Materina dúška je stredomorská bylina s diétnym, liečebným a okrasným využitím. Kvety, listy a jej olej sa používajú na liečbu rôznych symptómov a ťažkostí. Ide o rastlinu so vždyzelenými listami, ktorá sa rozpína do šírky. Má ružové kvety, ktoré spolu s listami dokážete využiť do čajov či pokrmov.
Materina dúška zaujímavosti
- Ľudia v histórii používali materina dúška listy na balzamovanie a na ochranu pred čiernou smrťou.
- Materinu dúšku možno nájsť na našom území, pričom jej spracovanie je mimoriadne jednoduché.
- Niektoré výskumy tvrdia, že extrakt z materiny dúšky dokáže predĺžiť stabilitu slnečnicového oleja pri jeho zohrievaní (napríklad pri restovaní či vyprážaní).
Materina dúška účinky
Materina dúška liečivé účinky
- Znižuje vysoký krvný tlak
- Eliminuje bakteriálne infekcie spôsobené jedlom
- Dokáže chrániť pred rakovinou hrubého čreva a prsníkov
- Pomáha pri liečení kvasinkových infekcií
- Pomáha pri kožných problémoch
Materina dúška v tehotenstve
Materina dúška sa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú bylinku pre tehotné ženy, ak sa používa v primeranom množstve, a to napríklad ako materina dúška čaj.
Materina dúška pestovanie
Okrem toho, že materinu dúšku nájdete aj vo voľnej prírode, dokážete si ju vypestovať aj doma. Najlepší čas na sadenie semiačok je na jar, hneď po mrazoch. Sadiť môžete do kvetináča, aj priamo do zeme. Dobre sa prispôsobí skalnatej pôde či pozdĺž okrajov záhonov, no najdôležitejšie je pre ňu slnečné svetlo. Dúška materinadokáže svojimi listami a výhonkami pokryť značné množstvo priestoru, preto jú môžete zasadiť napríklad medzi kríky, aby zakryla prebytočnú zeminu.
Materina dúška zber
Materiny dúšky môžete odrezať stonky kedykoľvek počas celého roka potrebujete. Najlepšie je vybrať mladšie stonky a zbierať ich ráno pred úsvitom, kedy sú jej chute najviac koncentrované. Následne môžete materinu dúšku použiť do čerstvého čaju, alebo si ju usušiť na neskôr.
Zdroje:
https://www.nature-and-garden.com/gardening/wild-thyme.html
https://www.medicalnewstoday.com/articles/266016#benefits