Bylinky Koreniny Oleje Potraviny Prírodná lekáreň Zdravie

Tymián a výhody užívania

tymian čaj

Tymián je všeobecne známy svojimi mnohými zdravotnými benefitmi, vrátane antibakteriálnych, protizápalových a protiplesňových vlastností. Vďaka vysokému obsahu zlúčenín ako tymol a karvakrol môžu extrakty z tymiánu mať vynikajúce terapeutické účinky pri niektorých ochoreniach.

Aké sú výhody tymiánu?

Protizápalový

Vedeli ste, že tymián je vďaka vysokému obsahu vitamínu C skvelou protizápalovou bylinkou? V skutočnosti sa tymián tradične používa na liečbu zápalových ochorení a rôzne moderné vedecké štúdie preukázali protizápalový účinok.

Dobrý pre imunitu

Ďalším veľkým prínosom tymiánu vďaka vysokému obsahu vitamínu C je, že pomáha v boji proti infekčným chorobám. Ukázalo sa, že vitamín C je nevyhnutným vitamínom, ktorý odoláva infekčným chorobám a chráni pred škodlivými voľnými radikálmi v našom tele. Hoci vás vitamín C nedokáže komplexne ochrániť pred všetkým, môže byť skvelou podporou pre vaše zdravie.

Antibakteriálny

Tymián je všeobecne známy pre svoje antibakteriálne vlastnosti. Kvôli týmto antibakteriálnym vlastnostiam je bylina skvelým liekom na mnohé bežné ochorenia, vrátane nasledujúcich:

Akné

Jednou z výhod tymiánu pre pokožku a tvár, je jeho schopnosť pomôcť vyčistiť pokožku a predchádzať vyrážkam. Jeho antibakteriálne vlastnosti môžu pomôcť v boji proti miernym formám akné a iným problémom súvisiacim s prekrvením pokožky. Z tohto dôvodu sa extrakt z tymiánu často používa v produktoch starostlivosti o pleť.

Lupiny a zdravie vlasov

Lupiny sú niekedy spôsobené baktériami a preto môžu byť vďaka antibakteriálnym vlastnostiam tymiánu skvelou zložkou na ich liečbu. V dôsledku toho existuje ešte viac výhod tymiánu pre vlasy všeobecne. So zdravšou pokožkou hlavy budú zdravšie aj vaše vlasy – čo znamená, že budú silnejšie a lesklejšie.

Hojenie rán

Vedeli ste, že vďaka antibakteriálnym vlastnostiam tymiánu je skvelý aj pri lokálnej aplikácii na menšie rany? Jeho antibakteriálne vlastnosti pomáhajú jemne čistiť ranu a môžu pôsobiť ako antiseptikum.

tymian

Dobrý pre zdravie čriev

Vďaka vysokému obsahu tymolu a karvakrolu v tymiáne môže byť účinným prostriedkom pri liečbe niektorých črevných problémov. Štúdia na zvieratách z roku 2017 ukázala, že keď sa kurčatám podávali esenciálne oleje s vysokým obsahom tymolu a karvakrolu, mali po 21 dňoch v črevách menej baktérií súvisiacich s ochorením.

Hoci je potrebné vykonať štúdie špecifické pre ľudí a ďalší výskum týkajúci sa perorálneho užívania esenciálnych olejov a dávkovania, štúdia naznačuje, že vlastnosti tymiánu môžu byť veľmi prospešné pre zdravie čriev.

Fungicídne vlastnosti

Bolo preukázané, že tymián má fungicídne vlastnosti proti kvasinkovým infekciám. V laboratórnej štúdii z roku 2021 vedci zistili, že nízke dávky tymianového oleja efektívne bojujú proti kvasinkovej infekcii známej ako Candida albicans, čo je častou príčinou kvasinkových infekcií. Týmian bol schopný účinne pôsobiť proti Candida albicans aj v prípade, keď táto huba bola rezistentná voči bežným liekom na predpis!

Preto môže byť užitočné mať pri ruke tymián a jeho výťažky pre mierne prípady infekcií.

Dobrý pre pľúca

Výhody tymiánu pre pľúca spočívajú v jeho schopnosti slúžiť ako prírodný prostriedok na liečbu kašľa a zmierňovanie príznakov bronchitídy. V štúdii z roku 2006 vedci zistili, že kombinácia listov tymiánu a brečtanu pomáha zmierniť príznaky bronchitídy, vrátane kašľa. Kombinácia extraktov z tymiánu a prvosienky pomáha znížiť zápal.

Pozdvihnutie nálady

Je zaujímavé, že extrakt z tymiánu má vplyv na mozog vďaka svojim vlastnostiam zlepšujúcim náladu, kvôli vysokému obsahu karvakrolu. Karvakrol môže zvýšiť hladiny serotonínu a dopamínu v mozgu. Serotonín a dopamín sú dva hormóny, ktoré regulujú náladu a môžu pozitívne ovplyvniť náladu.

Zmiernenie menštruačných kŕčov

Pre ženy, ktoré tento text čítajú, je zaujímavé vedieť, že tymián má preukázateľne pozitívny vplyv na zmiernenie menštruačných kŕčov.

Vedľajšie účinky tymiánu a kto by mal byť opatrný

Tymián je úplne bezpečný v bežných množstvách v potrave a čaji, a ako doplnok stravy je dobre tolerovaný. Je však najlepšie vyhnúť sa nadmernému konzumovaniu tymiánu, pretože nadmerná spotreba bylín môže spôsobiť niektoré vedľajšie účinky ako je nevoľnosť, kŕče, závraty a bolesti hlavy.

Ak trpíte vysokým krvným tlakom alebo máte alergiu na rastliny z čeľade mätovitých (ako je oregano a šalvia), je vhodné konzultovať s lekárom pred použitím koncentrovaného tymiánu. Všeobecne platí, že je odporúčané prestať užívať tymianový olej alebo doplnky stravy približne dva týždne pred plánovaným chirurgickým zákrokom, aby sa minimalizovalo riziko nadmerného krvácania.

V tehotenstve je najlepšie sa úplne vyvarovať tymianovému oleju alebo tymianovým doplnkom.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9147557/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9147557/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9147557/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9147557/

https://www.hmpgloballearningnetwork.com/site/thederm/site/cathlab/event/maintaining-healthy-scalp-and-hair-improved-hair-growth

https://www.nature.com/articles/s41598-017-07420-4

https://www.mdpi.com/2076-2607/9/12/2454/htm

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17063641/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1094553918300609

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6270539/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3992233/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9828867/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných