Čaje Potraviny Prírodná lekáreň Zdravé nápoje

Hlavné benefity pitia zeleného čaju

Benefity pitia zeleného čaju.

Zelený čaj je druh čaju, ktorý sa vyrába zo sušených lístkov Camellia sinensis, rovnakého druhu rastliny ako čierny čaj a oolong čaj. Rozdiel medzi nimi je v procese spracovania – zelený čaj sa nefermentuje, takže zachováva viac antioxidantov a menej kofeínu ako čierny čaj. Zelený čaj sa často považuje za zdravší ako čierny čaj a je často používaný na podporu zdravia.

História zeleného čaju sa datuje až do 2737 pred naším letopočtom v Číne. Stal sa súčasťou čínskej kultúry a tradícií a bol považovaný za dôležitú súčasť zdravého životného štýlu. Zelený čaj sa neskôr rozšíril aj do Japonska, kde sa stal súčasťou ceremoniálnej kultúry a tradičného umenia. V Japonsku sa zelený čaj spracúva rôznymi spôsobmi, vrátane sencha a matcha. V Európe sa zelený čaj stal populárnym v 17. storočí, a to najmä v Anglicku. Dnes je veľmi populárny po celom svete a považovaný za jeden z najzdravších nápojov.

Ako a kedy piť zelený čaj

Uvariť si zelený čaj je vskutku jednoduché. Či už máte zelený čaj sypaný alebo porcovaný, príprava je približne rovnaká. Do šálky dáte čajové vrecko alebo jednu čajovú lyžičku sušených lístkov. Čaj zalejete horúcou, ale nie vriacou vodou (pred bodom varu) a následne necháte lúhovať. Ideálny čas lúhovania sú najviac tri minúty.

Každý má vlastné preferencie, takže po zaliatí môžete vyskúšať jeho chuť po jednej, dvoch a následne troch minútach. Zelený čaj je možné piť kedykoľvek počas dňa, avšak najlepšie je piť ho bez cukru, aby sa zachovalo maximum prospešných látok. Vyskúšajte si ho dopriať ráno, pretože má menšie množstvo kofeínu ako čierny čaj a môže pomôcť stimulovať váš metabolizmus.

Zelený čaj účinky

Zelený čaj je zlatom pre vašej telo. Potenciálne zdravotné prínosy zeleného čaju sa môžu líšiť v závislosti od značky, ktorú si vyberiete, ako aj od spôsobu, akým ho pripravujete. Aké sú najčastejšie pozitíva pitia tohto čaju?

Nápoj plný výživných látok

Zelený čaj je plný zdraviu prospešných látok, ktoré pomáhajú ako organizmu, tak aj celému telu. Kofeín či druh alkaloidu obsiahnutého v čaji môže mať stimulačné účinky na nervový systém. Aminokyseliny môžu pomôcť s pamäťou či učením. Fluorid je zas priateľ so zubnou sklovinou. Pri výbere zeleného čaju si pozorne prečítajte, či je jeho zloženie iba 100 % zelený čaj bez akýchkoľvek iných látok.

Zelený čaj na chudnutie

Kofeín obsiahnutý v zelenom čaje dokáže potlačiť chuť do jedla a urýchliť spaľovanie kalórií prostredníctvom procesu nazývaného termogenéza. Pitie zeleného čaju je pre telo veľmi prospešné, no veľká časť vášho chudnúceho procesu je aj tak zakorenená v správnej životospráve. Od nápoja nečakajte chudnúce zázraky a náhle spaľovanie kalórií. Stále ide iba o doplnok stravy a chutný nápoj bez obsahu kalórií.

Pre zdravé telo

Zelený čaj pôsobí pozitívne na zdravie srdca, pľúc a krvi. Podľa štúdií je pitie zeleného čaju vhodné pre ľudí s vysokým krvným tlakom, ktorý vie dostať späť do optimálnych hladín.

Zelený čas negatívne účinky

Zelený čaj však môže mať negatívne účinky pre ľudí, ktorí nie sú zvyknutý na konzumovanie kofeínu. To sa môže prejaviť nespavosťou, úzkosťou, podráždenosťou či bolesti hlavy. Berte na vedomie obsah kofeínu v zelenom čaji a konzumujte ho zodpovedne.

Zelený čaj je skutočne blahom pre celé telo. S nízkym obsahom kalórií dokáže dochutiť ráno či akýkoľvek čas počas dňa a doplní aminokyseliny ako aj primeranú dávku kofeínu, ktoré niektorí ľudia želajú.

 

Zdroje: 

https://www.everydayhealth.com/diet-and-nutrition-pictures/life-sustaining-reasons-to-drink-green-tea.aspx
https://www.alphafoodie.com/how-to-make-green-tea/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných