extrahovaním gélu.

  • Aloe vera gél sa dá miestne aplikovať na pokožku, vlasy a rany.
  • Aloe vera šťava sa používa aj ako tradičný liek na starostlivosť o pokožku hlavy a lupiny.
  • Aloe vera olej je ďalší spôsob využitia tejto rastliny pre jej úžasné zdravotné výhody.
  • Vedeli ste, že šťava z tejto rastliny sa používa aj na prípravu čaju? Aloe vera čaj je bohatý na antioxidanty a prináša mnohé úžasné výhody.

Ak nemôžete získať čerstvú aloe vera, môžete hľadať prášok alebo extrakty z aloe vera.

Výživná hodnota aloe vera

Aloe vera je bohatým zdrojom živín. Obsahuje približne 75 aktívnych zlúčenín ako sú minerály, cukry, vitamíny, enzýmy, salicylová kyselina a aminokyseliny. Čo sa týka vitamínov, aloe obsahuje vitamíny A, C, E a B12. Okrem toho je bohatý na listovú kyselinu a cholín. V mineráloch nájdeme vápnik, draslík, zinok, chróm, meď, selén, horčík, mangán a sodík. Obsahuje aj glukózu a fruktózu.

Aloe obsahuje niekoľko úžasných fenolových zlúčenín, ako sú antrachinóny.

Výhody aloe vera

Bohatý na antioxidanty

Štúdia z roku 2008 hovorí, že aloe vera má antioxidačné, antivírusové a protinádorové vlastnosti, ktoré pomáhajú stimulovať imunitný systém. Pomáha chrániť pred rôznymi chorobami, ako je herpes simplex a dokonca aj chrípka.

Nápoje z aloe vera šťavy majú prirodzené detoxikačné vlastnosti, ktoré účinne čistia tráviaci systém a obehový systém. Zrýchľuje absorpciu živín, čo vedie k lepšiemu prekrveniu a zlepšeniu celkového zdravia. S krvou bohatou na kyslík sa antioxidanty v bunkách lepšie využívajú, čo umožňuje telu účinnejšie bojovať proti infekciám a posilňovať imunitný systém. Má schopnosť neutralizovať škodlivé baktérie a jeho omladzujúce vlastnosti pôsobia vo vašom tele, udržiavajúc vás sviežich a aktívnych po celý deň.

Zlepšuje trávenie

Aloe vera obsahuje zlúčeniny známe ako polysacharidy, ktoré majú schopnosť liečiť rôzne tráviace poruchy a vredy. Vredy sú často nepríjemným dôsledkom tráviacich problémov, a aloe vera extrakt sa osvedčil v liečbe problémov ako je Crohnova choroba, peptické vredy a iné poruchy tráviaceho traktu. Ak trpíte vredmi a užívate aloe vera extrakt počas 3-4 týždňov, uvidíte pozitívne výsledky.

Kyslý reflux je závažný stav, ktorý spôsobuje pálenie záhy a nepohodlie. Môžete vyskúšať prírodnú cestu a konzumovať aloe vera šťavu, ktorá môže pomôcť pri liečbe tohto problému. No mali by ste sa snažiť vyhnúť konzumácii vyprážaných a spracovaných jedál, aby ste problém úplne predišli.

Starostlivosť o pokožku

Aloe vera sa vďaka svojim hydratačným a anti-aging účinkom používa na starostlivosť o pleť už stáročia. Gél z aloe vera listu sa považuje za prirodzený prostriedok na ošetrenie pokožky. Mnoho výrobkov na starostlivosť o pleť, osobnú hygienu a kozmetické výrobky obsahuje extrakty z aloe.

Ak máte aloe vera rastlinu doma, môžete jednoducho odtrhnúť časť listu, vytlačiť z neho gél a naniesť ho priamo na tvár (po predchádzajúcom testovaní na malom mieste na koži). Väčšina ľudí však preferuje pitie aloe vera šťavy, ktorá tiež prispieva k zdraviu pokožky vďaka vnútorným účinkom rastliny.

Aloe vera je hlavnou zložkou mnohých výrobkov na pleť, ktoré prispievajú k zachovaniu mladistvého vzhľadu pleti. Prítomnosť aloe v akomkoľvek pleťovom kréme zvyšuje jeho funkciu ako protivráskového a omladzujúceho prostriedku. Anti-aging účinky aloe udržiavajú vašu pokožku sviežu a pružnú.

Starostlivosť o vlasy

Podľa neoficiálnych dôkazov je aloe vera vynikajúcou voľbou na prirodzenú podporu rastu vlasov.

Gél môžete aplikovať na celú pokožku hlavy a vlasy na liečbu vypadávania vlasov, pretože obsahuje enzýmy, ktoré podporujú rast vlasov. Šampóny s aloe vera môžu zlepšiť krvný obeh a chrániť pred stresom a psychickým zaťažením. Navyše má protizápalové vlastnosti, ktoré účinne liečia androgénnu alopéciu alebo mužskú plešatosť. Pravidelné používanie aloe vera ako kondicionéru môže predchádzať predčasnému vypadávaniu vlasov.

aloe vera účinky

Znižuje bolesť pri artritíde

Aloe vera je známa svojimi výnimočnými protizápalovými vlastnosťami, ktoré rýchlo zmiernia bolesť a opuch spojený s artritídou. Jej šťava je taktiež účinná pri zmierňovaní opuchov a zápalov, ktoré s artritídou často súvisia. Bez ohľadu na to, či sa aloe vera používa lokálne, konzumuje sa ako šťava alebo je súčasťou stravy vo forme aloe vera piluliek alebo kapsúl, všetky tieto metódy ukázali pozitívne výsledky pri zmierňovaní bolesti pri artritíde.

Protizápalové vlastnosti aloe vera umožňujú efektívne pôsobenie pri bolestiach v kĺboch a svaloch. Miestna aplikácia aloe vera gélu zmierňuje zápaly v kĺboch. V niektorých štúdiách sa uvádza, že ľudia, ktorí pravidelne konzumujú aloe vera šťavu po dobu najmenej dvoch týždňov, zaznamenali výrazné zlepšenie problémov so zápalom.

Pomáha pri hojení rán

Pri vonkajšom použití je to najlepšia možnosť na ošetrenie rán. Šťava zlepší prísun krvi do rany a tým podporuje rýchlejšie hojenie. Mnohé štúdie ukázali, že aloe vera účinne lieči aj popáleniny tretieho stupňa a zrýchľuje obnovu po spálení kože.

Znižuje hladinu cukru v krvi

Konzumácia aloe vera tabliet môže pozitívne ovplyvniť hladinu cukru v krvi. Štúdia o účinkoch aloe vera na diabetikoch, uverejnená v Phytomedicine, naznačuje, že jej užívanie pomáha znižovať hladinu cukru a triglyceridov v krvi.

Starostlivosť o ústnu dutinu

Aloe vera môže pomôcť aj pri liečbe ochorení zubov a ďasien. Tento prírodný liek môžete vyskúšať aj doma – stačí aplikovať trochu aloe vera prášku na zubnú kefku a následne si zuby vyčistiť. Týmto spôsobom uľavíte svojim ďasnám a vyliečite rôzne infekcie alebo zranenia. Aloe vera šťava je tiež užitočná pre udržanie zdravých ďasien. Okrem toho je dôležité zvýšiť príjem vitamínu D. Tieto opatrenia vám pomôžu obnoviť vaše ďasná v priebehu niekoľkých mesiacov.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92765/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23336746/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20679979/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23195077/

https://www.eurekalert.org/news-releases/898528

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4439686/

https://www.nccih.nih.gov/health/aloe-vera

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4557234/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka