Choroby Detox Zdravá výživa Zdravie

Ako znížiť cholesterol? – rady tipy, návody

cholesterol

Cholesterol je organická látka patriaca do skupiny lipidov (tukov) a je nevyhnutný pre normálnu funkciu tela. Je to látka podobná vosku, ktorá sa nachádza vo všetkých bunkách ľudského tela. Hoci je často spájaný so zlým zdravím, cholesterol je dôležitou súčasťou mnohých procesov v organizme. V tomto článku nájdete všetko, čo by ste mali o cholesterole vedieť.

Na čo slúži cholesterol a prečo ho v tele potrebujeme?

V tele plní cholesterol niekoľko dôležitých funkcií. Jednou z hlavných funkcií cholesterolu je jeho úloha pri tvorbe buniek. Je nevyhnutný pre štruktúru bunkových membrán, kde zabezpečuje ich pevnosť a flexibilitu. Okrem toho sa cholesterol podieľa na tvorbe niektorých hormónov, vrátane pohlavných hormónov (estrogény a testosterón) a kortizolu, ktorý je dôležitý pre reguláciu stresu. Cholesterol je tiež potrebný pre tvorbu vitamínu D, ktorý je nevyhnutný pre zdravie kostí a imunitného systému.

cholesterol

HDL a LDL cholesterol

Cholesterol sa môže nachádzať v tele v dvoch formách: voľný cholesterol v krvi a viazaný na lipoproteíny. Lipoproteíny sú zložené z tukov a bielkovín a slúžia na prenos cholesterolu a iných tukov vo vode rozpustnom prostredí krvi. Existujú dva hlavné typy lipoproteínov, ktoré prenášajú cholesterol: lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL) a lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL).

HDL cholesterol hodnoty

HDL-cholesterol sa často označuje ako “dobrý” cholesterol, pretože pomáha odstraňovať LDL cholesterol z krvi a znižuje tak riziko srdcovocievnych ochorení.

LDL cholesterol hodnoty

LDL-cholesterol sa niekedy označuje ako “zlý” cholesterol, pretože vysoký cholesterol LDL môžu zvýšiť riziko vzniku srdcovocievnych ochorení.

Cholesterol norma

Celkový cholesterol:

  • Optimum: Menej ako 200 mg/dL
  • Hraničná hodnota: 200-239 mg/dL
  • Vysoká hodnota: 240 mg/dL a viac

LDL-cholesterol (známy aj ako “zlý” cholesterol):

  • Optimum: Menej ako 100 mg/dL
  • Hraničná hodnota: 100-129 mg/dL
  • Vysoká hodnota: 130 mg/dL a viac

HDL-cholesterol (známy aj ako “dobrý” cholesterol):

  • Optimum: 60 mg/dL a viac
  • Hraničná hodnota: 40-59 mg/dL
  • Nízka hodnota: Menej ako 40 mg/dL

Zvýšený cholesterol – dôvody

Nezdravá strava

Jedným z hlavných faktorov je strava bohatá na potraviny obsahujúce nasýtené tuky a mastné kyseliny. Takéto potraviny sa nachádzajú v mäse, mastných mliečnych výrobkoch, vyprážaných a príliš slaných potravinách, sladkostiach, pečive a rýchlej strave. Konzumácia týchto potravín môže viesť k zvýšeným hladinám LDL-cholesterolu.

Neaktívny životný štýl

Nedostatok fyzickej aktivity a sedavý životný štýl môžu ovplyvniť metabolizmus cholesterolu. Pravidelná fyzická aktivita pomáha zvýšiť hladiny HDL-cholesterolu (známeho aj ako “dobrý” cholesterol), ktorý pomáha odstraňovať LDL-cholesterol z krvi. Naopak, sedavý životný štýl, rovnako ako sedavé zamestnanie, môže spomaliť metabolizmus cholesterolu a prispieť k jeho hromadeniu v tele.

chudnutie z brucha

Genetika

Vysoký cholesterol v krvi môže byť v niektorých prípadoch spôsobený genetickými faktormi a dedičnosťou. Niektoré dedičné poruchy metabolizmu cholesterolu vedú k vysokým hladinám cholesterolu aj pri zdravom životnom štýle a strave. Ak niekto v rodine má príbuzných s vysokým cholesterolom, zvyšuje to riziko aj pre ostatných členov rodiny.

Vek a pohlavie

S vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť zvýšených hladín cholesterolu. U žien je riziko zvýšeného cholesterolu nižšie pred menopauzou, ale po menopauze sa ich riziko vyrovnáva s mužmi. Po menopauze dochádza k poklese hladín estrogénu, čo môže mať vplyv na metabolizmus cholesterolu.

Problémy spojené so zvýšeným cholesterolom

Ateroskleróza

Vysoký LDL-cholesterol vedie k tvorbe plakov na stenách ciev, ktoré obsahujú cholesterol, vápnik, tuky a bunky. Tieto plaky sa postupne zväčšujú a spôsobujú zužovanie a stvrdnutie ciev. Tento proces je známy ako ateroskleróza a môže viesť k zúženiu ciev a obmedzenému prietoku krvi, čo zvyšuje riziko srdcového infarktu, mozgovej príhody a ďalších srdcovocievnych ochorení.

