Bylinky Čaje Potraviny Prírodná lekáreň Psychika a stres Zdravie

Myší chvost – účinky na zdravie, použitie

Myší chvost

Myší chvost môžete poznať aj pod názvom rebríček obyčajný. Ide o rastlinu z čeľade astrovitých alebo zložených. Má ploché alebo kupolovité zhluky malých bielych kvetov, ktoré kvitnú od apríla do októbra. Atraktívna, odolná trvalka môže dosiahnuť výšku asi 90 centimetrov. Jeho aromatické, jemné, perovito strihané listy dodávajú rastline mäkký, papraďovitý vzhľad.

Myší chvost účinky

  • extrakt alebo masť z listov myšieho chvosta môžu podporiť hojenie rán
  • myší chvost čaj môže poskytnúť niekoľko tráviacich výhod, ako je boj proti vredom či žalúdočným problémom
  • čaj tiež obsahuje flavonoidy a alkaloidy, ktoré môžu zmierniť príznaky depresie a úzkosti
  • myší chvost môže zmierniť príznaky určitých porúch mozgu, ako je epilepsia, roztrúsená skleróza, Alzheimerova a Parkinsonova choroba
  • korene myšieho chvostu pomáhajú s bolesťou zubov

Čaj myší chvost – príprava

Listy a kvety je možné pripraviť na čaj lúhovaním 1–2 čajových lyžičiek (5–10 gramov) vo vriacej vode na 5–10 minút. Je možné ho tiež vysušiť, vďaka čomu budete mať zdravý a liečivý čaj poruke aj v zimných mesiacoch.

Pestovanie

Hlboké korene, voňavé kvety a vysoké stonky robia z rebríka potešenie pre mnohých záhradkárov na svojich dvoroch. Táto rastlina ťaží minerály ako draslík, vápnik, horčík, meď a fosfor, čím vytvára prostredie bohaté na živiny, v ktorom môžu rastliny prosperovať.

Ak chcete pestovať rebríček zo semien, začnite skoro na jar (asi 8 až 10 týždňov pred posledným mrazom) a semená vysejte do sadiacich črepníkov. Semená zatlačte do pôdy a zalejte vodou. Držte podnos na teplom, slnečnom mieste a myší chvost začne klíčiť asi o dva týždne.

Listy je možné zbierať kedykoľvek počas roka, ale najsilnejšie sú na jar a začiatkom leta. Koreň sa používa na bolesti vrátane bolesti zubov a najlepšie sa zbiera na jeseň.

Zdroje:
https://www.fs.usda.gov/wildflowers/plant-of-the-week/achillea_millefolium.shtml
https://www.healthline.com/nutrition/yarrow-tea

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných