Chlorofyl je označovaný ako „životná šťava rastlín“. Tento názov je výstižný, pretože bez chlorofylu by rastliny nedokázali vyrábať energiu zo slnečného žiarenia. Chlorofyl je tiež kľúčovým slovom v oblasti ľudského zdravia. Ale prečo?
Čo je chlorofyl?
Chlorofyl je zelený pigment nachádzajúci sa v rastlinách. To ich robí zelenými – rastliny to využívajú aj na fotosyntézu, proces, pri ktorom vytvárajú energiu zo slnečného žiarenia. Ako životne dôležitá zložka pri udržiavaní života rastlín pomáha chlorofyl produkovať kyslík pre celú planétu. Chlorofyl obsahuje fytonutrienty – rastlinné chemikálie, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky nášho tela prostredníctvom antioxidačnej a protizápalovej aktivity. V posledných rokoch sa chlorofylový roztok, chlorofylové kvapky a chlorofylový prášok stali trendom, pričom najmä pitie chlorofylu je najrýchlejší spôsob užitia. Tu sa pozrieme na niektoré výhody chlorofylu.
Na čo sa chlorofyl používa?
Chlorofyl sa bežne používa vo forme tabliet, kvapiek, tekutej forme na pomoc pri liečbe kožných ochorení ako je akné, pomáha pri chudnutí, podporuje energiu a trávenie, zmierňuje zdravotné problémy s črevami alebo podporuje lepšie celkové zdravie.
Čo spôsobuje chlorofyl?
Chlorofyl je životne dôležitý pre život rastlín a tým pádom aj pre život na Zemi. Avšak nemusíme sa diviť, aké dodatočné zdravotné výhody môže ponúknuť aj nám. Tu sa pozrieme na výhody chlorofylu pre ľudské zdravie.
Môže vám pomôcť schudnúť
Štúdia zistila, že užívanie 5 g suplementu (ktorý obsahoval chlorofyl) počas 90 dní viedlo k strate hmotnosti. Užívanie doplnku zelených rastlín znižovalo chuť účastníkov na sladkosti a čokoládu, čo by mohlo čiastočne vysvetľovať pozorované účinky chudnutia v štúdii. Ďalším zistením bolo, že užívanie doplnku chlorofylu zvyšovalo pocity spokojnosti a plnosti tým, že uvoľnilo črevný hormón, ktorý hovorí mozgu, že už má dosť.
Môže podporovať naše červené krvinky a zvyšovať energetickú produkciu.
Chlorofyl má podobné chemické zloženie ako hemoglobín, látka v červených krvinkách, ktorá prenáša kyslík v tele. Existuje teória, že vďaka svojej chemickej podobnosti s hemoglobínom môže chlorofyl napodobňovať hemoglobín v našom tele, pomáhajúc obnovovať naše červené krvinky a umožňujúc im prenášať viac kyslíka v tele. To má výhodu v tom, že nám dodáva energiu.
Podporuje procesy, ktoré urýchľujú hojenie rán
Chlorofylín (polosyntetický derivát chlorofylu obsahujúci meď – často používaný v doplnkoch chlorofylu) môže podporovať a urýchľovať hojenie rán. Predpokladá sa, že je to vďaka jeho schopnosti stimulovať produkciu buniek, ktorá je nevyhnutná na hojenie pokožky po poškodení. Ďalším mechanizmom, ktorý sa predpokladá, že podporuje hojenie rán, je obmedzenie rastu škodlivých baktérií, ktoré môžu spomaliť rýchlosť hojenia rany.
Má antibakteriálny účinok
Chlorofyl má schopnosť spomaliť a zabrániť rastu rôznych druhov baktérií, ktoré môžu byť škodlivé pre zdravie. Tento antibakteriálny účinok bol overený počas štúdií na rôznych kmeňoch baktérií v 50. rokoch minulého storočia. Novšie výskumy rovnako preukázali antibakteriálny účinok chlorofylu voči rôznym mikróbom.
Mohol by vám poskytnúť jasnejšiu pleť
Možno najznámejším potenciálnym prínosom chlorofylu je čistejšia pleť, ale dokážete si s chlorofylom dopriať aj žiarivú pokožku? Vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam môže chlorofyl pri lokálnej aplikácii pomôcť v boji proti vyrážkam a iným bakteriálnym problémom na koži. Chlorofyl má tiež upokojujúce vlastnosti. Citlivá pokožka je kľúčovou príčinou predčasného starnutia pokožky, preto dáva zmysel fakt, že všetko, čo má upokojujúce vlastnosti, je pre vašu pokožku dobrou správou.
Je známe, že je to antioxidant
„Antioxidant“ je moderným pojmom v oblasti zdravia a všetko, čo má preukázané antioxidačné vlastnosti, vyžaduje našu pozornosť. Antioxidanty pôsobia tak, že zachytávajú voľné radikály. Tieto molekuly môžu poškodiť bunky a viesť k chorobám a predčasnému starnutiu. Štúdie ukázali, že chlorofyl je účinný antioxidant, ktorý dokáže neutralizovať viacero škodlivých oxidantov.
Môže podporiť zdravie čriev
Chlorofyl môže byť užitočný pri regulácii nášho črevného mikrobiómu – kolónie baktérií, ktoré máme všetci v našich črevách. Toto je pozitívna správa pre naše celkové zdravie, pretože vyvážená populácia črevných baktérií je dôležitá na všetko – od správneho trávenia až po dobrú náladu.
Môže pomôcť zjemniť stolicu
Chlorofyl má schopnosť pomôcť zmierniť chronickú zápchu u osôb, ktoré vedú sedavý životný štýl. Jedna štúdia uskutočnená medzi obyvateľmi domova dôchodcov zistila, že užívanie chlorofylových tabliet malo výrazný účinok na zjemnenie stolice a zníženie nadmernej tvorby plynu.
Môže pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu
Štúdia z roku 2014 o účinkoch chlorofylu na chudnutie odhalila, že pravidelná konzumácia chlorofylu pozitívne ovplyvňuje hladiny cholesterolu u ľudí s nadváhou. Už po troch týždňoch užívania sa hladiny LDL („zlého“) cholesterolu významne znížili.
Kde môžem chlorofyl nájsť?
Tekutý chlorofyl
Tekutý chlorofyl obsahuje buď čistý rastlinný extrakt (extrahovaný zo zelenej zeleniny alebo bylín) alebo polosyntetický derivát chlorofylu nazývaný chlorofylín. Chlorofylín sa často používa namiesto čistého chlorofylu, pretože sa predpokladá, že čistý extrakt chlorofylu nie je správne absorbovateľný, pretože sa v čreve príliš ľahko rozkladá. Chlorofylín obsahuje meď, ktorej sa predpokladá, že napomáha vstrebávaniu.
Tablety chlorofylu
Tablety chlorofylu môžu byť tiež vyrobené z rastliny bohatej na fytonutrienty, ako je napríklad jednobunková mikroriasa chlorella, ktorá je na chlorofyl bohatá alebo riasa spirulina. Nie je prekvapujúce, že chlorofyl sa vyskytuje v mnohých rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Koncentrácia chlorofylu je najvyššia v svetlozelených alebo tmavozelených rastlinných potravinách. Medzi ďalšie zaujímavé zdroje chlorofylu patrí aj zelený jačmeň či moringa.
Potravinové zdroje chlorofylu:
- Špenát
- Kel
- Jarná zelenina
- Riasy ako je spirulina, chlorella
Zdroje:
https://www.sciencedaily.com/terms/chlorophyll.htm
https://education.nationalgeographic.org/resource/chlorophyll/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0195666314003493
https://patch.com/georgia/cascade/bp–hemoglobin-vs-chlorophyll
https://www.jstor.org/stable/41822467?seq=1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1974202/?page=1
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6718983/
https://link.springer.com/article/10.1007/s10753-011-9399-0
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11018464/