Detox Krása Potraviny Prírodná lekáreň Semená a orechy Zdravá výživa Zdravie

Objavovanie zázrakov ľanového oleja: Od zdravia až po zveľadenie krásy

ľanový olej

Ľanové semienka sú malé, hnedé alebo zlatožlté semienka, ktoré pochádzajú z rastliny ľanu. Majú jemnú orieškovú chuť, ktorá sa hodí k sladkým aj slaným jedlám. Ľanové semienka sa pred konzumáciou často melú alebo sekajú, aby boli ľahšie stráviteľné a aby sa z nich uvoľnili živiny.

Ľanové semienka sú tiež známe svojimi mnohými zdravotnými výhodami, medzi ktoré patrí poskytovanie výdatnej dávky bielkovín a vlákniny, zníženie chuti do jedla a pomoc pri kontrole hmotnosti. Vzhľadom na ich hviezdny nutričný profil nie je divu, že aj ľanový olej, výrobok z ľanových semienok, je plný podobných zdravotných výhod.

Ľanový olej sa vyrába z mletých a lisovaných ľanových semien, ktoré sa tradične používajú ako laxatíva a na hojenie rán. Ľanový olej obsahuje mnoho aktívnych zlúčenín, o ktorých sa predpokladá, že poskytujú výhody, vrátane:

  • Kyseliny alfa-linolénovej (ALA) (omega-3 mastná kyselina)
  • Kyseliny linolovej (LA) (omega-6 mastná kyselina)
  • Kyseliny olejovej (omega-9 mastná kyselina)
  • Vlákniny
  • Lignanov, glykozidov a peptidov.

Ľanový olej účinky

Podporuje zdravie srdca

Ľanový olej, ktorý je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, má preukázateľne niekoľko zdravotných výhod, vrátane zníženia zápalu a zlepšenia zdravia srdca. Niektoré štúdie naznačujú, že ľanový olej môže pomôcť znížiť vysoký krvný tlak, ktorý je rizikovým faktorom srdcových chorôb.

Podporuje funkciu mozgu

Omega-3 mastné kyseliny sú dôležité pre funkciu mozgu a ukázalo sa, že sú prospešné pre mozog a kognitívnu výkonnosť. Niekoľko štúdií naznačilo, že konzumácia ľanového oleja môže zlepšiť kognitívne funkcie vrátane pamäte.

Znižuje zápal

Ľanový olej obsahuje vysoké hladiny kyseliny alfa-linolénovej (ALA), u ktorej sa preukázalo, že má protizápalové účinky. ALA môže byť premenená na iné omega-3 mastné kyseliny, ako sú EPA a DHA, ktoré sú tiež známe svojimi protizápalovými vlastnosťami. Ľanový olej teda môže pomôcť zmierniť príznaky stavov, ako sú reumatoidná artritída a ekzém.

Podporuje zdravie tráviaceho traktu

Olej má laxatívny účinok a môže pomôcť regulovať pohyby čriev, znížiť zápchu a zlepšiť celkové zdravie trávenia. Je vhodné prijímať ľanový olej, ktorý obsahuje kyselinu alfa-linolénovú, ktorú si telo vytvoriť nedokáže, no pre metabolizmus je veľmi prínosná.

Môže pomôcť predchádzať rakovine

Niektoré štúdie naznačujú, že konzumácia ľanového oleja môže pomôcť znížiť riziko rakoviny prsníka, prostaty a hrubého čreva. Zatiaľ čo niektoré štúdie ukázali, že ľanový olej môže mať protirakovinové účinky, výsledky nie sú finálne a na úplné pochopenie účinkov ľanového oleja na rakovinu je potrebný ďalší výskum.

Podporuje zdravie pokožky

Omega-3 mastné kyseliny v ľanovom oleji pomáhajú udržiavať pokožku hydratovanú a zdravú a môžu tiež znižovať zápal spojený s akné a inými kožnými ochoreniami.

Pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu

Kyselina alfa-linolénová v ľanovom oleji je tiež dôležitá pre produkciu hormónov, ktoré regulujú menštruačný cyklus a môže pomôcť zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu (PMS).

Ľanový olej

Ako užívať ľanový olej ?

Jednou z najlepších vecí na ľanovom oleji je jeho všestrannosť. Pre začiatok ho možno jednoducho vymeniť za iné druhy oleja v šalátových dresingoch alebo omáčkach. Môžete tiež pridať jednu polievkovú lyžicu do smoothies alebo kokteilov, aby ste do svojho jedálnička pridali trochu ľanového oleja s minimálnym úsilím.

Majte však na pamäti, že ľanový olej by sa nemal používať na varenie, pretože nemá vysoký bod varenia a pri vystavení vysokému teplu môže vytvárať škodlivé zlúčeniny. Skrátka, používajte ho rovnako ako v prípade za studena lisovaného olivového oleja.

Okrem toho sa odporúča konzumovať ľanový olej surový, aby ste získali maximálne zdravotné výhody. Pri užívaní ľanového oleja ako doplnku sa odporúča začať s malou dávkou a postupne ju zvyšovať, aby ste sa vyhli tráviacim problémom.

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/flaxseed-oil-health-benefits-how-to-use-and-cautions-4178046
https://www.healthline.com/nutrition/flaxseed-oil-benefits
https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-flaxseed-and-flaxseed-oil/art-20366457
https://www.bonappetit.com/test-kitchen/ingredients/article/how-to-eat-flaxseed
https://www.verywellhealth.com/flaxseed-oil-health-benefits-how-to-use-and-cautions-4178046
https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-flaxseed-and-flaxseed-oil/art-20366457

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka