Detox Huby Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Cordyceps – záhadná huba plná benefitov

cordyceps

Cordyceps je rod parazitických húb, ktoré rastú na larvách hmyzu. Ide možno o nepríjemnú predstavu, no jeho zdravotné prínosy sú nenahraditeľné. Zvyšky hmyzu a húb boli ručne zbierané, sušené a používané v tradičnej čínskej medicíne po stáročia na liečbu únavy, choroby, ochorenia obličiek a nízkej sexuálnej túžby. Z viac ako 400 objavených druhov cordycepsu sa dva stali stredobodom zdravotného výskumu: Cordyceps sinensis a Cordyceps militaris. Cordyceps má mnoho pozitívnych účinkov, ktoré však nie sú dopodrobna preskúmané na človeku. Nasledujúce účinky sú potencionálne, alebo čiastočné a vyplývajú z rôznych štúdií.

Cordyceps účinky

Pomôže s udržaním si dobrej formy

Cordyceps je známy tým, že zvyšuje produkciu molekuly adenozíntrifosfátu v tele, ktorá je zodpovedná za dodávanie energie do svalov. Táto teória bola testovaná v jednej štúdii, kde vedci pozorovali účinky na cvičebnú kapacitu u 30 zdravých starších dospelých, ktorí používali stacionárny bicykel.

Účastníci dostávali buď placebo pilulku alebo 3 gramy syntetického kmeňa cordyceps nazývaného CS-4 denne počas šiestich týždňov. Na konci štúdie sa meranie úrovne kondície v prvej skupine, ktorá užívala CS-4, zvýšilo o 7 %, zatiaľ čo v druhej skupine, ktorej bola podaná tabletka s placebom, sa neukázala žiadna zmena.

Má účinky proti starnutiu

Starší ľudia tradične používajú cordyceps na zníženie únavy a zvýšenie sily a sexuálnej túžby. Výskumníci sa domnievajú, že ich antioxidačný obsah môže vysvetliť ich potenciál proti starnutiu. Antioxidanty sú molekuly, ktoré bojujú proti poškodeniu buniek neutralizáciou voľných radikálov, ktoré inak môžu prispievať k chorobám a starnutiu.

cordyceps

Potencionálne protinádorové účinky

Potenciál cordycepsu spomaľovať rast nádorov vyvolal v posledných rokoch značný záujem. Vedci sa domnievajú, žehuby môžu mať protinádorové účinky niekoľkými spôsobmi. V štúdiách v skúmavkách sa ukázalo, že cordyceps inhibuje rast mnohých typov ľudských rakovinových buniek vrátane rakoviny pľúc, hrubého čreva, kože a pečene. Zaujímavé je, že cordyceps zvrátil leukopéniu. Tieto výsledky naznačujú, že huby môžu pomôcť znížiť komplikácie spojené s niektorými spôsobmi liečby rakoviny.

Môže pomôcť v boji proti zápalom

Cordyceps je známy tým, že pomáha bojovať proti zápalom v tele. Niektoré štúdie ukazujú, že keď ľudia užívajú cordyceps, potláčajú sa špeciálne proteíny, ktoré zvyšujú zápal v tele. Kvôli týmto potenciálnym účinkom sa vedci domnievajú, že cordyceps môže slúžiť ako užitočný protizápalový doplnok alebo liek.

Cordyceps má pred sebou ešte dlhú cestu skúmania, no môžeme povedať, že žiaden výskum nepotvrdil negatívne účinky na ľudský organizmus, práve naopak, čoraz častejšie sú skúmané jeho pozitívne vplyvy na zdravie a imunitu.

Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/cordyceps-benefits#TOC_TITLE_HDR_2
https://mushroomhealth.org/2020/11/16/cordyceps-3-reasons-why/?gclid=Cj0KCQiA2-2eBhClARIsAGLQ2RlR-SETMsNoxt60F1-6h_rXRpYWjL_8pPBfLxm0rT0X7oL_OFaRZj4aAh1AEALw_wcB

 

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka