Detox Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Spirulina – riasa života

spirulina

Spirulina je modro-zelená riasa, ktorá patrí medzi mikroorganizmy z rodiny cyanobacteria. Je to jedna z najstarších foriem života na Zemi a bola používaná ako potravina aj ako prírodný liečivý prostriedok po tisíce rokov. V súčasnosti sa preslávila aj po tom, čo ju NASA úspešne používala ako doplnok stravy pre astronautov na vesmírnych misiách.

Účinky spiruliny sú pomerne rozšírené pozitívne pre celé telo. Spirulina je bohatá na bielkoviny, vitamíny, minerály, antioxidanty a chlorofyl. Je tiež veľmi bohatá na železo, ktoré je dôležité pre krvný obeh a môže pomôcť znížiť riziko anémie.

Spirulina účinky a benefity

Spirulina je doslova nabitá nutrientami. Už jedna polievková lyžica spirulínového prášku obsahuje 4 gramy bielkovín, slušné množstvo horčíka, draslíka a mangánu. Navyše, kvalita bielkovín v spiruline sa považuje za vynikajúcu a poskytuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré vaše telo potrebuje.

Má silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti, môže znížiť hladinu cholesterolu v tele alebo znížiť vysoký krvný tlak. Pre ľudí, ktorí cvičia je spirulina vynikajúcim prostriedkom pre vitalitu a mobilitu vrátane zvýšenej vytrvalosti a zvýšenej svalovej sily. V jednej štúdii suplementácia spiruliny dokázala zlepšiť príjem kyslíka počas cvičenia na bicykli, pričom výskumníci poznamenali, že by mohla pôsobiť ako ergogénna pomôcka na zvýšenie atletického výkonu.

spirulina prášok

Formy spiruliny a jej užívanie

Spirulina sa dá kúpiť v práškovej forme, alebo aj spirulina tabletky. Je vynikajúca samostatne alebo vo vašich obľúbených jedlách. Spirulina prášok sa môže pridávať do smoothie, jogurtu, štiav alebo použiť ako prísada do jedál. Spirulina tablety je vhodné užívať podľa predpísaného dávkovania. Modrá spirulina sa dá tiež nájsť už pomerne v každom bio obchode či potravinách. Nejde o žiadny prírodný zázrak, ba čo viac, zloženie je takmer identické s klasickou spirulinou. Ide o obyčajnú zelenú spirulinu s pridaním modrého prírodného farbiva, ktorú často vídame vo farebných smoothie miskách alebo šejkoch.

Spirulina a chlorella

Aký je rozdiel medzi spirulinou a chlorellou? Chlorella je zelená riasa, ktorá tiež obsahuje vysoké množstvo bielkovín, vitamínov a minerálov, ako aj chlorofyl a kyselinu listovú. Obe sú často považované za superpotraviny kvôli ich vysokému nutričnému profilu. Rozdiel medzi nimi je v ich chuti a konzistencii, a tiež v ich účinkoch na ľudské telo. Napríklad, spirulina sa často používa na podporu imunity a chlorella sa používa na detoxikáciu.

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3136577/
https://www.healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-spirulina#TOC_TITLE_HDR_10

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka