Bylinky Čaje Krása Potraviny Prírodná lekáreň Zdravie

Lipa a jej účinky na zdravie

lipa malolistá

V štúdiách sa ukázalo, že lipa má potenciál znížiť vysoký krvný tlak, čo je zaťažujúce pre vaše srdce. Pravdepodobne pôsobí ako vazodilatátor, čo znamená, že rozširuje krvné cievy, čo môže znižovať krvný tlak. Ďalším spôsobom, ako lipa prospieva zdraviu srdca, je znižovanie chronického zápalu. Obsahuje silné antioxidanty s protizápalovými vlastnosťami vo vašom tele. Zápal je považovaný za jeden z najväčších rizikových faktorov mnohých chronických ochorení, vrátane srdcových chorôb. Pravidelná konzumácia antioxidantov, ako sú tie v lipovom čaji, predstavuje jednu z najlepších metód boja proti chronickému zápalu. Vyskúšajte túto receptúru na podporu krvného tlaku ako prirodzený spôsob, ako pomôcť vášmu srdcu. Je vyrobená z lipových kvetov a ďalších byliniek.

Pomáha pri suchých stavoch

Lipový kvet je upokojujúcou bylinou, čo znamená, že môže poskytnúť telu vlhkosť a upokojiť suché alebo zápalové tkanivá. Táto vlastnosť je často prospešná pre určité kožné stavy, ktoré sú suché, hrubé a podráždené. Z kvetov môžete pripraviť čaj a použiť ho na umývanie pokožky alebo vytvoriť obklad s listami a kvetmi. Pitie lipového čaju vám môže pomôcť aj zvnútra. Je osviežujúci a zároveň upokojujúci, čo ho robí ideálnym letným nápojom alebo prostriedkom pre suché tkanivá vo vašom tele.

Podporuje trávenie

Výhody lipového kvetu pre trávenie zahŕňajú jeho účinok ako liečivej a proti-kŕčovej byliny. Lipa ako liečivo môže pomôcť zmierňovať nadúvanie a pomôcť pri tráviacich problémoch. Má tiež horké vlastnosti, ktoré podporujú stimuláciu trávenia a pomáhajú telu pri spracovaní potravy. Ako antispazmodikum pomáha lipa upokojiť svaly v tráviacom trakte, čo môže prispieť k upokojeniu podráždeného žalúdka a kŕčov. Jej upokojujúce vlastnosti pôsobia na podráždené tkanivá a môžu pomôcť zmierniť bolesť.

lipa

Podporuje organizmus pri prechladnutí a chrípke

Vzhľadom na to, že lipový kvet chladí a hydratuje, môže byť veľkou oporou pri prechladnutí, chrípke a dokonca aj pri sezónnych alergiách. Bylinkári odporúčajú lipový čaj pri horúčkach sprevádzaných napätím a podráždením. Zlepšuje krvný obeh, čo pomáha telu zbaviť sa horúčky. Pridanie lipového nálevu do kúpeľa môže skutočne pomôcť telu uvoľniť sa a cítiť sa lepšie, ak nemáte chuť na čaj. Môžete tiež vyskúšať šálku čaju pre suché, podráždené hrdlo. Nálev z lipy môžete piť teplý alebo studený, prípadne pridať do kúpeľa na uvoľnenie a odstránenie stresu. Ak chcete využiť lipu na kožné problémy, očistite si pokožku silným nálevom alebo pripravte obklad pridaním malého množstva teplej vody k listom, kým nevytvoríte pastu.

Prevencia

Lipový kvet je mimoriadne bezpečnou bylinou s minimálnymi preventívnymi opatreniami. V zriedkavých prípadoch môže dôjsť k alergickej reakcii. Ak všimnete akékoľvek príznaky, prerušte užívanie. Existuje možnosť interakcie lipy s diuretikami alebo liekmi obsahujúcimi lítium.

Užívajte si jemnú lipu

Výhody lipového kvetu môže zažívať takmer každý. Je to dostatočne jemná bylinka na podávanie deťom a zároveň upokojujúca pre dospelých, najmä v stresových obdobiach.

Pite lipu ako čaj, nanášajte ju na pokožku alebo relaxujte vo vylúhovanom kúpeli!

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26144285/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4058282/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18539420/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných