Detox Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie Zelenina

Artičoky – pomocníci pre zdravú pečeň

artičoky

Artičoky

Hoci sa artičoky často považujú za zeleninu, sú druhom bodliaka. Táto rastlina pochádza zo Stredomoria a pre svoje potenciálne liečivé vlastnosti sa používa už po stáročia. Výťažok z artičok, ktorý obsahuje vysoké koncentrácie zlúčenín nachádzajúcich sa v rastline, je tiež čoraz obľúbenejší ako doplnok.

Fakty o artičokách

  • Artičoky nemajú radi chladné podnebie
  • Od zasadenia produkujú nové plody najviac 10 rokov
  • Sú výborným zdrojom vitamínu C, vlákniny a antioxidantov
  • Plod i listy sú jedlé

Benefity artičok

Pozitívny vplyv na hladinu cholesterolu má artičoky extrakt. Môže znížiť celkový a „zlý“ LDL cholesterol a zároveň zvýšiť „dobrý“ HDL cholesterol. Pravidelná konzumácia artičokového extraktu môže pomôcť chrániť vašu pečeň pred poškodením a pomáhajú zmierniť príznaky nealkoholického stukovatenia pečene. Môžu tiež udržiavať zdravie trávenia podporovaním priateľských črevných baktérií a zmierňovaním príznakov poruchy trávenia.

artičok

Artičoky pestovanie

Pestovanie artičok vo vašej záhrade je jednoduché a ľahko zvládnuteľné. Zasaďte semená do črepníkov v interiéri koncom zimy alebo skoro na jar, asi 8-10 týždňov pred výsadbou vonku. Po tejto dobe vysaďte artičoky 10 až 15 centimetrov od seba na priame slnko do hlinitej pôdy bohatej na živiny. Zlepšite výživu a štruktúru pôvodnej pôdy zapracovaním kompostu alebo inej bohatej organickej hmoty.

Pôdu zalejte hneď po výsadbe a zavlažujte podľa potreby počas celého vegetačného obdobia. Keď sa začnú tvoriť púčiky, odstráňte mulč a pridajte 10 centimetrovú vrstvu kompostu. Zvyčajne potrebujú 85 až 100 dní na dosiahnutie stavu zberu. Zbierajte púčiky artičok, keď majú priemer približne 7 centimetrov a keď sú pevne zabalené listami.

Artičoky recepty

Artičoky majú jemne orieškovú príchuť a často sa prirovnávajú k lieskovým orechom alebo mandliam. Majú tiež mierne horkú chuť, ktorá niektorých ľudí odrádza. Pokiaľ ide o textúru, artičoky sú chrumkavé a mierne žuvacie. Artičoky môžete pripraviť na viacero spôsobov. Najobľúbenejšie sú pečené či dusené. Rovnako tak sú dobré v šalátoch či cestovinách.

Zdroje:
https://dpi.wi.gov/sites/default/files/imce/school-nutrition/pdf/fact-sheet-artichoke.pdf
https://www.healthline.com/nutrition/artichoke-benefits#_noHeaderPrefixedContent
https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-artichoke

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka