Oleje Potraviny Prírodná lekáreň Šport Superpotraviny Zdravá výživa Zdravé nápoje Zdravie

Výhody MCT oleja: 5 vedecky podložených dôvodov prečo užívať MCT

kokosový olej

MCT olej je účinný doplnok do vašej každodennej rutiny, ktorý dokáže naštartovať váš mozog a pomôže vám spaľovať viac tuku.

Čo presne je MCT olej? Sú všetky MCT oleje rovnaké? Skutočne prinášajú výhody, o ktorých ste čítali? Pomôže vám pri spaľovaní tukov a chudnutí? Bez ohľadu na to, či ste práve začali s ketodiétou a chcete vedieť ako MCT olej pomáha pri ketóze alebo ho už poznáte, ale stále máte nejaké otázky, tento článok vám pomôže. Čítajte ďalej a zistite všetko, čo potrebujete vedieť o MCT oleji – a ako si vybrať ten najlepší.

mct olej

Čo je MCT olej?

Skratka MCT označuje triglyceridy so stredne dlhým reťazcom. Triglyceridy tvoria väčšinu tukov a „stredne dlhý reťazec“ opisuje dĺžku chvosta molekuly tuku. Tu sa môžete dozvedieť viac o rôznych tukových štruktúrach.

MCT olej je purifikovaná forma nasýtených mastných kyselín, ktoré sa zvyčajne získavajú z kokosového oleja a palmového oleja.

Výhody MCT oleja

MCT olej je užitočným doplnkom do vašej každodennej rutiny, ak chcete schudnúť alebo podporiť výkon vášho mozgu.

V Amerike MCT olej nie je taký užívaný, ale pridaním MCT oleja do vašej každodennej rutiny môžete využívať výhody týchto tukov. Tu je dôvod, prečo je MCT olej pre vás taký prospešný:

Zvýšené spaľovanie tukov

MCT olej vám môže pomôcť naštartovať metabolizmus a zvýšiť tak spaľovanie tukov. Štúdie ukazujú, že MCT, najmä C8 a C10 (kyselina kaprylová a kaprínová, dve výrazne ketogénne MCT v kokosovom oleji), spôsobujú, že vaše telo spaľuje tuk a kalórie bez ohľadu na diétu, ktorú dodržiavate. MCT olej tiež vytvára ketóny, ktoré zvyšujú rýchlosť metabolizmu a pomáhajú vám spaľovať telesný tuk, ktorý už máte.

Potlačuje hlad

MCT olej zasýti, čo vám umožní byť dlhšie nasýtený alebo prekonať čas do nasledujúceho jedla bez pocitu hladu. MCT podporujú tvorbu ketónov, ktoré potláčajú hladový hormón ghrelín a zvyšujú cholecystokinín (CCK), hormón, ktorý vám zabezpečuje pocit sýtosti.

Ľahko stráviteľný

Kratší reťazec tukových molekúl znamená, že váš organizmus dokáže MCT rozkladať rýchlejšie ako bežnejšie triglyceridy s dlhým reťazcom, ktoré sa nachádzajú v iných mastných potravinách.

MCT olej sa trávi odlišne, priamo sa vstrebáva z čreva do pečene, čím sa obchádza fyziologický proces ukladania tuku.

Zvýšená mozgová energia

Kvalitný MCT olej sa v priebehu niekoľkých minút premení na ketóny a dodáva vášmu mozgu energiu. Keď máte nízku hladinu sacharidov, MCT olej sa môže premeniť na ketóny, ktoré môžu prechádzať hematoencefalickou bariérou a slúžiť ako zdroj paliva pre mozgové bunky. Výskum ukázal, že ketóny môžu využívať zdravé aj poškodené mozgové tkanivo, aj keď glukóza už nie je dostupná ako zdroj energie.

Podpora zdravia čriev

MCT olej podporuje rast prospešných baktérií a pomáha liečiť črevnú stenu. Keď je vaše črevné prostredie narušené, toxíny, baktérie a potraviny sa môžu dostať do krvného obehu, čo zvyšuje riziko gastrointestinálnych problémov, ako je zápalové ochorenie čriev a potravinová intolerancia. MCT oleje majú tiež silné antimykotické, antivirotické a antibakteriálne vlastnosti.

Ako používať MCT olej

MCT olej môžete pridať do kávy, čaju, smoothies alebo ho použiť ako zálievku do vašich obľúbených jedál.”

Zdroje:

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka