Potraviny Zdravé dezerty

Je čokoláda zdravá? 8 prekvapivých odpovedí na otázky o čokoláde

horká čokoláda

Čokoláda má mnoho aspektov, ktoré môžeme milovať. Láka nás jej bohatá chuť, charakteristická vôňa a rôznorodé príchute. Ale nie je čokoláda pre vaše zdravie vždy bezpečná kvôli svojmu obsahu cukru? Nie celkom. Skutočne existujú niektoré druhy čokolády, ktoré môžete považovať za zdravé.

O čokoláde sa dá zistiť oveľa viac, než si myslíte. Nižšie nájdete prekvapivé odpovede na bežné otázky o čokoláde a tipy, ako si užiť jej viac zdravotných výhod.

Koľko percent horkej čokolády je zdravé?

“Percentuálny podiel” sa týka množstva kakaa v kúsku čokolády, nie množstva čokolády, ktorú konzumujete. Väčšie nutričné výhody získate, keď si vychutnáte čokoládu s vyšším percentom kakaa a minimálnym množstvom ďalších prísad, ako je pridaný cukor, mliečne výrobky a rastlinný olej.

V porovnaní s mliečnou čokoládou obsahuje horká čokoláda viac kakaa, ktoré prirodzene obsahuje flavonoidy. Má tiež vyšší obsah vlákniny a rôznych vitamínov a minerálov, ako je železo, draslík a horčík. Odporúčame konzumovať tmavú čokoládu s vyšším percentom kakaa (jej pomer nájdete na obale), aby ste využili viac zdravotných výhod čokolády.

Je čokoláda dobrá pre vašu pokožku?

Existuje mnoho návodov na starostlivosť o pleť, ale skúsili ste už čokoládu?

Pri konzumácii môže mnoho živín obsiahnutých v čokoláde prispieť k zdraviu vašej pokožky. Napríklad vápnik, ktorý je obsiahnutý v čokoláde, pomáha opraviť a obnoviť pokožku.

V štúdii z roku 2009 zverejnenej v časopise Journal of Cosmetic Dermatology sa vedci zamerali na antioxidanty obsiahnuté v tmavej čokoláde a ich vplyv na telo. Štúdia zistila, že denná konzumácia 20-gramovej porcie tmavej čokolády bohatej na kakaové flavanoly, môžu pomôcť chrániť pokožku pred škodlivými UV lúčmi slnka. Horká čokoláda tak môže skutočne prispieť k zdraviu vašej pokožky a celkovej pohode.

Dodáva čokoláda energiu?

Čokoláda obsahuje malé množstvo kofeínu, ale zvyčajne to nie je dostatočné množstvo na to, aby vám energiu zvýšila. V skutočnosti, pokiaľ nie ste citliví na kofeín, množstvo kofeínu obsiahnuté v bežnej čokoládovej tyčinke by nemalo mať vplyv na váš útlmový stav.

Čokoláda obsahuje aj teobromín, chemickú látku príbuznú kofeínu. Môže mať mierny povzbudzujúci účinok, ale nie je taký silný ako kofeín.

Skutočným zdrojom energie v čokoláde je cukor. Niektoré čokoládové tyčinky obsahujú veľa pridaného cukru. Príliš veľa cukru môže spôsobiť nárast hladiny inzulínu a následné pády energie. Okrem toho môžu sladké jedlá spôsobiť aj závislosť, ovplyvniť činnosť mozgu a na dlhodobom horizonte vás unavia. Ako aj pri iných potravinách, aj tu je dôležitá kvalita. Ak hľadáte sladkú chuť bez zvyšovania energie, vyberte si čokoládu s nízkym alebo žiadnym pridaným cukrom.

čokoláda

Môže čokoláda zmierniť stres?

Konzumácia čokolády náhle neodstráni všetky stresové faktory z vášho života (hoci by sme si to možno priali), ale môže pomôcť vášmu telu lepšie reagovať na stres. Kakaová sušina, zdroj flavanolových antioxidantov, je zložkou, ktorá zohráva v tomto procese úlohu.

V roku 2014 publikovalo International Journal of Health Sciences štúdiu, ktorá preukázala, že kakaová sušina skutočne prispieva k zdravšej reakcii na stres. Na základe prieskumu medzi 60 študentmi medicíny sa ukázalo, že konzumácia kakaových sušín v tmavých a mliečnych čokoládach bola spojená so zníženými hladinami stresových hormónov, ako sú kortizol a epinefrín. Nižšie hladiny týchto stresových hormónov môžu pomôcť redukovať pocit stresu. Celkovo povedané, nie je to až také zlé, však?

Výskumníci však zdôrazňujú, že veľkosť vzorky bola malá a dáta boli získané na základe samodeklarovaných informácií, takže nie je možné s absolútnou istotou tvrdiť, že čokoláda definitívne znižuje stres. No ak chcete zaradiť čokoládu do svojho jedálnička, dajte prednosť kvalitnej tmavej čokoláde s vyšším obsahom kakaovej sušiny a vyhnite sa bielej čokoláde, ktorá neobsahuje kakaovú sušinu.

Koľko čokolády je veľa čokolády?

Aj dobrých vecí môže byť príliš veľa. Bohužiaľ, to isté platí aj pre konzumáciu čokolády. Okrem účinkov, ktoré môže mať veľké množstvo čokolády na váš stravovací režim a energiu, môže byť nadmerná konzumácia (a hovoríme o naozaj veľkom množstve) čokolády potenciálne veľmi škodlivá.

Teobromín, ktorý sa nachádza v kakaových bôboch, z ktorých sa vyrába čokoláda, je miernym stimulantom podobne ako kofeín. Konzumácia príliš veľa teobromínu môže viesť k rýchlemu poklesu krvného tlaku a zrýchlenému srdcovému tepu.

Nemusíte byť však príliš znepokojení. Dosiahnutie takejto úrovne by vyžadovalo konzumáciu stoviek tabliet čokolády a pravdepodobne by vás predtým, ako by ste dosiahli tieto čísla, zastavil podráždený žalúdok.

Je kakaové maslo čokoláda?

Nie, kakaové maslo nie je čokoláda. Kakaové maslo je tiež nazývané kakaové maslo alebo teobromový olej a pochádza z kakaových bôbov. Avšak chýba mu kakaová sušina, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou definície skutočnej čokolády. Kakaové maslo neobsahuje mliečne výrobky a považuje sa za rastlinný tuk, ale je bohaté na stabilné nasýtené tuky a má charakteristickú vôňu podobnú čokoláde.

kakaové bôby

Je biela čokoláda zdravá?

Potraviny nie sú nutne “dobré” alebo “zlé”, ale robia ich rozdielnymi ich zložky. To platí aj pre bielu čokoládu. Jej názov je mätúci, pretože neobsahuje žiadnu pravú čokoládu. Všeobecne platí, že biela čokoláda obsahuje veľa cukru, mliečnych produktov, umelých aróm a sladidiel, nezdravé oleje a neobsahuje kakao. Ak máte radi bielu čokoládu a vaše telo ju toleruje, môžete si ju občas dopriať, ale s mierou.

Je v poriadku jesť čokoládu každý deň?

Predtým, ako ju budete jesť denne, vezmite do úvahy množstvo cukru, ktoré vaša čokoláda obsahuje, aké ingrediencie sú použité, koľko kakaa je prítomného a či kalorický príjem zapadá do vašich celkových zdravotných cieľov.

Záver: Uistite sa, že siahnete po kvalitnej čokoláde, aby ste mohli využiť jej výhody. Venujte pozornosť tomu, čo obsahuje a dávajte si pozor na prísady ako sú pridané cukry alebo mliečne výrobky. A pamätajte, ako pri všetkých dobrých veciach, aj tu je kľúčová striedmosť.

Zdroje:
Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň
Benefity pitia zeleného čaju.
Čaje Potraviny Prírodná lekáreň Zdravé nápoje

Hlavné benefity pitia zeleného čaju

Zelený čaj je druh čaju, ktorý sa vyrába zo sušených lístkov Camellia sinensis, rovnakého druhu rastliny ako čierny čaj a