Repík je viacročná rastlina, ktorá je štipľavá a žltá, rastie v jednotlivých stonkách do veľkosti 80 cm. Malé žlté okvetné lístky sa postupne odhaľujú zdola nahor. Niekedy je viditeľnejšia pre hrdzavo sfarbené háčikovité plody ako pre kvety.
Môžeme ju nájsť na krajoch živých plotov, okrajoch lesov a chodníkov, okrajoch ciest, železničných tratí, na hraniciach polí a na iných trávnatých miestach. Vyskytuje sa na základných a neutrálnych pôdach.
Fakty o repíku
- Niektorí ľudia používajú repku na vyjadrenie vďaky alebo vďačnosti.
- Čiastočne vďaka svojim adstringentným vlastnostiam má mnoho použití v bylinnej medicíne vrátane vredov, na zastavenie krvácania a žlčových kameňov.
- Niektorí odborníci ho odporúčajú proti uhryznutiu hadom, úplavici a poruchách pečene.
- Repík má množstvo ľudových názvov, ako je víly prútik, boží bič, hrebíček či konopec.
Repík účinky
Repík na zápal
Odvar z repíka pomáha liečiť zápaly a dokáže urýchliť dobu liečenia. Ako kloktadlo je vynikajúci pri zápaloch ústnej dutiny. Skvelý je tiež repík na zápal oka.
Repík na pooperačné rany
Táto zázračná rastlina má sťahujúce účinky, vďaka čomu dokáže zahojiť rany o niečo rýchlejšie. Rovnako tiež pomáha liečiť vyrážky či bežné ranky.
Repík na tráviace problémy
Repík čaj pôsobí priaznivo na podporu trávenia, liečenie hnačky, ochorenia pečene či obličiek. Prečisťuje tráviacu sústavu, vďaka čomu viete predísť mnohým bežným aj ojedinelým ochoreniam orgánov.
Repík lekársky čo sa zbiera
Listy sú to, čo použijete na prípravu čaju alebo masti, ktoré môžete použiť na liečebné účely. Môžu byť rezané podľa potreby. Repík zber je však najlepší, keď kvety začnú pučať a kvitnúť, vám poskytne najzdravšie listy. Všeobecne sa repík zbiera v období mája až septembra. Veríme, že ho môžete nájsť množstvo počas prechádzok v lesoch, hájoch či na lúkach.
Zdroje:
https://www.plantlife.org.uk/uk/discover-wild-plants-nature/plant-fungi-species/agrimony
https://wildseed.co.uk/product/species/wild-flowers/agrimonia-eupatoria-agrimony/