Bylinky Čaje Potraviny Prírodná lekáreň Psychika a stres Zdravie

Medovka lekárska – pestovanie a účinky na zdravie

medovka lekárska

Medovka je trváca bylina, ktorá pochádza z Európy, Ázie a Stredomoria. Táto bylina sa používa už tisíce rokov pre svoje liečivé vlastnosti a sladkú citrónovú chuť. Často sa mýli s mätou. Medovka a mäta sú si podobné, no ich chuť i vlastnosti sú rozdielne.

Medovka lekárska účinky

Medovka má dlhú históriu používania v tradičnej medicíne a verí sa, že má rôzne zdravotné výhody. Vo všetkých smeroch má medovka účinky hlavne pozitívne. Bylina sa používa na liečbu širokej škály ochorení, vrátane tráviacich problémov, úzkosti a medovka na spanie. Taktiež má spojenie medovka a krvný tlak, nakoľko ho vie dostať do optimálnych hodnôt. Tiež sa predpokladá, že má antivírusové a antibakteriálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém a bojovať proti infekciám. Rovnako má veľký význam medovka v tehotenstve.

Okrem liečivých vlastností je medovka aj obľúbenou kulinárskou bylinkou. Jeho sladká citrónová príchuť z neho robí skvelý doplnok do rôznych jedál či nápojov. Najobľúbenejší je medovka čaj.

Medovka nežiadúce účinky

Medovka má potenciál spôsobiť bolesť hlavy, bolestivé močenie, zvýšenú telesnú teplotu, nevoľnosť, vracanie, bolesť brucha, závraty, sipot či podráždenie kože. Tieto účinky sú sprevádzané iba pri kontumácii veľkého množstva, preto sú iba zriedkavé.

Medovka pestovanie

Ak máte záujem o výsadbu sladkého balzamu vo vašej záhrade, je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí. Medovka preferuje dobre priepustnú pôdu a čiastočné až úplné vystavenie slnku. Môže byť zasadená do zeme alebo do nádoby, ale ak sadíte do zeme, dbajte na to, aby ste vybrali miesto s dostatočným priestorom na rast a šírenie rastliny.

Pri výsadbe medovky nezabudnite vykopať jamu, ktorá je dvakrát tak široká a hlboká ako koreňový bal. Po výsadbe rastlinu dôkladne zalejte a okolo základne pridajte vrstvu mulča, ktorá pomôže udržať vlhkosť.

Akonáhle je medovka zasadená, bude vyžadovať pravidelné zavlažovanie a prerezávanie, aby bola zdravá a vyzerala čo najlepšie. Na jar odrežte všetky odumreté alebo poškodené konáre a odstráňte všetky staré alebo drevnaté stonky. To pomôže podporiť nový rast. Taktiež má medovka kvet, ktorý značí dobrú starostlivosť o rastlinu.

Zdroje:
https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-lemon-balm
https://www.healthline.com/health/lemon-balm-uses

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných