Krása Oleje Potraviny Prírodná lekáreň Zdravá výživa Zdravie

Výhody a použitie olivového oleja

olivový olej

Príroda skrývala svoje poklady všade, a olivový olej je naozaj tekuté zlato s neuveriteľnými výhodami. Je to jeden z najznámejších rastlinných olejov, ktorý má rôznorodé využitie. Od výrobcov kozmetiky a starostlivosti o pleť až po využitie v kuchyni – samotné výhody olivového oleja presahujú užitočnosť akejkoľvek zložky. Dnes sa náš článok zameriava na využitie a výhody tohto rastlinného pokladu, známeho ako olivový olej.

Použitie a výhody olivového oleja pri varení

Olivový olej je obľúbenou voľbou pre jeho jemnú chuť a vysoký bod dymu. CSPI (Centrum pre vedy v záujme verejného zdravia) tiež preskúmalo výhody olivového oleja a dospelo k záveru, že jeho konzumácia môže znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení a niektorých druhov rakoviny, vrátane rakoviny hrubého čreva, prostaty a endometriu, až o 30 percent. Okrem toho táto štúdia dospela k záveru, že olivový olej je účinný pri zmenšení vrások a podpore hydratácie pokožky.

Tu je 7 bežných spôsobov použitia olivového oleja pri varení:

Dusenie

Olivový olej je obľúbenou voľbou na dusenie zeleniny, mäsa a rýb, pretože má vysoký bod dymu, ktorý pridáva chuť a vôňu do vašej kuchyne.

Praženie

Toto tekuté zlato možno použiť na pečenie zeleniny v rúre. Pred pečením jednoducho pokvapkajte olivovým olejom, soľou a korením a potom si vychutnajte lahodnú a chrumkavú zeleninu.

Pečenie

Olivový olej, hoci dodáva jedlu výraznú chuť, je najlepšou alternatívou k maslu alebo iným olejom. Poskytuje vlhkosť a chuť koláčom, muffinom a iným pečivám.

Pokvapkanie

Pokvapkanie olivového oleja je vynikajúci spôsob, ako dokončiť jedlo. Šaláty, pečená zelenina alebo cestoviny stačí pokvapkať olivovým olejom.

Marinády

Olivový olej je kľúčovou zložkou marinád. Pomáha zmäkčiť mäso a pridáva mu chuť.

Šalátové dresingy

Tento zlatý olej je obľúbenou voľbou na prípravu domácich šalátových dresingov. Je ľahký, chutný a dobre sa kombinuje s množstvom ďalších ingrediencií.

Varenie

Olivový olej robí jedlo chutnejším, menej mastným a zdravým.

Použitie a výhody olivového oleja v produktoch starostlivosti o pleť

Olivový olej prináša pokožke mnohé výhody ako je hydratácia, ochrana pred starnutím a zmiernenie zápalu. Môžeme vytvárať domáce masky, peelingy a čistiace prostriedky, ktoré sa môžu použiť aj ako hydratačné krémy alebo masážne oleje. Olivový olej je bohatý na antioxidanty, ktoré môžu pomôcť chrániť pokožku pred voľnými radikálmi a poškodením slnečným žiarením. Navyše môže prispieť k redukcii jaziev, strií a vrások. Vzhľadom na viaceré spôsoby využitia olivového oleja pri starostlivosti o pleť môže slúžiť ako hydratačný prostriedok, čistiaci prostriedok alebo exfoliant.

olivový olej účinky

Ako hydratačný prostriedok

Olivový olej je výborným hydratačným prostriedkom, pretože obsahuje mastné kyseliny a antioxidanty. Tento olej pomáha zjemniť a hydratovať pokožku a súčasne ju chrániť pred poškodením prostredím.

Na čistenie

Svojou jemnosťou a nealergénnosťou sa olivový olej osvedčuje ako výborný čistič. Okrem toho dokáže odstrániť nečistoty a make-up bez toho, aby narúšal prirodzený olejový film pokožky.

Ako exfoliant

Olivový olej jemne exfoliuje pokožku, pomáha odstraňovať odumreté bunky a podporuje obnovu nových buniek.

Na úpravu vlasov

Na ošetrenie vlasov a pokožky hlavy môžete použiť olivový olej. Pomáha predchádzať vysušeniu, znižuje krepatenie a dodáva vlasom lesk.

Ochrana pred slnkom

Olivový olej obsahuje prirodzené antioxidanty, ktoré môžu pomôcť chrániť pokožku pred poškodením slnečným žiarením.

Proti starnutiu

Vitamíny a mastné kyseliny obsiahnuté v olivovom oleji môžu pomôcť zmierniť tvorbu vrások a jemných línií.

Výhody olivového oleja a jeho využitie v starostlivosti o vlasy

Olivový olej je neuveriteľne všestranný produkt, ktorý je užitočný pri udržiavaní zdravých vlasov a pokožky hlavy. Je bohatý na antioxidanty a mastné kyseliny, ktoré prispievajú k vyživovaniu, chráneniu a udržiavaniu zdravia vlasov. Tu sú niektoré spôsoby, ako môžete využiť olivový olej a jeho výhody pri starostlivosti o vlasy.

Pri kondicionovaní: Olivový olej poskytuje hĺbkovú kúru, ktorá pomáha obnoviť vlhkosť, lesk a vitalitu suchým, poškodeným alebo krehkým vlasom. Aby ste ho použili, jednoducho nanesiete olej na vlasy a pokožku hlavy, necháte ho pôsobiť 10-15 minút a potom opláchnete jemným šampónom.

Ako ošetrenie horúcim olejom: Olivový olej môže byť využitý ako ošetrenie horúcim olejom, ktoré pomôže obnoviť suché, lámavé vlasy. Pred použitím oleja ho mierne zahrejte, nanesiete ho na vlasy a pokožku hlavy a jemne vmasírujete. Zakryte si hlavu sáčkom a nechajte olej pôsobiť približne 30 minút, potom ho opláchnite a uvidíte výsledky.

Na hydratáciu: Olivový olej môžete využiť ako intenzívnu hydratačnú masku pre vlasy. Stačí zmiešať rovnaké množstvo olivového oleja a medu a nanesiete ich na vlasy a pokožku hlavy. Nechajte pôsobiť 20-30 minút a potom opláchnite jemným šampónom.

Použitie olivového oleja v aromaterapii: Olivový olej sa často využíva v aromaterapeutických produktoch, pretože sa verí, že pomáha znižovať stres a podporuje relaxáciu tela. Aromaterapia je prax používania prírodných esenciálnych olejov na podporu fyzického a psychického zdravia.

Ohromujúce zdravotné výhody olivového oleja

Olivový olej prispieva k zdraviu srdca. Vďaka svojej zásobnosti zdravými mononenasýtenými tukmi môže pomôcť znížiť hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a zminimalizovať riziko srdcových chorôb a mŕtvíc.

Olivový olej disponuje protizápalovými vlastnosťami. Obsahuje oleocanthal, prírodnú zlúčeninu s protizápalovým potenciálom. Štúdie ukazujú, že oleocanthal môže poskytovať ochranu pred chronickým zápalom, ktorý je spojený s množstvom ochorení.

Tento vzácny olej je bohatý na antioxidanty, vrátane vitamínu E, polyfenolov a fytosterolov. Tieto zlúčeniny chránia telo pred oxidačným poškodením a redukujú zápalové procesy. Podporuje a uľahčuje proces chudnutia. Olivový olej predstavuje výborný zdroj zdravých tukov a môže prispieť k pocitu sýtosti. Súčasne pomáha znížiť celkový príjem kalórií, čo zase podporuje chudnutie.

Výskum potvrdzuje, že pravidelná konzumácia olivového oleja pomáha regulovať krvný tlak, ktorý je rizikovým faktorom pre srdcové ochorenia. Štúdie naznačujú, že olivový olej môže podporiť zdravie kostí zvýšením absorpcie vápnika.

Znižuje riziko vývoja rakoviny, pretože výskumy ukázali, že pravidelná konzumácia olivového oleja môže znížiť riziko niektorých typov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka a hrubého čreva. Olivový olej navyše prispieva k ochrane tráviaceho traktu a zvyšuje efektivitu vstrebávania živín v tele.

Na záver je dôležité zdôrazniť, že vďaka výhodám olivového oleja sa stáva všestranným a živným základom v každej domácnosti. Je zdravým zdrojom tukov a svojou výraznou chuťou a vôňou exceluje v každej kuchyni. Navyše, tento vzácny poklad prispieva k zvýrazneniu vašej fyzickej krásy, pôsobiac pozitívne na zdravie pokožky a vlasov.

 

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8424077/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16484595/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17168666/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19079898/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10695923/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16136122/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24775425/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23432189/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17056825/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19707219/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20929998/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15554560/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19234678/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných