Pestrec mariánsky, inak nazývaný aj ostropestrec alebo Silybum, je kvitnúca bylina podobná sedmokráskam či ambróziám. Pochádza zo stredomorských krajín, kde našiel svoje pomenovanie „svätý bodliak“. Ľudia už tradične používali ostropestrec pri problémoch s pečeňou a žlčníkom, ktorého účinky sú pre tieto orgány priam blahodarné. Odborníci sa domnievajú, že hlavnou aktívnou zložkou byliny je silymarín. Silymarín je antioxidačná zlúčenina získaná zo semien pestreca mariánskeho.
Ostropestrec je skutočne všestranná bylina, ktorú môžete konzumovať takmer celú. Príprava jednotlivých častí je odlišná a my vieme, ktorá má v sebe najviac bohatstva pre zdravie pečene. Čítajte ďalej a zistíte, v akých podobách pestrec možno kúpiť a ako ho pripraviť.
Pestrec mariánsky účinky
- Je liekom na akútne aj chronické poškodenia pečene vrátane toxicity
- Priaznivo pôsobí na celú tráviacu sústavu
- Pomáha pri chemoterapií či pri liečbe nádorov
- Pozitívne vplýva na metabolizmus i psychiku
- Normalizuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi
Spracovanie živej byliny
Spracovanie živej rastliny je pre telo najlepšie. Zrelý plod či semená ostropestreca mariánskeho sú najčastejšie používanou jedlou časťou rastliny. V škrupine plodu sa nachádza najviac silymarínu, ktorú v inom výrobku z ostropestreca nenájdete. V obchode nájdete pestrec mariánsky drvený alebo v podobe jemného prášku. Medzi ostatné produkty patrí z byliny pestrec mariánsky čaj, olej, kapsuly či tinktúra.
Na prípravu čaju z ostropestreca mariánskeho lúhujte 1 čajovú lyžičku sušených semienok alebo listov pestreca v 1 šálke horúcej vody na 10 až 15 minút. Zmes precedíte a podľa potreby osladíte medom alebo stéviou.
Pestrec mariánsky ako užívať
Medzi najjednoduchší a najpohodlnejší spôsob užívania patria z byliny pestrec mariánsky kapsule. Ich dávkovanie je uvedené na obale, môžete ich užívať počas celého roka bez ohľadu na počasie a ich výskyt. Ak nie ste nadšencom prehĺtania tabliet, vyskúšajte pestrec mariánsky olej.
Našli ste pestrec mariánsky v prírode? Neprekračujte ho!
V prírode viete nájsť pestrec mariánsky veľmi ľahko. Vynikajú najmä jeho fialové bodliakové kvety a biele pásy na listoch. Kvitne od júna do augusta a na Slovensku ho môžete nájsť prevažne v nižších nadmorských výškach. V prípade, že ho nájdete, vezmite ho so sebou a vyťažte z neho všetko, čo ponúka.
Jeho korene uvarte a zjedzte skôr, než zostarnú. Listy sa môžu uvariť a zjesť podobne ako špenát, no nezabudnite predtým odrezať tŕne. Mladé stonky kvetov je možné konzumovať čerstvé ešte predtým ako dozrejú. Stonky sa používajú na prípravu čaju a o semenách sme si už čo-to povedali.
V prípade, že trpíte problémami s pečeňou, pestrec mariánsky by vo vašej životospráve nemal ako doplnok chýbať.
Zdroje:
https://www.tyrantfarms.com/how-to-grow-and-use-milk-thistle/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320362