Bylinky Čaje Potraviny Prírodná lekáreň Zdravie

Palina – zdravotné účinky, zber, použitie

palina pravá

Palina je rastlina, ktorá je známa pre svoju výraznú vôňu, bylinkovú chuť a množstvo zdravotných prínosov. Hoci je pôvodom z Európy, ľahko rastie v rôznych klimatických podmienkach vrátane častí Ázie, Afriky, Južnej Ameriky a Spojených štátov. Preslávila sa používaním v absinte, francúzskom likéri, ktorý si obľúbili mnohí umelci 19. storočia.

Existuje niekoľko odrôd tejto byliny: palina pravá, palina dračia, palina obyčajná a palina ročná. Palina má vo všetkých odrodách zamatovo biele alebo zeleno-strieborné stonky, žltozelené listy a cibuľovité svetložlté kvety. Všetky časti rastliny sa používajú v tradičných liečebných postupoch už stovky rokov.

Nutričné hodnoty

Medzi aktívne chemikálie v paline patrí absintín, anabsintín a prchavý olej, ktorý obsahuje 70 % thujonu. Thujón je aktívna organická chemikália, ktorá pôsobí ako antagonista neurotransmiteru GABA. GABA riadi excitabilitu neurónov vo vašom mozgu. Keď thujón obmedzuje aktivitu GABA, vaše receptory vo vašom nervovom systéme sa stanú aktívnejšími.

Palina účinky

Pozitívne účinky

Palina je už dlho vyhľadávaná pre svoje protibolestivé a protizápalové vlastnosti. Táto bylina môže napríklad pomôcť zmierniť osteoartrózu, bolestivý stav spôsobený zápalom kĺbov. Okrem thujonu je ďalšou pozoruhodnou zlúčeninou paliny chamazulén. Pôsobí ako antioxidant a je najviac koncentrovaný v esenciálnych olejoch v štádiu pred kvitnutím rastliny. Antioxidanty ako chamazulén môžu bojovať proti oxidačnému stresu vo vašom tele, ktorý je spojený s rakovinou, srdcovými chorobami, Alzheimerovou chorobou a inými ochoreniami.

Negatívne účinky

Samotná rastlina by sa nikdy nemala aplikovať priamo na pokožku, pretože jej zlúčeniny sú príliš koncentrované a môžu spôsobiť bolestivé popáleniny. Tiež by ste sa jej mali vyhnúť v stave gravidity a dojčenia alebo pri užívaní niektorých liekov. Okrem toho by ho nemali užívať ľudia s epilepsiou a problémami s obličkami.

Palina ročná čaj

Palina čaj je zvyčajne opísaný ako štipľavý a veľmi horký nápoj, takže je pre väčšinu nepríťažlivý pre bežné pitie. Tí, ktorí sa zaujímajú o čaj z paliny, však môžu zistiť, že tento čaj má niekoľko dobrých vlastností. Bylina palina je prirodzeným zdrojom vitamínu C a komplexu vitamínov B. Obsahuje tiež rôzne zložky vrátane flavonoidov, kyseliny fenolovej, beta karoténu a kyseliny chlorogenovej.

Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/what-is-wormwood
https://www.healthyhildegard.com/wormwood-benefits/
https://www.buddhateas.com/wormwood-tea.html

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných