Bylinky Čaje Potraviny Prírodná lekáreň Zdravie

Senovka grécka – bylinka nie len pre mamičky

senovka grécka

Senovka grécka je bylina dlho používaná v alternatívnej medicíne. Je to bežná zložka indických jedál a často sa používa ako doplnok. Táto bylina môže mať množstvo zdravotných výhod. Tento článok vysvetľuje všetko, čo potrebujete vedieť o senovke gréckej, vrátane jej výhod, vedľajších účinkov a použitia.

Senovka grécka, zvyčajne známa ako jedna z mnohých zložiek kari, je fascinujúce zrno – nie je to korenie, ale technicky strukovina, ktorá obsahuje bielkoviny a minerály, vďaka ktorým je nevyhnutnou prísadou pre vegetariánov. Ako vraví nadpis, je vysokým prínosom pre mamičky, no jeho výhody využije každý z vás.

Po tisíce rokov sa senovka grécka používa v alternatívnej a čínskej medicíne na liečbu kožných ochorení a mnohých iných chorôb. Je to tiež bežné domáce korenie a zahusťovadlo a možno ho nájsť v mnohých výrobkoch, ako je mydlo a šampón. Semená a prášok senovky gréckej sa tiež používajú v mnohých indických jedlách pre ich nutričný profil a mierne sladkú, orieškovú chuť. Chutná pochúťka je tiež senovka grécka čaj, ktorý je sladký aj bez pridania akýchkoľvek sladidiel. Okrem iného je ho možné konzumovať v podobe tabliet alebo kapsúl.

Senovka grécka účinky

Účinky na tvorbu materského mlieka

Materské mlieko je najlepším zdrojom výživy pre vývoj vášho dieťaťa. Niektoré ženy však môžu mať problémy s produkciou dostatočného množstva. Zatiaľ čo lieky na predpis sa bežne používajú na zvýšenie produkcie materského mlieka, výskum naznačuje, že senovka grécka môže byť bezpečnou, prirodzenou alternatívou. Potvrdzujú to mnohé štúdie, ktoré vravia o čaji zo senovky gréckej ako náhrady za lieky na predpis.

Účinky na hladinu testosterónu u mužov

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo muži používajú doplnky zo senovky gréckej, je zvýšenie testosterónu. Niektoré štúdie zistili, že má priaznivé účinky, vrátane zvýšeného libida. V jednej štúdii užívanie 300 miligramov senovky gréckej dvakrát denne počas 8 týždňov viedlo k významnému zvýšeniu hladín testosterónu u mužov v kombinácii s tréningom odporu. Účastníci tiež zaznamenali zníženie telesného tuku v porovnaní s kontrolnou skupinou bez akéhokoľvek poklesu svalovej sily.

Môže pomôcť s optimálnou hladinou cukru v krvi

Senovka grécka môže pomôcť pri metabolických stavoch, ako je cukrovka. V jednej štúdii ľudia s cukrovkou 2. typu, ktorí užívali 5 g prášku zo senovky gréckej dvakrát denne počas 2 mesiacov, zaznamenali zníženie hladín cukru v krvi nalačno, brušného tuku, indexu telesnej hmotnosti a hemoglobínu, ukazovateľa dlhodobej hladiny cukru v krvi.

senovka grécka

Ďalšie pozitívne účinky senovky gréckej

Senovka grécka sa používa na liečbu rôznych stavov. Mnohé z týchto použití však neboli dostatočne skúmané, aby sa vedelo skutočne povedať, že ide o pravdu. Predbežné výskumy však vravia, že senovka grécka môže pomôcť s kontrolou chuti jedla, s optimálnou hladinou cholesterolu v tele, s nežiadúcim pálením záhy či so zápalmi.

Mnohé nežiadúce účinky sú len minimálne a neboli oficiálne potvrdené. Ide o hnačku či poruchy trávenia alebo sladkastý telesný pach pri jej vyššej konzumácií. Okrem iného ide o bezpečnú surovinu najmä pre mamičky, ako aj pre každého človeka. Je potrebné dodržovať vhodné dávkovanie a senovka grécka vám prinesie viac úžitku ako zloby.

Zdroje:
https://www.healthline.com/nutrition/fenugreek#testosterone
https://www.theatlantic.com/health/archive/2010/06/from-yemen-to-greece-fenugreek-obsession/58451/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných