Bylinky Čaje Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravé nápoje

Yerba maté – nápoj života

yerba mate

Yerba maté, známa tiež ako maté, je druh nápoja, ktorý sa vyrába z listov a vetvičiek stromu s názvom Ilex paraguariensis. Je to tradičný nápoj, pôvodne populárny v Južnej Amerike, najmä v krajinách ako Argentína, Paraguaj, Uruguay a južné časti Brazílie. Yerba maté má v týchto krajinách dlhú a bohatú kultúrnu tradíciu a je obľúbená pre svoje povzbudzujúce účinky a zdravotné benefity.

Ako vyzerá yerba maté?

Yerba maté sa zvyčajne predáva vo forme sušených listov, vetvičiek a prášku. Sušené listy yerba maté majú v tvare podobnosť s malými, tmavozelenými lístkami. Sú tenké, mierne vlnité a majú jemnú textúru. Vetvičky yerba maté sú tenké a mierne zakrivené. Majú tmavozelenú farbu a povrch s jemnými drážkami. Vetvičky sú často zahrnuté v baleniach yerba maté spolu s listami a sú určené na zlepšenie chuťových vlastností nápoja. Yerba maté prášok je jemný a zeleno-hnedý. Vzhľadom pripomína iné druhy práškov, ako je napríklad matcha. Prášok sa vyrába mletím sušených listov a vetvičiek yerba maté.

Yerba maté účinky

Yerba maté má niekoľko pozitívnych účinkov na organizmus, hoci ich výsledky sa môžu líšiť medzi jednotlivými ľuďmi. Tu je niekoľko hlavných pozitívnych účinkov, ktoré sa spájajú s konzumáciou yerba maté:

  1. Energetická bomba: Yerba maté obsahuje kofeín, ktorý môže poskytnúť energiu a povzbudenie. Kofeín pôsobí ako stimulant a môže zvýšiť bdelosť, zlepšiť koncentráciu a zvýšiť fyzickú výkonnosť.
  2. Podpora mentálneho stavu: Konzumácia yerba maté môže mať povzbudivý účinok na náladu a duševné zdravie. Niektorí ľudia pociťujú zníženie únavy, zvýšenie sústredenia a zníženie stresu po konzumácii yerba maté.
  3. Antioxidačné vlastnosti: Yerba maté obsahuje polyfenoly, ktoré sú silné antioxidanty. Tieto zlúčeniny pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele a môžu pomáhať chrániť bunky pred poškodením.
  4. Podpora trávenia: Yerba maté sa tradične používa na podporu trávenia a zlepšenie črevnej funkcie. Má stimulačný účinok na tráviaci systém a môže pomôcť zlepšiť trávenie a absorpciu živín.
  5. Podpora imunitného systému: Yerba maté obsahuje niektoré zložky, ako sú vitamíny, minerály a polyfenoly, ktoré môžu pomôcť posilniť imunitný systém a chrániť organizmus pred chorobami.

maté čaj

Yerba maté čaj – benefity a príprava

Príprava yerba maté je zvyčajne jednoduchá. Listy a vetvičky yerba maté sa sušia, melú na prášok a následne balia do špeciálnych nádob, nazývaných “calabazas” alebo “mate” (ktoré sú vyrobené z vydlabanej tekvicového škrupiny) alebo do iných vhodných nádob. Potom sa do tejto nádoby pridá horúca, ale nie vriaca voda. Nápoj sa pije pomocou kovovej slamky, ktorá sa nazýva “bombilla”. Výsledkom je lahodný nápoj so sviežou chuťou, ktorý sa často popisuje ako kombinácia chuti čaju a kávy.

Yerba maté obsahuje stimulujúcu látku zvanú kofeín, ale tiež obsahuje iné zložky, ako sú xantíny a polyfenoly, ktoré môžu mať rôzne účinky na organizmus. Medzi hlavné údajné výhody pitia yerba maté patria zvýšenie energie, povzbudenie mysle, podpora trávenia, antioxidačné vlastnosti a podpora imunitného systému. Okrem toho je yerba maté často súčasťou spoločenského a rodinného rituálu, kde sa nápoj delí a pije v rámci skupiny ľudí.

Rozdiel medzi kávou a yerba maté

Yerba maté má typickú trávnatú, horkastú chuť s ľahkými drevitými tónmi. Káva má intenzívnejšiu chuť, často s karamelovými, ovocnými alebo orechovými tónmi, a môže byť horkejšia v závislosti od spôsobu praženia a prípravy. Káva má všeobecne vyšší obsah kofeínu než yerba maté. Avšak obsah kofeínu v yerba maté sa môže líšiť v závislosti od spôsobu prípravy a koncentrácie.

Konzumácia yerba maté je často spojená s tradičnými rituálmi a spoločenským zdieľaním nápoja v Južnej Amerike. Naopak, káva sa zvyčajne pije jednotlivo a často sa konzumuje rýchlo ako ranná stimulácia.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/8-benefits-of-yerba-mate
https://www.taragui.com/en/discover/health/excellent-health-benefits-yerba-mate
https://bebrainfit.com/yerba-mate-benefits/
https://draxe.com/nutrition/yerba-mate/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka