Bylinky Prírodná lekáreň Zdravie

9 zdravotných výhod repíka

repik

Medzi najlepšie zdravotné výhody repíka patrí jeho schopnosť znižovať zápal, zlepšovať tráviace funkcie, podporovať močový mechúr, zmierňovať menštruačné problémy, riešiť kožné problémy, detoxikovať telo a zlepšovať zdravie vlasov a nechtov.

Čo je repík lekársky?

Repík je názov pre rod približne 15 kvitnúcich druhov, ktoré možno nájsť na celej severnej pologuli. Tieto trvalky sa nachádzajú aj v určitých častiach Afriky a sú oslavované pre svoje liečebné vlastnosti už stovky rokov. Hoci mnohé z jeho potenciálnych výhod môžu byť stále diskutované, stáročia tradícií a množstvo potvrdení jeho účinkov ho urobili dôležitým prvkom mnohých bylinných terapií a liečebných postupov. Niektoré z bežných názvov zahŕňajú pečeňovník, kúkoľ a lipkavec, no jeho vedecký názov je Agrimonia eupatoria. Najlepším spôsobom, ako rozpoznať tento druh, sú žlté kvety, ktoré rastú z dlhých, jednotlivých stoniek rastliny, ktoré sú pokryté perami.

V minulosti sa repík často používal v rôznych odvaroch, tinktúrach a tonikách. Jeho listy a kvety obsahujú jedinečné chemické zloženie, ktoré môže pozitívne ovplyvniť organizmus ako detoxikačná, sťahujúca a protizápalová látka. Preto sa v priebehu času používal na priamu alebo sekundárnu liečbu rôznych ochorení. Teraz sa pozrime podrobnejšie na zdravotné výhody repíka.

Zdravotné výhody repíka

Zdravotné benefity repíka zahŕňajú:

Zmiernenie menštruačných ťažkostí

Jedným z najznámejších použití repíka je jeho koagulačná schopnosť, ktorá môže zmierniť krvácanie v tele a pomôcť pri hojení rán. Aj keď menštruácia nie je rana, repík sa môže užívať ústne na zmiernenie silného menštruačného krvácania a zmiernenie zápalu, čím robí tieto obdobia trochu znášanejšími.

Podpora trávenia

Repík sa často používa ako protizápalový prostriedok na riešenie tráviacich a gastrointestinálnych problémov, najmä hnačky a príznakov syndrómu dráždivého čreva. Redukciou podráždenia a zápalu v črevných membránach a tkanivách môže výrazne upokojiť žalúdok.

Antidiabetický účinok

Repík je dlhodobo skúmaný pre jeho potenciálne antidiabetické účinky, čo by mohlo predstavovať významný krok v riešení jednej z hlavných záhad našej doby v medicíne. Je jasné, že jeho aktívne zložky zlepšujú procesy glukózy a inzulínu v tele.

Zlepšuje zdravie dýchacích ciest

Podobne ako pri znižovaní zápalu v črevách sa repík široko využíva na zlepšenie stavu dýchacích ciest, vrátane problémov ako bolesť hrdla, chronický kašeľ, bronchitída. Pri prechladnutí, kašli a chrípke môže byť efektívnym spôsobom urýchlenia procesu hojenia.

Posilňuje kontrolu močového mechúra

Hovorí sa, že adstringentné vlastnosti repíka uľahčujú kontrolu močového mechúra. Pretože je neškodný a nevykazuje žiadne negatívne účinky na zdravie, užíva sa už generácie bez vedľajších účinkov alebo problémov.

Zdravie kože

Keď trpíte škvrnami, pupienkami, vyrážkami, akné, psoriázou, ekzémom alebo iným kožným ochorením, môžete miestne aplikovať repík na postihnuté miesto a pomôže vám zmierniť problém. Rovnaký efekt môže byť dosiahnutý aj perorálne. Pomáha zmierňovať podráždenie a krvné vyrážky pod kožou, ako sú škvrny a ľahké modriny, vďaka svojim sťahujúcim vlastnostiam.

repik lekársky

Detoxikuje telo

Aktívne zložky repíka ako je tiamín, kvercitrín a katechíny, sú priamo spojené so zdravím pečene a žlčníka. Optimalizáciou funkcie pečene a žlčníka môže telo ľahšie eliminovať nahromadené toxíny, čím predchádza vážnejším zdravotným problémom a podporuje celkovú efektivitu metabolizmu.

Sila vlasov a nechtov

Kyselina kremičitá sa nachádza aj v repíku. Táto jedinečná zlúčenina je známa tým, že výrazne zvyšuje pevnosť, vzhľad a celkové zdravie nechtov a vlasov, čím bráni ich lámaniu a zabezpečuje, aby vyzerali zdravo.

Potenciál proti rakovine

Repík našiel rôzne terapeutické využitie v histórii po celom svete. Historický výskum bazocelulárneho karcinómu naznačuje, že listy a semená tejto rastliny sa používali na liečbu rôznych zdravotných stavov vrátane rakoviny a vredov. Článok z roku 2015 publikovaný v časopise Asian Journal of Pharmaceutical Science & Technology naznačuje, že rastlinný extrakt má protinádorové vlastnosti.

Ďalší výskum z roku 2017 tiež zdôrazňuje jeho antioxidačné a protizápalové účinky, ktoré by mohli pomôcť pri neutralizácii voľných radikálov. Repka môže pomôcť chrániť pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi spojeným s vývojom rakoviny.

Na celkové preskúmanie protirakovinového potenciálu repíka sú potrebné ďalšie štúdie.

V miernom množstve nie je repík známy ako toxická alebo alergénna látka pre ľudí všetkých vekových kategórií. Avšak, vzhľadom na jeho adstringentné vlastnosti, ktoré pomáhajú pri liečbe, môže tiež zhoršiť zápchu, preto sa odporúča užívať s mierou.

Zdroje:

https://analyticalsciencejournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/bmc.533

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0367326X06002747

http://www.acudoc.com/Healthy%20Cycle.PDF

https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/actions-of-the-traditional-antidiabetic-plant-agrimony-eupatoria-agrimony-effects-on-hyperglycaemia-cellular-glucose-metabolism-and-insulin-secretion/2252A2BCE5AC3128C9BA8019E3ACFD49

https://books.google.co.uk/books?hl=en&lr=&id=zofIDQBmkxAC&oi=fnd&pg=PR7&dq=agrimony+sore+throat&ots=q6gEJtEVEa&sig=mflBeA1apCXfVqG2moCuZFTJEd0#v=onepage&q&f=false

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874104004519

https://books.google.co.uk/books?hl=en&lr=&id=6dlRAAAAQBAJ&oi=fnd&pg=PT6&dq=agrimony+pimples+acne&ots=4MNUC7vhIn&sig=JpTEVPLQ3awQIVaHUUz3z_aKjJg#v=onepage&q&f=false

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-642-73715-2_198

https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/030006059302100406

https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/014107688307600413

https://www.semanticscholar.org/paper/THE-PHARMACOLOGICAL-AND-THERAPEUTIC-IMPORTANCE-OF-A-Al-Snafi/74a2853bf94e2b43d027c86497245cb80163caf5?p2df

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5405390/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných