Bylinky Prírodná lekáreň Psychika a stres Zdravie

Ľubovník bodkovaný – prírodné antidepresívum

ľubovník bodkovaný

Ľubovník bodkovaný sa stáva populárnym pre pomoc na poškodenú pokožku alebo ako prírodné antidepresívum. Tu je dôvod, prečo by ste ho mali zahrnúť do svojej rutiny.

V svete bežnej medicíny sú niektoré bylinky vnímané ako folklór, často odmietané ako rozprávky starých materí, podložené čisto neoficiálnymi dôkazmi.

Bylina, o ktorej dnes hovoríme, však prelomila túto odvekú bariéru a upútala pozornosť aj tých najrenomovanejších lekárov.

Čo je ľubovník bodkovaný?

Je najznámejší svojou schopnosťou liečiť duševné a emocionálne ochorenia. Rastlina ľubovníka má pôvod v Európe, kde rástla divo ako drevnatý ker.

Dnes sa úspešne pestuje v iných krajinách vrátane Slovenskej republiky, Ruska a Číny. Pomerne nenáročná na starostlivosť, je bežný obľúbený medzi záhradkármi.

Na liečebné účely sa jej listy najčastejšie sušia a používajú sa pre jej liečivé vlastnosti, zatiaľ čo jej žlté kvety sa používajú na výrobu ľubovníkového oleja a čaju.

Výhody ľubovníka bodkovaného

Mnohé z prospešných vlastností ľubovníka bodkovaného sa nachádzajú v listoch rastliny, ktoré obsahujú nasledujúce zložky:

 • dopamín
 • Serotonín
 • interleukíny
 • melatonín
 • Monoaminoxidy

Ako môžete vidieť, ľubovník bodkovaný zohráva významnú úlohu pri regulácii nálady. Serotonín aj dopamín sú známe tým, že zlepšujú náladu a vytvárajú pocity potešenia. Podobne monoaminooxidy pomáhajú mozgu zadržiavať ešte viac týchto chemikálií, ktoré vyvolávajú dobrý pocit.

Čo sa týka jeho ďalších zložiek, interleukíny sú dôležitou súčasťou imunitného systému, pomáhajú bojovať proti vírusom. Melatonín sa v tele vyskytuje prirodzene a je nevyhnutný na udržanie správneho spánkového cyklu.

So všetkými týmito prvkami v kombinácii je ľahké pochopiť ako môže byť ľubovník bodkovaný takým silným posilňovačom nálady. Aj keď to nemusí byť vhodná liečba ťažkej depresie, prehľad 29 výskumných štúdií ukázal, že môže fungovať rovnako dobre ako antidepresíva na predpis pri miernej až stredne ťažkej depresii.

Tento kvet je tiež bohatý na flavonoidy, ktoré sú známe svojimi antioxidačnými a protizápalovými účinkami. To je dôvod, prečo je tak dobrý pri hojení pokožky.

Použite ľubovník bodkovaný na zmiernenie zápalu a urýchlenie hojenia.

Ľubovník bodkovaný, známy pre svoje rôzne zdravotné výhody, je významný pre svoju schopnosť pomôcť pri znižovaní depresie. Avšak, tento univerzálny bylinný prostriedok je omnoho viac než len bežný bojovník proti zlej nálade.

ľubovník

Reguluje hormóny

Ľubovník bodkovaný ovplyvňuje viaceré hormóny, ale je najmä uznávaný za svoju schopnosť regulovať bežné ženské hormóny a stresové hormóny. Jeho účinnosť sa prejavuje najmä pri znížení hladiny kortizolu, ktorý je známy ako “stresový” hormón. Hormóny hrajú dôležitú úlohu pri vzniku akné.

Znižuje zápal

Antioxidanty a interleukíny v ľubovníku bodkovanom majú schopnosť znižovať zápal, čím sa stáva vhodnou voľbou pre tých, ktorí trpia bolesťami a zápalovými stavmi ako aj pre ľudí s kožnými chorobami, ktoré spôsobujú zápal.

Urýchľuje hojenie

Ľubovník bodkovaný sa využíva na liečbu diabetických vredov na nohe a iných typov rán. Navyše, môže pomôcť znížiť tvorbu jaziev, ak sa používa na postihnutých oblastiach.

Lieči kožné problémy

Pri nanesení na pokožku pomáha ľubovník bodkovaný pri hojení popálenín a odrenín tým, že zlepšuje prietok krvi do postihnutej oblasti. V krémoch tiež prispieva k udržiavaniu otvorených rán a zabraňuje rastu mikroorganizmov. Má schopnosť upokojiť citlivú pokožku.

Bojuje s chorobami

Ľubovník bodkovaný je rovnako silné antivirotikum. Niektoré štúdie dokonca naznačujú, že by mohol byť užitočný v boji proti HIV a hepatitíde.

Zlepšuje kvalitu pleti

Aplikácia ľubovníka bodkovaného priamo na pokožku hydratuje jeho prírodnými olejmi. Pravidelné používanie zvyšuje pevnosť pleti a znižuje výskyt jemných vrások.

Ako používať ľubovník bodkovaný pre dosiahnutie najlepších výsledkov?

Podobne ako pri väčšine bylín, výber druhu a spôsob prípravy ľubovníka bodkovaného by mali závisieť od zamýšľaného využitia.

Ľubovník užívanie

Najčastejšie sa užíva vo forme kapsúl, aj keď sú dostupné aj tekuté formy, ktoré sú známe svojou rýchlosťou pôsobenia. Pri dlhodobom užívaní vo forme kapsúl sa obvykle odporúča užívať ľubovník bodkovaný trikrát denne. Je dôležité konzultovať užívanie ľubovníka bodkovaného so svojím lekárom, pretože môže ovplyvniť účinnosť niektorých liekov ako sú antidepresíva, antikoncepčné tabletky a lieky proti rakovine.

Pre tých, ktorí majú prístup k čerstvým kvetom, je dobrým výberom aj príprava čaju. Pri kožných problémoch je možné olej použiť priamo na pokožku.

Ak plánujete v akejkoľvek forme užívať ľubovník bodkovaný, obmedzte svoj pobyt na slnku, pretože to môže spôsobiť zvýšenú citlivosť vašej pokožky na slnečné svetlo. To neznamená, že by ste nemali vôbec vychádzať von, ale tráviť dlhé hodiny na slnku by nebolo vhodné. Odborníci odporúčajú používať opaľovací krém s minimálnym SPF 15.

Výhody ľubovníka bodkovaného sú rozmanité a výrazné, od zlepšovania nálady až po liečivé účinky. Ide o bylinu, ktorú je ľahké získať, ale zároveň je potrebné s ňou zaobchádzať opatrne. Pri výbere by ste mali dbať na kvalitu, aby ste dosiahli čo najväčší prospech pre vašu myseľ a telo.

Ako sme vyššie spomínali, ľubovník bodkovaný môže taktiež reagovať s niektorými liekmi vrátane:

 • antikoncepčné tabletky
 • niektoré antibiotiká
 • lieky na riedenie krvi, ako napríklad Warfarin
 • lieky na epilepsiu
 • antidepresíva – môžu ovplyvniť hladiny serotonínu v mozgu
 • hormonálna substitučná terapia (HRT)
 • imunosupresíva
 • lieky proti HIV
 • lieky na liečbu rakoviny
 • lieky na reguláciu hladiny cholesterolu
 • lieky na srdcové ochorenia
 • lieky na migrénu
 • lieky na kontrolu krvného tlaku
 • lítium

 

Zdroje:

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1211/0022357011775910

https://www.nccih.nih.gov/health/st-johns-wort-and-depression-in-depth#science

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22205093/

https://www.nccih.nih.gov/health/st-johns-wort

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných