Výživové doplnky Zdravie

Ako si vybrať najlepšie magnézium pre vaše telo?

horčík

Horčík je jedným z najfascinujúcejších mikroživín. Ovplyvňuje všetko od energie až po funkciu mozgu – no mnoho ľudí všetkých vekových skupín neužíva dostatok horčíka. Preto môže byť doplnok horčíka užitočný.

Nie všetky doplnky magnézia sú rovnaké; niektoré formy sú lepšie pre energiu, zatiaľ čo iné sú lepšie pre vašu náladu. Poďme sa pozrieť na to, prečo je horčík dôležitý a ako si vybrať ten správny doplnok, ktorý vyhovuje vašim potrebám.

Aké sú výhody doplnkov horčíka?

Vaše telo ukladá zhruba polovicu horčíka do kostí. Časť z nich je vo vašich mäkkých tkanivách a minimálne hladiny sú vo vašej krvi. Stopy horčíka hrajú rozhodujúcu úlohu v širokej škále telesných funkcií:

  • Syntéza proteínov
  • Podpora vašej DNA
  • Nervová funkcia a svalová kontrakcia
  • Regulácia krvného cukru a citlivosti na inzulín
  • Výroba energie
  • Riadenie krvného tlaku
  • Ovládanie neurónov
  • Pomáha pri aktivácii vitamínu D

Horčík môžete získať z potravy. Nájdete ho v potravinách bohatých na horčík, ako sú kešu oriešky, listová zelenina, avokádo a horká čokoláda. Väčšina Slovákov má však nízku hladinu horčíka, takže užívanie horčíka je jednoduchý a lacný spôsob, ako získať viac horčíka.

V lekárni nájdete desiatky rôznych doplnkov horčíka. Existujú rôzne značky a spôsob užívania, ako aj rôzne druhy horčíka, ktoré podporujú rôzne úlohy.

horčík

Horčíkové doplnky: Ako si vybrať?

Predtým, ako si vyberiete ten správny horčík, položte si otázku, aké procesy vo vašom tele chcete podporiť. Koniec koncov, niektoré formy môžu podporovať funkciu mozgu, zatiaľ čo iné sú prospešné pre svalovú relaxáciu.

Tu sú formy horčíka, ktoré najčastejšie nájdete v lekárňach:

Relaxácia: Citrát horečnatý

Citrát horečnatý je esenciálny minerál, ktorý je vysoko vstrebateľný. V skutočnosti viaceré štúdie zistili, že u zdravých jedincov je citrát horečnatý biologicky dostupnejší ako iné formy horčíka.


Pamäť a funkcia mozgu: Treonát horečnatý

Pre mozog je preferovaný treonát horečnatý, pretože váš nervový systém túto formu rýchlo absorbuje.

Treonát horečnatý si získava pozornosť pre svoje ochranné vlastnosti mozgu, najmä proti kognitívnemu poklesu v dôsledku starnutia. Vo formulácii s fosfatidylserínom a vitamínmi C a D sa zistilo, že táto forma horčíka zlepšuje pamäť u zdravých dospelých ľudí.

Záver: Užívajte magnézium treonát ráno, aby ste podporili svoj mozog a kognitívne funkcie. Ukázalo sa, že prospieva pamäti a môže chrániť pred účinkami starnutia.


Zápcha: Oxid horečnatý

Ak máte zápchu, malé dávky oxidu horečnatého počas dňa môžu pôsobiť ako preháňadlo. Zo všetkých foriem horčíka je oxid horečnatý tou, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou vyvoláva laxatívne vedľajšie účinky, ako je žalúdočná nevoľnosť a hnačka.

S týmito informáciami by ste mohli očakávať, že to nie je najabsorbovateľnejšia forma. Nakoniec ho vylúčite veľa, takže možno budete musieť doplniť iné formy horčíka.


Svalová relaxácia a detoxikácia: Síran horečnatý (Epsomská soľ)

Či už v lekárňach alebo drogériach môžete nájsť produkty s epsomskou soľou, ktoré obsahujú síran horečnatý. Epsomská soľ pridaná do kúpeľa môže upokojiť boľavé svaly.


Koľko horčíka treba užívať? Na každom balení môžete nájsť dávkovanie.

Nemusíte sa sústrediť na vyváženie svojich doplnkov s horčíkom, ktorý získate z potravín. Vaše obličky udržujú správnu rovnováhu filtrovaním prebytočného horčíka nachádzajúceho sa v potravinách. Ale s doplnkovým horčíkom existuje riziko, že horčíku prijmete väčšie množstvo a budete trpieť toxicitou horčíka. Pred užitím akéhokoľvek doplnku stravy sa o tom porozprávajte so svojím lekárom.

Ak užívanie horčíka vyvoláva pocit úzkosti, iné minerály, ako je sodík a draslík, môžu byť v nerovnováhe. Potrebujete tiež dostatočné množstvo vitamínov B, bóru a ďalších stopových minerálov, ktoré pomáhajú zabezpečiť, aby ste absorbovali správne množstvo horčíka.

Záver: Postupujte podľa pokynov na obale s doplnkom horčíka a venujte pozornosť tomu, ako sa cítite. Pred vykonaním akýchkoľvek zmien sa poraďte so svojím lekárom.

Zdroje:

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných
kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň