Prírodná lekáreň Výživové doplnky Zdravie

10 dôvodov prečo úžívať mastichu

chionská masticha

Čo je masticha a na čo sa využíva?

Masticha (Pistacia lentiscus) je unikátna živica, ktorá pochádza zo stromu pestovaného v Stredomorí. Po stáročia sa živica používala na zlepšenie trávenia, zdravie ústnej dutiny a zdravie pečene. Obsahuje antioxidanty, ktoré údajne podporujú jej terapeutické vlastnosti.

V závislosti od vašej individuálnej potreby možno mastichovú živicu žuť ako žuvačku alebo užívať v práškoch, tinktúrach a kapsulách. Mastický esenciálny olej môžete aplikovať aj lokálne, aby ste pomohli liečiť určité kožné ochorenia.

Pokračujte v čítaní, aby ste sa dozvedeli, ako môžete tento výživový doplnok pridať do svojej rutiny.

Môže pomôcť zmierniť tráviace problémy

Článok z roku 2005 uvádza, že masticha živica môže byť použitá na zmiernenie bolesti brucha, bolesti a zápalu. Pozitívny vplyv mastichy na trávenie môže byť spôsobený antioxidantmi a protizápalovými zlúčeninami, ktoré obsahuje. Je potrebný ďalší výskum, aby sme sa dozvedeli viac o presných mechanizmoch, v ktorých mastichová živica funguje.

Môže pomôcť pri baktérii H. pylori

Malá štúdia z roku 2010 zistila, že masticha môže zabíjať baktérie Helicobacter pylori. Výskumníci zistili, že 19 z 52 účastníkov úspešne vyliečilo infekciu po žuvaní mastichy počas dvoch týždňov. Najvyššiu úspešnosť zaznamenali účastníci, ktorí popri žuvaní mastichy užívali antibiotikum. H. pylori je črevná baktéria súvisiaca s vredmi. Stala sa rezistentnou na antibiotiká, ale masticha je stále účinná.

Môže pomôcť pri liečbe vredov

Infekcie H. pylori môžu spôsobiť peptické vredy. Starší výskum naznačuje, že antibakteriálne vlastnosti mastichovej živice môžu bojovať proti baktériám H. pylori a šiestim ďalším baktériám spôsobujúcim vredy. Môže to byť spôsobené jej antibakteriálnymi, cytoprotektívnymi a miernymi antisekrečnými vlastnosťami.

Výskumníci zistili, že už dávky 1 mg mastichy denne inhibovali rast baktérií. Na ďalšie preskúmanie týchto vlastností a posúdenie ich účinnosti je však potrebný novší výskum.

masticha

Môže pomôcť zmierniť príznaky zápalového ochorenia čriev

Výskum prezentovaný v recenzii z roku 2015 naznačuje, že masticha môže pomôcť zmierniť príznaky Crohnovej choroby, ktorá je bežnou formou zápalu čriev.

V jednej malej štúdii ľudia, ktorí užívali mastichu štyri týždne, zaznamenali výrazné zníženie závažnosti zápalových symptómov. Výskumníci tiež zistili znížené hladiny IL-6 a C-reaktívneho proteínu, ktoré sú markermi zápalu.

Na pochopenie presných mechanizmov, v ktorých masticha funguje, sú potrebné rozsiahlejšie štúdie. Je potrebný ďalší výskum, ktorý sa zameriava na používanie mastiche na liečbu Crohnovej choroby a iných foriem zápalu čriev.

Pomáha znížiť hladinu cholesterolu

V roku 2016 štúdia zistila, že masticha môže pozitívne ovplyvniť hladinu cholesterolu. Účastníci, ktorí konzumovali mastichu po dobu osem týždňov, zaznamenali nižšie hladiny celkového cholesterolu v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.

Tí, ktorí užívali mastichu, tiež dosiahli nižšiu hladinu glukózy v krvi. Hladiny glukózy sú niekedy spojené s vysokým cholesterolom. Vedci taktiež zistili, že masticha mala väčší účinok na ľudí s nadváhou alebo obezitou. Avšak na presné určenie potenciálnej účinnosti bude potrebný ďalší výskum s väčšou vzorkou ľudí.

Podporuje celkové zdravie pečene

Podľa štúdie z roku 2007 môže mastichová živica pomôcť predchádzať poškodeniu pečene. Účastníci, ktorí konzumovali 5 g masticha prášku počas 18 mesiacov, dosiahli nižšie hladiny pečeňových enzýmov súvisiacich s poškodením pečene v porovnaní s tými, ktorí prášok neužívali.

Výskum pokračuje s cieľom získať viac informácií o hepatoprotektívnom účinku mastichovej živice. Nedávna štúdia zistila, že má účinnosť pri ochrane pečene, keď sa používa ako protizápalový prostriedok u myší.

Pomáha predchádzať tvorbe zubných kazov

V roku 2014 v malej štúdii skúmali vedci účinok troch rôznych druhov mastichy na pH a hladinu baktérií v slinách. Účastníci žuvali čistú mastichu, xylitolovú žuvačku alebo probiotickú žuvačku trikrát denne počas troch týždňov.

Kyslé sliny a baktérie streptokokov Mutans a baktérie Lactobacilli môžu prispievať k tvorbe zubných kazov. Vedci zistili, že všetky tri druhy žuvačiek znižujú hladinu streptokokov Mutans. Hladiny laktobacilov boli mierne zvýšené v skupinách s použitím čistej a xylitolovej masticha žuvačky. Avšak hladiny laktobacilov výrazne klesli v skupine užívajúcej probiotickú masticha žuvačku.

Treba poznamenať, že probiotická mastichová žuvačka výrazne znižovala pH slín, čo ich robilo kyslejšími. Kyslé sliny môžu spôsobiť problémy so zubami, preto sa neodporúča používať probiotickú masticha žuvačku na prevenciu zubných kazov.

Pre presnejšie výsledky s väčšou vzorkou účastníkov je potrebná väčšia vzorka ľudí.

masticha chion

Pomáha pri liečbe príznakov alergickej astmy

Masticha má protizápalové vlastnosti, ktoré môžu byť užitočné pri liečbe alergickej astmy. Tento druh astmy často sprevádza zápal dýchacích ciest, eozinofíliu a hyperreaktivitu dýchacích ciest.

V štúdii na myšiach z roku 2011 masticha významne potláčala eozinofíliu, znižovala hyperreaktivitu dýchacích ciest a inhibovala produkciu zápalových látok. Pozitívne ovplyvňovala aj pľúcnu tekutinu a zápal pľúc. In vitro testy ukázali, že masticha bráni bunkám, ktoré negatívne reagujú na alergény a vyvolávajú zápal dýchacích ciest.

Hoci sú tieto výsledky sľubné, na presné určenie účinnosti u ľudí je potrebný ďalší výskum.

Pomôže predchádzať rakovine prostaty

Štúdie  sa zaoberajú účinkom mastichovej živice pri brzdení vývoja rakoviny prostaty. Podľa laboratórnej štúdie z roku 2006 môže masticha brániť pôsobeniu androgénového receptora, ktorý môže ovplyvňovať vznik rakoviny prostaty. Ukázalo sa, že masticha znižuje aktivitu a funkciu androgénového receptora v bunkách rakoviny prostaty. Najnovšie laboratórne štúdie podrobnejšie vysvetľujú, ako táto interakcia funguje. Na overenie a rozšírenie týchto zistení je potrebné uskutočniť štúdie na ľuďoch.

Mastichový éterický olej môže prispieť k predchádzaniu rakovine hrubého čreva

Výskum z roku 2017 naznačuje, že mastichový éterický olej môže tiež pomôcť potlačiť nádory, ktoré by mohli viesť k rakovine hrubého čreva. Vedci zistili, že mastichový olej inhibuje rast buniek hrubého čreva in vitro. Pri podávaní myšiam perorálne bol pozorovaný inhibičný účinok na rast nádorov hrubého čreva. Pre potvrdenie týchto zistení je potrebné ďalšie štúdium.

Masticha je všeobecne dobre tolerovaná. V niektorých prípadoch môže spôsobiť bolesti hlavy, nevoľnosť a závraty.

Pre minimalizáciu vedľajších účinkov odporúčame začať s najnižšou možnou dávkou a postupne ju zvyšovať na plnú dávku.

Doplnky výživy ako je masticha, nie sú regulované Úradom pre kontrolu potravín a liečiv. Mastichu by ste mali kupovať iba od spoľahlivých výrobcov. Vždy dodržiavajte pokyny na dávkovanie uvedené na obale a ak máte nejaké otázky, porozprávajte sa so svojím lekárom.

Môžu sa vyskytnúť aj alergické reakcie, najmä u ľudí, ktorí sú alergickí na kvitnúce rastliny Schinus terebinthifolius alebo iné druhy rodu Pistacia.

Mastichu by ste nemali užívať, ak ste tehotná alebo dojčíte.

Záverom platí, že hoci sa masticha všeobecne považuje za bezpečnú, pred jej použitím by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. Tento alternatívny prostriedok nesmie nahrádzať váš schválený liečebný plán od lekára a môže interagovať s liekmi, ktoré momentálne užívate.

Po dohode s lekárom môžete zahrnúť tento doplnok do svojej každodennej rutiny. Postupným zvyšovaním dávkovania môžete zredukovať riziko vedľajších účinkov. Ak začnete pozorovať akékoľvek neobvyklé alebo dlhotrvajúce vedľajšie účinky, okamžite prestaňte doplnok užívať a konzultujte so svojím lekárom.

Zdroje:

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných