Bylinky Čaje Potraviny Prírodná lekáreň Zdravie

Repík lekársky – účinky, zber, použitie

Repík lekársky

Repík je viacročná rastlina, ktorá je štipľavá a žltá, rastie v jednotlivých stonkách do veľkosti 80 cm. Malé žlté okvetné lístky sa postupne odhaľujú zdola nahor. Niekedy je viditeľnejšia pre hrdzavo sfarbené háčikovité plody ako pre kvety.

Môžeme ju nájsť na krajoch živých plotov, okrajoch lesov a chodníkov, okrajoch ciest, železničných tratí, na hraniciach polí a na iných trávnatých miestach. Vyskytuje sa na základných a neutrálnych pôdach.

Fakty o repíku

  • Niektorí ľudia používajú repku na vyjadrenie vďaky alebo vďačnosti.
  • Čiastočne vďaka svojim adstringentným vlastnostiam má mnoho použití v bylinnej medicíne vrátane vredov, na zastavenie krvácania a žlčových kameňov.
  • Niektorí odborníci ho odporúčajú proti uhryznutiu hadom, úplavici a poruchách pečene.
  • Repík má množstvo ľudových názvov, ako je víly prútik, boží bič, hrebíček či konopec.

Repík účinky

Repík na zápal

Odvar z repíka pomáha liečiť zápaly a dokáže urýchliť dobu liečenia. Ako kloktadlo je vynikajúci pri zápaloch ústnej dutiny. Skvelý je tiež repík na zápal oka.

Repík na pooperačné rany

Táto zázračná rastlina má sťahujúce účinky, vďaka čomu dokáže zahojiť rany o niečo rýchlejšie. Rovnako tiež pomáha liečiť vyrážky či bežné ranky.

Repík na tráviace problémy

Repík čaj pôsobí priaznivo na podporu trávenia, liečenie hnačky, ochorenia pečene či obličiek. Prečisťuje tráviacu sústavu, vďaka čomu viete predísť mnohým bežným aj ojedinelým ochoreniam orgánov.

Repík lekársky čo sa zbiera

Listy sú to, čo použijete na prípravu čaju alebo masti, ktoré môžete použiť na liečebné účely. Môžu byť rezané podľa potreby. Repík zber je však najlepší, keď kvety začnú pučať a kvitnúť, vám poskytne najzdravšie listy. Všeobecne sa repík zbiera v období mája až septembra. Veríme, že ho môžete nájsť množstvo počas prechádzok v lesoch, hájoch či na lúkach.

Zdroje:
https://www.plantlife.org.uk/uk/discover-wild-plants-nature/plant-fungi-species/agrimony
https://wildseed.co.uk/product/species/wild-flowers/agrimonia-eupatoria-agrimony/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných