Detox Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Maca peruánska a jej benefity

maca peruánska

Maca je koreňová zelenina, ktorá rastie vo vysokých Andách v Peru. Patrí do čeľade krížovitej zeleniny, do ktorej patrí aj brokolica, karfiol a kel. Maca peruánska bola používaná už tisícky rokov domorodými obyvateľmi Peru pre jej liečivé vlastnosti a ako zdroj potravy.

Maca je bohatá na živiny a antioxidanty, vrátane vitamínov B, C a E, minerálov ako železo, draslík, zinok a aminokyseliny. Je tiež dobrým zdrojom sacharidov, bielkovín a zdravých tukov. Maca je bežnou ingredienciou v peruánskej kuchyni, ktorá dodáva jedlám zemitú chuť. Koreňovú rastlinu je možné rozdrviť na maca prášok a pridať do jedál alebo smoothies. Okrem kulinárskeho využitia môže mať maca účinky, priaznivo pôsobiace na zdravie nášho tela i duše.

Pomáha v intímnom živote

Najznámejším prínosom koreňa maca je jeho potenciál zvyšovať libido. Koreň maca tiež môže pomôcť znížiť sexuálnu dysfunkciu u žien po menopauze, ktoré užívali antidepresíva, či pomôcť vyrovnať hladinu estrogénu v tele. Okrem toho môže byť prínosom pre ľudí s erektilnou dysfunkciou.

Pre telo i dušu

Niektorí športovci a kulturisti používajú koreň maca ako doplnok na zvýšenie energie a výkonu. Je možné, že užívanie tohto koreňa môže priaznivo pôsobiť na hladinu krvného tlaku či nálady. Niektoré výskumy tiež ukazujú zlepšenie pamäte a učenia. Okrem iného je možné, že dokáže liečiť alebo zmierniť príznaky popálenia od slnečného žiarenia.

maca

Formy užívania koreňa maca

V súčasnosti existujú dve najdostupnejšie varianty, ktorými môžete tento koreň užívať. Maca tabletky sú vynikajúcou voľbou doplnku výživy, ktorých užívanie je jednoduché. Stačí sa riadiť pokynmi na obale či príbalovom letáku. Maca prášok je všestrannejší, nakoľko si ho môžete zarobiť do vody, primiešať do smoothie alebo akéhokoľvek jedla.

Vedľajšie účinky

Výskum koreňa maca neprišiel na žiadne zdravotné riziká či vedľajšie účinky. Pre jej vplyv na hormóny by sa však mali užívaniu macy vyhnúť ľudia s problémami so štítnou žľazou. Je tiež lepšie vyhnúť sa užívaniu macy pri liečbe, ktorá upravuje hormonálne hladiny, ako je liečba rakoviny prsníka.

Maca má celý rad potenciálnych zdravotných výhod, najmä pre sexuálne zdravie. Existuje len málo zistení pre zdravotné riziká v spojení s macou. Slobodne teda vyskúšajte tento liek v prípade, že vás trápia problémy najmä z oblasti sexuálneho zdravia. Buď si primiešajte maca prášok do jedál alebo vyskúšajte maca tablety.

Zdroje:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322511
https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-maca-root#What-is-maca

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka