Bylinky Prírodná lekáreň Zdravie

9 výhod rebarbory, ktoré by ste mali poznať

rebarbora

Od žiarivej pokožky po silnejšie kosti, rebarbora ponúka bohatú paletu výhod.

Zníženie cholesterolu

Pridanie rebarbory do vášho jedálnička môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu. Konzumácia rebarborových stoniek dokáže znížiť hladinu cholesterolu u mužov s vysokým cholesterolom, najmä LDL alebo “zlého” cholesterolu.

Podpora trávenia

Rebarbora obsahuje vlákninu a triesloviny, ktoré zlepšujú trávenie a zdravie čriev. Pomáha tiež predchádzať zápche. Ak máte problémy v tomto smere, môžete vyskúšať rebarboru. Jedna rebarborová stonka obsahuje približne gram nerozpustnej vlákniny, ktorá má prirodzené laxatívne účinky. Vyskúšajte prípravu dezertov so rebarborou, ktoré vám určite budú chutiť.

Posilnenie kostí

Rebarborové stonky sú bohaté na vitamín K, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri zvyšovaní hustoty kostí a znížení rizika zlomenín. Skúste si pridať k rebarborovému dezertu aj ananás pre extra dávku živín na podporu kostí.

Antioxidačná ochrana

Zabudnite na kel a čučoriedky; rebarbora je novým antioxidačným pokladom. Porcia rebarbory obsahuje viac antioxidantov než šálka baleného kelu. Tým pádom vám poskytuje väčšiu ochranu pred škodlivými voľnými radikálmi, ktoré môžu viesť k chronickým ochoreniam.

rebarbora recepty

Rozjasnenie pleti

Antioxidanty v rebarbore nie len chránia pred chronickými chorobami, ale tiež vám pomáhajú vyzerať mladšie! Tieto živiny podporujú tvorbu kolagénu, čím získavate pevnejšiu a žiarivejšiu pokožku. Takže predtým, ako si doprajete svoju obľúbenú rebarborovú pochúťku, vyskúšajte výhody rebarbory na pleť v podobe masky a dosiahnite prirodzene žiarivý vzhľad.

Bojuje proti zápalom

Stonky rebarbory obsahujú antokyány, látku, ktorá jej dodáva červenú farbu. Konzumácia potravín bohatých na antokyány je spojená so zníženým zápalom a lepšou ochranou pred chronickými ochoreniami ako je napríklad cukrovka.

Zlepšuje zdravie pečene

Látky obsiahnuté v stonkách rebarbory prispievajú k lepšiemu zdraviu nášho tráviaceho systému a dokážu chrániť pečeň pred poškodením. Užívanie extraktu z rebarbory súvisí s vylepšením zdravia pečene u ľudí, ktorí mali nadmernú konzumáciu alkoholu.

Podporuje zdravie srdca

Antokyány obsiahnuté v stonkách rebarbory môžu zvýšiť zdravie srdca tým, že znižujú zápal a pomáhajú prevencii aterosklerózy, čo je zúženie krvných ciev. Ak chcete k rebarborovému koláču pridať trochu bielkovín, skúste posypať nasekané orechy; zdravotné výhody mandlí prispievajú aj k zdraviu vášho srdca.

Môže chrániť pred rakovinou

Vzhľadom k tomu, že stonky rebarbory sú bohaté na antioxidanty, konzumácia môže pomôcť chrániť organizmus pred niektorými typmi rakoviny. Antioxidanty pomáhajú opravovať bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi, ktoré môžu prispievať k rozvoju rakoviny.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25215286/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/B978012374628300027X

https://www.tasteofhome.com/article/what-is-rhubarb-plus-how-to-cook-it/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17906277/

https://ifst.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2621.2012.03174.x

https://eminenceorganicfarm.com/skin-care-experts-love-rhubarb/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22129334/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/mnfr.201500899

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10408398.2013.805316

https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10408398.2013.805316

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9430089/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných