Krása Vitamíny Výživové doplnky Zdravie

Čo je betakarotén a aké má účinky na zdravie?

betakaroten

Betakarotén je pigment, ktorý dáva farbu červeným, žltým a oranžovým potravinám. Betakarotén je tiež známy ako karotenoid, čo je druh antioxidantu. Podrobnejšie sa tomu budeme venovať neskôr. Vaše telo premení betakarotén na vitamín A, ktorý je nevyhnutným vitamínom v strave. Najprv musíte pochopiť, že existujú dva typy vitamínu A. Prvým typom je preformovaný vitamín A alebo ho nájdete v živočíšnych produktoch ako retinol.

Druhým typom sú karotenoidy (jedným z nich je betakarotén). Karotenoidy sú prekurzorom vopred vytvoreného vitamínu A. To znamená, že telo ich dokáže premeniť na vitamín A. Karotenoidy sa nachádzajú predovšetkým v rastlinnej strave.

V ľudskej strave je k dispozícii asi 50 rôznych karotenoidov. Takmer 95 % príjmu karotenoidov u väčšiny ľudí však pochádza z malého počtu zdrojov – ako je alfa-karotén, betakarotén, luteín a lykopén.

Aké sú zdravotné výhody betakaroténu?

Hlavnou výhodou betakaroténu je, že produkuje vitamín A – základnú živinu pre vaše zdravie a pohodu. Vitamín A má mnoho priaznivých účinkov, napríklad:

  • Pomáha budovať silný imunitný systém
  • Ochrana zdravia očí
  • Podpora zdravia vašej pokožky
  • Stimulácia bielych krviniek, ktoré sú dôležité pre vaše kosti a reprodukčné zdravie

Ďalšou výhodou betakaroténu je, že sa považuje za celkom bezpečnú živinu. To je jeden z dôvodov, prečo zdravotníci uprednostňujú doplnky stravy s karotenoidmi, ako je betakarotén, pred vopred pripraveným vitamínom A.

Vysoké dávky vitamínu A môžu byť toxické, ale nie všetok betakarotén, ktorý konzumujete, sa premení. Vaše telo jednoducho konvertuje toľko, koľko potrebuje, a zvyšok ignoruje.

Je tu však ešte jedna veľká, dôležitá výhoda, o ktorej by ste mali vedieť. Betakarotén je silný antioxidant. Má schopnosť bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi a môže vás chrániť pred určitými chorobami.

betakaroten účinky

Betakarotén a voľné radikály

Voľné radikály boli prvýkrát objavené v 90. rokoch, keď niekoľko štúdií zistilo, že ľudia s diétou s nízkym obsahom ovocia a zeleniny bohatých na antioxidanty mali zvýšené riziko niektorých chorôb.

Zaujímavosťou je, že voľné radikály sú vlastne prirodzené. Vyrábajú sa, keď vaše telo premieňa jedlo na energiu ako aj pri cvičení, a môže to byť dokonca spôsobené pobytom na slnku.

Oxidačný stres prispieva k chronickým ochoreniam a stavom ako je strata zraku, artritída a srdcové choroby. Môže tiež prispieť k zníženiu kognitívnych funkcií, a na menej znepokojujúcej strane sa ukázalo, že urýchľuje príznaky starnutia.

Betakarotén a celý rad ďalších antioxidantov sú takými „superhrdinami“, ktorí sú tu na to, aby pomohli bojovať proti voľným radikálom. Pomáhajú ich neutralizovať alebo odstraňovať z tela, čo odstraňuje škody, ktoré môžu spôsobiť.

Štúdie zistili, že tento účinok má mnoho rôznych antioxidantov – od betakaroténu po luteín. Existujú dôkazy o tom, že betakarotén vo vašej strave vás pomôže chrániť sa pred poškodením voľnými radikálmi.

Prečo je betakarotén dôležitý pre dojčiace matky?

Jedným z hlavných spôsobov ako podporujete vývoj dieťaťa, je materské mlieko. Je dobrým zdrojom vitamínu A. Ak sa rozhodnete dojčiť, materské mlieko bude pravdepodobne jediným zdrojom výživy počas prvých 6 mesiacov života vášho dieťaťa. Je dôležité, aby obsahoval všetky najlepšie živiny – ako vitamín B6, B12, vitamín C a vitamín A.

Vitamín A je dôležitou živinou v raných štádiách života, pretože pomáha zdravému rastu a vývoju dojčiat. Dojčiace ženy majú tendenciu potrebovať aj extra vitamín A, pretože mnohé zo svojich zásob prenášajú na svoje dieťa.

Betakarotén je dobrým zdrojom vitamínu A, preto je jednou z hlavných živín pre dojčiace ženy. Je to tiež niečo, čo musíte získať zo stravy alebo doplnkov.

Chráni vaše dieťa pred oxidačným stresom

Ten oxidačný stres, o ktorom sme už hovorili? Môže ohroziť aj vaše dieťa. Vzhľadom na to, že karotenoidy ako je betakarotén, môžu pomôcť predchádzať oxidačnému stresu, môžu taktiež prispieť k rozvoju silného imunitného systému vášho dieťaťa, ktorý poskytuje ochranu pred rôznymi chorobami.

Máme aj pozitívnu správu – koncentrácia betakaroténu nie je ovplyvnená chladením, zmrazovaním alebo ohrevom materského mlieka pri nízkych teplotách. To znamená, že odsaté mlieko, ktoré si odložíte na neskoršie použitie, má rovnaké výhody ako čerstvé mlieko.

Sú doplnky s betakaroténom prínosné?

Vzhľadom na to, že betakarotén je mimoriadne dôležitý pre zdravie vás aj vášho dieťaťa, môžete sa pýtať, či je užívanie doplnkov s betakaroténom vhodnou voľbou. Môže to byť prínosné, ak cítite potrebu doplniť živiny.

V prvých dňoch po pôrode vaše telo produkuje špeciálne mlieko nazývané kolostrum. Toto husté mlieko má vysoký obsah karotenoidov, ktoré mu dávajú sýto žltú farbu. V tejto fáze váš organizmus nemusí potrebovať dodatočný prísun betakaroténu. Avšak stále môžete ťažiť z postnatálnych vitamínov, ktoré poskytujú širokú škálu živín.

Od tretieho týždňa sa obsah betakaroténu zníži. V tomto období môže byť prospešné uvažovať o doplnení betakaroténu.

Typický denný príjem betakaroténu pre dospelých sa pohybuje v rozmedzí 6-8 mg.

Naozaj fungujú doplnky betakaroténu?

Snažíme sa poskytnúť čo najviac informácií o doplnkoch výživy, avšak pred začatím užívania doplnkov vitamínov a minerálov je vždy dobré konzultovať s lekárom. Lekár je najvhodnejšou osobou na to, aby vám pomohol porozumieť, či je to pre vás bezpečné a efektívne.

Mnoho žien má vo svojej strave dostatok betakaroténu a suplementácia nie je vždy potrebná. Avšak, pre niektoré ženy, ktoré sú vystavené vyššiemu riziku nedostatku, môže byť doplnenie betakaroténom prospešné.

Aké potraviny sú bohaté na betakarotén?

K akýmkoľvek doplnkom, ktoré užívate, je vždy dôležité držať sa pestrej a zdravej stravy. Pre získanie betakaroténu by ste mali začleniť do svojej stravy ovocie a zeleninu s červenou, žltou a oranžovou farbou.

Všeobecne platí pravidlo, že čím intenzívnejšia je farba oranžová alebo žltá, tým vyššie sú hladiny betakaroténu. Medzi chutné potraviny patria:

  • Marhule
  • Mrkva
  • Mango
  • Tekvica
  • Sladké zemiaky

Betakarotén sa dá nájsť aj v niektorých zelených zeleninách a bylinkách ako sú špenát, brokolica, šalát a petržlen.

Strava obsahujúca 5 a viac porcií ovocia a zeleniny denne by vám mala poskytnúť zdravú dávku betakaroténu v rozmedzí 3-6 mg.

Čo robiť pri nedostatku betakaroténu?

Nedostatok betakaroténu je síce nepravdepodobný, ale nie úplne vylúčený. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí so zvýšenou potrebou vitamínu A. Môže nastať aj u jedincov s problémami vstrebávania, napríklad pri chronických ochoreniach, ktoré ovplyvňujú črevá.

Príznaky mierneho nedostatku vitamínu A môžu zahŕňať únavu, problémy s plodnosťou a častejšie výskyty infekcií. V prípade, že sa necítite dobre alebo máte obavy zo symptómov, neváhajte konzultovať so svojím lekárom.

Potešujúcou správou je, že nízke hladiny betakaroténu je možné jednoducho zlepšiť. Prispôsobte si stravu tak, aby bola bohatá na betakarotén obsiahnutý napríklad v sladkých zemiakoch a mrkve. Ak vám lekár odporučí, môžete tiež začať užívať doplnky betakaroténu.

Zdroje:

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/antioxidants

https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/beta-carotene

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/vitamin-a/

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/antioxidants/

https://lacted.org/questions/0131-breastmilk-carotenoids/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6008960/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501906/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných
kurkuma najzdravšie korenie na svete
Detox Koreniny Potraviny Prírodná lekáreň Superpotraviny Zdravie

Kurkuma – zlato medzi korením

Kurkuma je rastlina z čeľade zázvorovitých, ktorá sa používa ako korenie. Kurkuma kvet je hlavná časť rastliny, a jej koreň