Srdcové ochorenia

Vysoké hladiny cholesterolu sú spojené so zvýšeným rizikom vzniku srdcových ochorení, ako je koronárna artériová choroba (obštrukcia koronárnych artérií, ktoré zásobujú srdce krvou), srdcové infarkty a angína pectoris (bolesť na hrudníku spojená s nedostatočným prietokom krvi do srdca).

kardiovaskulárne ochorenie

Mozgové príhody

Ak sa plak vytvorený v dôsledku aterosklerózy uvoľní alebo sa odtrhne, môže sa presunúť do mozgových ciev a spôsobiť zablokovanie krvného obehu. To môže viesť k mozgovej príhode (infarktu mozgu), čo môže mať za následok poruchy pohybu, reči, zraku a iné vážne zdravotné problémy.

Periférna artériová choroba

Zvýšený cholesterol ovplyvňuje aj cievy v iných častiach tela. Periférna artériová choroba nastáva, keď sú cievy zásobujúce končatiny (najmä nohy) zúžené alebo zablokované. Toto môže spôsobiť bolesti, slabosť a problémy s hojením v postihnutej oblasti.

Ako znížiť cholesterol? Začnite od seba!

Ako sa vraví – v zdravom tele zdravý duch. Preto, ak máte zvýšený cholesterol v tele, je potrebné zmeniť váš životný štýl, čím dokážete postupne znížiť hladinu cholesterolu na optimálne hodnoty. Nasledujúce odstavce sa zameriavajú na to, čo znižuje cholesterol.

Cvičenie

Zdravá strava

Zvýšte príjem vlákniny z ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín a strukovín. Dobrá je tiež cvikla. Obmedzte nasýtené tuky a mastné kyseliny, uprednostňujte nízkotučné mliečne výrobky, menej tučné mäso a stredomorskú kuchyňu. Zahrňte potraviny s omega-3 mastnými kyselinami ako losos, sleď, tuniak, ľanové semienka a orechy, ktoré zvyšujú hladiny HDL-cholesterolu. Používajte zdravé metódy prípravy jedál, ako je pečenie, varenie, dusenie alebo grilovanie, namiesto smaženia.

Fyzická aktivita

Pravidelná fyzická aktivita je dôležitá pre kontrolu hladín cholesterolu. Snažte sa vykonávať kardio cvičenie, ako je chôdza, beh, plávanie alebo jazda na bicykli, minimálne 150 minút týždenne. Cvičenie tiež môžete doplniť o svalové cviky.

Kontrola hmotnosti

Udržiavajte si zdravú telesnú hmotnosť. Nadbytočná hmotnosť môže mať negatívny vplyv na hladiny cholesterolu.

Odvyknutie si od fajčenia

Fajčenie zvyšuje hladiny LDL-cholesterolu a znižuje hladiny HDL-cholesterolu. Preto je dôležité prestať fajčiť alebo minimalizovať vystavenie tabakovému dymu. Poďakujú vám aj pľúca a ústna dutina.

Ovládanie stresu

Stres môže ovplyvniť hladiny cholesterolu. Hľadajte metódy na zvládanie stresu, ako je cvičenie, meditácia, joga alebo relaxácia.

Prírodné doplnky stravy

Existujú spôsoby, ako znížiť cholesterol bez liekov. Vynikajúcim doplnkom stravy je pestrec mariánsky, ktorý má priaznivé účinky na zdravý stav pečene aj celého tela.

Cholesterol diéta – mierte na pečeň

Pečeňová diéta je zameraná na obmedzenie príjmu tukov, najmä nasýtených tukov a mastných kyselín. Tuky by mali pochádzať z kvalitných zdrojov, ako sú rýb, olivový olej, orechy a semienka. Strava počas diéty by mala obsahovať aj dostatočné množstvo ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín a strukovín. Diéta môže obmedziť príjem bielkovín, najmä živočíšnych, ak je prítomné vážne poškodenie pečene. V takom prípade môže byť odporúčaná konzumácia bielkovín z rastlinných zdrojov, ako sú strukoviny. Je dôležité jesť pravidelne a mať vyvážený príjem potravy počas dňa. Skokový príjem potravy alebo dlhé obdobia hladovania môžu mať negatívny vplyv na pečeň.

Alkohol je veľmi záťažový pre pečeň, preto by mal byť úplne vylúčený počas pečeňovej diéty. Aj malé množstvo alkoholu môže mať negatívny vplyv na zdravie pečene. Rovnako je správne vyradiť zo života fajčenie.

Posledná možnosť

V prípade, že sú vaše hodnoty cholesterolu vysoké aj napriek zmene životosprávy či zvýšenia pohybu, je vhodné sa obrátiť na vášho lekára, ktorý vám s veľkou pravdepodobnosťou predpíše lieky na cholesterol. Malo by však ísť o úplne poslednú voľbu, nakoľko lieky ako také sú neduhom pre celé telo. Zamerajte sa v prvom rade na seba, svoju životosprávu, fyzický pohyb a zásadné zmeny v oblasti zvládania stresu či užívania alkoholu a tabakových výrobkov.

Zdroje:

https://www.heart.org/en/health-topics/cholesterol/about-cholesterol
https://www.cdc.gov/cholesterol/about.htm
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/23922-what-is-cholesterol
https://www.everydayhealth.com/high-cholesterol/symptoms/everything-you-always-wanted-know-about-cholesterol/
https://liverfoundation.org/health-and-wellness/healthy-lifestyle/liver-disease-diets/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných