Bylinky Čaje Potraviny Prírodná lekáreň Zdravie

Divozel – účinky na zdravie, pestovanie, zber

divozel

Divozel

Obľúbenosť divozelu je zhruba 50 %-ná. Niektorí ju považujú za burinu, iní za dar prírody. Divozel rastie v Spojených štátoch, ale pochádza z Európy, Ázie a severnej Afriky. Domorodí Američania a kolonisti ho používali na rôzne liečebné účely, od pomoci pri kašli a dýchaní až po hojenie rán.

Divozel je dvojročná rastlina, ktorá môže dorásť až do výšky 180 centimetrov a je známa svojimi mäkkými listami a vysokými žltými kvetmi. Z pohľadu odrôd sú najznámejšie divozel malokvetý a divozel veľkokvetý.

Fakty o divozele

 • V histórií sa zvykli listy divozelu fajčiť.
 • Korene divozela slúžia ako hlavná zložka domáceho sirupu proti kašľu.
 • Listy divozela pomáhajú upokojiť zapálenú pokožku.
 • Divozel čaj je vynikajúcim prírodným liekom na ochorenia spojenými s pľúcami, ako sú kašeľ, zápal priedušiek či zápal pľúc.

Pozitívne účinky divozelu

Po stáročia sa kvety a listy divozela používali na zvieratách a ľuďoch pri rôznych problémov, vrátane:

 • Kašľa
 • Zápalu priedušiek
 • Astmy
 • Zápchy
 • Bolestí
 • Zápalov
 • Migrén

Niekedy sa divozel aplikuje priamo na kožu, aby pomohol liečiť popáleniny alebo rany. Divozel sa tiež používa vo formuláciách ušných kvapiek na liečbu ušných infekcií. Okrem toho sa predpokladá, že divozel má protizápalové, antivírusové, antioxidačné, antibakteriálne a protirakovinové vlastnosti.

Pestovanie a zber divozelu

Hoci mnohí nazývajú divozel rastlinou, technicky je to burina. Rastie a šíri sa pomerne ľahko aj v bežných podmienkach. Ide o rastlinu, ktorej viete mať dostatok po celý rok. Všeobecne však divozel preferuje veľa slnka, no nič sa jej nestane ani v miernom tieni. V prípade, že plánujete radiť divozel zo semien, najlepší čas je na jar alebo na jeseň. Divozel nevyžaduje prílišné polievanie, no je potrebné, aby bola zem neustále vlhká počas ich rastu. Dospelá rastlina dokáže vyžiť z prírodných zdrojov vody, ako je napríklad dážď.

Najideálnejší čas na zber divozelu je v druhom roku jeho rastu, keď má na sebe množstvo svetložltých kvetov. Pozbierané kvety môžete vysušiť a skladovať na suchom a tmavom mieste, aby ste mali na dosah surovinu na výrobu liečivého čaju poruke po celý rok.

Zdroje:
https://health.clevelandclinic.org/mullein-benefits/
https://www.healthline.com/health/mullein-leaf

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných