Detox Huby Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Čaga – sibírsky zázrak

chaga, čaga

Čaga – sibírsky zázrak

Iste ste už počuli o hubách reishi a shiitake. Počuli ste však o hubách čaga? Čaga sibírska, vedecky známa ako inonotus obliquus alebo chaga sibírska, je typ huby, ktorá rastie na brezách. Často je označovaná ako „čierne zlato“ alebo „kráľ húb“ kvôli ich bohatému obsahu živín a rôznym zdravotným benefitom.

Chaga sa po stáročia používa na Sibíri a v iných častiach Ázie ako liek na posilnenie imunity a zlepšenie celkového zdravia. Aj keď je čaga nie zrovna oku lahodiaca, v západnom svete si získava na popularite pre svoje potenciálne zdravotné prínosy. Rastie najmä v chladnom podnebí v Európe, na Sibíri, v Rusku, Kórei, severnej Kanade či na Aljaške.

Huba čaga má tmavý, drsný a hrudkovitý povrch, ktorý sa často prirovnáva k spálenému kusu dreva alebo k drevenému uhliu. Má nepravidelný tvar a môže mať veľkosť od malého orecha až po päsť. Vnútro huby je mäkké a hubovité, ktoré má zvyčajne svetlo zlatohnedú farbu.

Čaga a nutrienty

Chaga huby sú vysoko výživné jedlo, ktoré je bohaté na celý rad základných vitamínov, minerálov a antioxidantov. Medzi tie najhlavnejšie fakty môžeme zaradiť práve tieto:

  • je jedným z najvyšších zdrojov beta-glukánov, čo sú komplexné cukry, ktoré preukázateľne posilňujú imunitný systém a bojujú proti zápalom
  • je tiež bohatá na antioxidanty, vrátane melanínu, čo je pigment, ktorý dáva hube tmavú farbu a pomáha chrániť pred poškodením buniek voľnými radikálmi
  • je dobrým zdrojom niekoľkých vitamínov a minerálov, vrátane vitamínov B, vitamínu D a draslíka
  • je priaznivým zdrojom vlákniny, ktorá môže pomôcť podporiť zdravé trávenie a zabrániť zápche
  • je tiež bohatá na fenoly a terpenoidy, čo sú prírodné zlúčeniny, ktoré majú protizápalové a protirakovinové vlastnostichaga

Čaga účinky

Posilňuje imunitný systém

Ukázalo sa, že čaga stimuluje imunitný systém, ktorý môže pomôcť bojovať proti infekciám a chorobám. V tomto prípade môže byť čaga skvelou prírodnou náhradou liekov či výživových doplnkov na podporu imunity. Nielen počas chladných mesiacov je potrebné sa chrániť pred bacilmi a vírusmi. S čagou si udržíte imunitu pevnú a vždy pripravenú bojovať proti neduhom v tele.

Bohatstvo antioxidantov

Čaga obsahuje množstvo antioxidantov a protizápalových zlúčenín, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal v tele. Vysoký obsah antioxidantov, ktoré v sebe čaga má, môže pomôcť chrániť pokožku pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a môže zlepšiť celkový vzhľad pokožky.

Môže mať protirakovinové vlastnosti

Niektoré štúdie skúmali možnosť, že huby chaga môžu zabrániť rakovine a spomaliť jej rast. Čaga je bohatá na antioxidanty. Ide o chemikálie, ktoré pomáhajú predchádzať poškodeniu buniek oxidantmi. Oxidačný stres nastáva, keď telo nedokáže produkovať dostatok antioxidantov, aby tomuto poškodeniu zabránilo. Poškodenie spôsobené oxidačným stresom môže prispieť k rozvoju mnohých zdravotných stavov vrátane rakoviny.

Chaga obsahuje kyselinu betulínovú, zlúčeninu, o ktorej sa v štúdiách na zvieratách preukázalo, že má protirakovinové vlastnosti. Zatiaľ čo je potrebný ďalší výskum, chaga môže mať potenciál ako prírodná liečba rakoviny.

Čaga nežiadúce účinky

Rovnako ako iné doplnky a lieky, chaga nesie určité riziká. Môže vyvolať vedľajšie účinky a môže nebezpečne interagovať s niektorými liekmi. Chaga znižuje hladinu cukru v krvi, takže môže byť nebezpečná pre ľudí užívajúcich inzulín a iné lieky na zníženie hladiny cukru v krvi. Veľmi ojedinelé reakcie po konzumácií chagy sú problémy s dýchaním, zmeny srdcovej frekvencie alebo strata vedomia. Ide naliehavé lekárske prípady, ktorých potenciálna hrozba je minimálna.

Varianty chagy pre telo

Najlepšou možnosťou, akou prijať živiny z tejto huby je piť čaga čaj. Ide o luh alebo laicky povedané vývar zo sibírskej huby, ktorý do tela prinesie všetky výhody, ktoré ponúka. Môže sa piť za tepla i za studena, no v primeranom množstve.

Okrem iného možno na trhu dostať aj čaga kvapky, ktoré sa používajú ako tinktúra, teda vylisovaný extrakt, ktorý môžete pridať do rannej kávy, ovocnej šťavy alebo jednoducho nakvapkať pod jazyk. Vďaka praktickému baleniu budete mať veľké množstvo antioxidantov, minerálov a vitamínov poruke vždy a všade.

Zdroje:

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1474/chaga
https://www.medicalnewstoday.com/articles/318527
https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka