Detox Krása Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Moringa – zázračný strom plný živín

moringa

So všetkými modernými superpotravinami a doplnkami, ktoré sú dnes na trhu k dispozícii, môže byť ťažké držať krok s tým, čo je jednoducho populárne a čo je skutočne prospešné pre vaše zdravie. Ak milujete dodržiavanie najnovších poznatkov vo výžive, je pravdepodobné, že už moringu poznáte.

Moringa oleifera je rastlina, ktorá pochádza predovšetkým z južnej Ázie a Afriky a je jedným z najrýchlejšie rastúcich stromov na svete. Je to čiastočne preto, že je mrazuvzdorný a odolný voči suchu, vďaka čomu je neuveriteľne odolný.

Môže dorásť až do výšky 10 metrov, aj keď sa často pestuje ako menší ker. Má štíhly kmeň s ovisnutými vetvami a jemnými perovitými listami, ktoré sú usporiadané v zhlukoch. Listy majú zvyčajne svetlozelenú farbu a sú zvyčajne malé a oválneho tvaru, dlhé asi 2,5 až 5 cm.

Moringa tiež produkuje dlhé, štíhle struky semien, ktoré môžu mať dĺžku až 45 centimetrov. Struky sú zvyčajne svetlozelenej farby a majú mierne zakrivený tvar. Vo vnútri strukov je niekoľko semien, ktoré sa často používajú na výrobu oleja. Moringa stromy sú tiež známe pre svoje atraktívne kvety, ktoré sú zvyčajne biele a majú jemnú, takmer papierovú štruktúru. Kvety sú často usporiadané v zhlukoch na koncoch konárov.

Moringa – plná nutrientov

Listy moringy sú jednou z najvýživnejších zelení na planéte, ktorá je plná bielkovín, esenciálnych aminokyselín, 27 vitamínov a 46 antioxidantov.

Medzi najvýznamnejšie vitamíny obsiahnuté v moringe patria vitamíny A, E, K, C, B1, B2, B6 a B12. Moringa je bohatá tiež na draslík, vápnik, horčík, železo a zinok. Obsahuje minimum tukov a cukrov, no na druhej strane je výživovým snom vďaka vysokému množstvu vlákniny a bielkovín.

moringa

Motinga účinky – podľa nutrientov

Zníženie únavy

Približne 1 z 10 ľudí má pretrvávajúce stavy únavy počas dňa. Moringa je pre tento problém ako stvorená. O prebudenie tela sa skvelo stará železo a vitamín A. Železo je nevyhnutné pre zníženie únavy a vyčerpania v tele a vitamín A podporuje metabolizmus železa a zabezpečuje jeho väčší príjem.

Pridanie moringy do vašej každodennej rutiny je účinný, prirodzený spôsob, ako predchádzať únave a ospalosti.Vďaka bohatému obsahu železa v prášku z moringy je tiež ideálny pre vegánov, vegetariánov a tých, ktorí trpia anémiou.

Zdravie kože

Moringa je známa aj pre vitamíny podporujúce zdravie pokožky, a to najmä vďaka vitamínom A a E. Vitamín A je nevyhnutný pre zdravú, žiarivú pokožku a vitamín E chráni bunky pred oxidačným stresom, čím pomáha bojovať proti známkam starnutia. Moringa má tiež jeden z najvyšších obsahov antioxidantov zo všetkých potravín.

Antioxidanty sú nevyhnutné na ochranu, opravu a prevenciu poškodenia buniek, čím z dlhodobého hľadiska minimalizujú proces starnutia pokožky. Pomáhajú pôsobiť proti oxidačnému stresu a účinkom voľných radikálov. Voľné radikály sú nestabilné molekuly, ktoré poškodzujú kolagén a spôsobujú suchosť pokožky, jemné linky, vrásky a predčasné starnutie.

Podpora imunity

Jednou z najlepších výhod moringy sú jej superimunitné posilňovacie schopnosti. Udržiavanie zdravého imunitného systému je nevyhnutné na to, aby naše telo dokázalo odvrátiť infekcie a choroby. Listy moringy Oleifera sú mimoriadne bohatým zdrojom železa a vitamínu A. Ukázalo sa, že listy moringy majú priaznivé vlastnosti aj v boji proti rakovinovým bunkám prsníka a hrubého čreva.

Rast svalov

Listy moringy obsahujú takmer 25 % bielkovín, čo je na rastlinu nezvyčajne veľa. Moringa obsahuje 9 esenciálnych aminokyselín, čo z neho robí kompletný zdroj bielkovín, podporuje rast a udržiavanie svalovej hmoty. Vďaka vysokému obsahu bielkovín je moringa obzvlášť prospešná pre vegánov a vegetariánov, ktorí majú problém získať dostatočný prísun bielkovín.

Skvelá na trávenie

Moringa je bohatým zdrojom vápnika, ktorý prispieva k normálnej funkcii tráviacich enzýmov. Obsahuje tiež 24% vlákniny, ktorá môže pomôcť podporiť zdravý tráviaci systém a správny chod čriev. Vláknina môže byť užitočná aj pri regulácii hmotnosti, pretože vám pomôže cítiť sa dlhšie sýty a podporuje zdravý metabolizmus.

Moringa užívanie

Moringa sa stáva čoraz dostupnejšou po celom svete, keďže milovníci zdravia objavujú jej mnohé výhody. Na trhu môžete nájsť rôzne varianty tohto prírodného lieku. Najviac vyskytovaným produktom je moringa prášok, ktorý je jednoduchý na prijímanie. Obsahuje všetky nutrienty, ktoré v sebe rastlina má. Moringa prášok si viete jednoducho pridať do ranného smoothie alebo ním posypať pečenú zeleninu či akýkoľvek iný pokrm. Moringa má zelenú, zemitú chuť – podobnú špenátu alebo zelenému čaju matcha.

Podobne ako matcha, si viete pripraviť aj moringa čaj. Chuťou sú si takmer podobné, a čaj je rovnako bohatý na živiny ako v prípade prášku. V inom prípade môžete vyskúšať moringa kapsule, ktoré slúžia na rýchly prísun zdravých nutrientov do tela.

Moringa nežiadúce účinky

Aj keď sa moringa vo všeobecnosti považuje za bezpečnú, keď sa konzumuje v miernom množstve ako súčasť vyváženej stravy, existujú niektoré potenciálne vedľajšie účinky, o ktorých by si jednotlivci mali byť vedomí.

Moringa je dobrým zdrojom vlákniny, ktorá môže spôsobiť zažívacie ťažkosti, ako je nadúvanie, plynatosť a hnačka, ak sa konzumuje vo veľkých množstvách. Je dôležité konzumovať moringu s mierou, aby ste sa vyhli tráviacim problémom.

Môže tiež interagovať s určitými liekmi, vrátane liekov na cukrovku, vysoký krvný tlak a poruchy štítnej žľazy. Ak užívate nejaké lieky, pred konzumáciou moringy je dôležité porozprávať sa s vašim odborným lekárom.

Moringa sa tradične používa na vyvolanie pôrodu, preto by sa tehotné ženy mali vyhýbať konzumácii moringy vo veľkých množstvách, pretože môže zvýšiť riziko potratu.

Niektorí jedinci môžu mať alergickú reakciu na moringu. Príznaky môžu zahŕňať svrbenie, opuch a ťažkosti s dýchaním. Ak spozorujete niektorý z týchto príznakov, prestaňte moringu konzumovať a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Aj napriek ojedinelým nežiadúcim účinkom je moringa skvelým zdrojom vitamínov a minerálov od každého kúsku. Ak potrebujete doplniť vitamíny, minerály alebo podporiť fyzickú schopnosť, zaradenie moringy do vášho stravovania môže byť iba prínosom.

Zdroje:
https://aduna.com/blogs/learn/moringa-benefits
https://aduna.com/blogs/learn/moringa-nutritional-table
https://www.womenshealthmag.com/health/a40774673/what-is-moringa-benefits/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka