Čaje Detox Superpotraviny

Matcha, najzdravší čaj na svete

Matcha, najzdravší čaj na svete

Matcha v poslednej dobe raketovo stúpa na popularite, pričom matcha shoty, latte, čaje a dokonca aj dezerty sa objavujú všade, od obchodov so zdravím až po kaviarne.

Podobne ako zelený čaj, aj matcha pochádza z rastliny Camellia sinensis. Pestuje sa však inak a má jedinečný nutričný profil, vďaka čomu ho označujeme za kráľa medzi čajmi. Farmári pestujú matchu zakrytím čajových rastlín 20–30 dní pred zberom, aby sa vyhli priamemu slnečnému žiareniu. To zvyšuje produkciu chlorofylu, zvyšuje obsah aminokyselín a dodáva rastline tmavší zelený odtieň. Po zbere čajových lístkov sa odstránia stonky a žily a listy sa pomelú na jemný prášok známy ako matcha.

Matcha obsahuje živiny z celého čajového listu, čo vedie k väčšiemu množstvu kofeínu a antioxidantov a zhruba 10 krát viac účinných látok ako sa bežne vyskytuje v zelenom čaji. Štúdie o matche a jej zložkách odhalili množstvo výhod, ktoré ukazujú, že môže pomôcť chrániť pečeň, podporovať zdravie srdca a dokonca pomôcť pri chudnutí.

matcha čaj

Kedy a ako často sa matcha môže konzumovať?

Pokiaľ ide o najlepší čas na vychutnanie si matcha čaju, ráno a poobede sú vo všeobecnosti najlepším časom, vzhľadom na obsah kofeínu, ktorý v sebe matcha nesie. Ak však pijete matcha čaj na chudnutie, možno by ste mali zvážiť, či si ho nedáte radšej zhruba tridsať minút pred tréningom, aby vás nabudila.

Pre dospelých je odporúčaná denná dávka zhruba 2 až 3 šálky matcha čaju. Viaceré štúdie, ktoré sa zaoberali matcha čajom a jeho účinkami zistili, že idu o najzdravšiu porciu matcha na dennej báze.

Príprava matcha čaju

Matcha čaj a jej príprava je pomerne jednoduchá. Potrebujete len niekoľko základných vecí: matcha prášok,horúcu vodu ( približne 80 až 90 °C (nikdy nie nad bodom varu) a matcha bambusovú metličku alebo iný nastroj na precízne vymiešanie do hladka.

  1. Pridajte 1/2 až 1 čajovú lyžičku matcha prášku do šálky.
  2. Nalejte horúcu vodu do šálky s matcha práškom.
  3. Pomocou matcha metličky alebo iného nástroja na miešanie rozmiešajte prášok do vody, kým sa úplne nerozpustí a nevytvorí sa na povrchu pena.
  4. Podľa preferencií a chuti môžete pridať mlieko alebo sladidlo (cukor, med, agáve,…)

Ak sa cítite kreatívne, môžete dokonca skúsiť našľahať redší alebo hustejší matcha tea, matcha latte, pudingy alebo proteínové smoothies, aby ste zvýšili obsah živín vo svojich obľúbených receptoch.

Matcha účinky a benefity

Viac antioxidantov ako v klasickom zelenom čaji

Matcha je bohatá na katechíny, triedu rastlinných zlúčenín v čaji, ktoré pôsobia ako prírodné antioxidanty. Antioxidanty pomáhajú stabilizovať škodlivé voľné radikály, čo sú zlúčeniny, ktoré môžu poškodiť bunky a spôsobiť chronické ochorenia.

Keď pridáte prášok matcha do horúcej vody na prípravu čaju, čaj obsahuje všetky živiny z celého listu. Bude mať tendenciu mať viac katechínov a antioxidantov, než len lúhovanie lístkov zeleného čaju vo vode. V skutočnosti je podľa jedného odhadu počet určitých katechínov v matcha až 137-krát vyšší ako v iných druhoch zeleného čaju.

Pôsobí priaznivo na pečeň

Pečeň je životne dôležitá pre zdravie a zohráva ústrednú úlohu pri vyplavovaní toxínov, metabolizme liekov a spracovaní živín. Niektoré štúdie zistili, že čaj matcha môže pomôcť chrániť zdravie vašej pečene. Jedna štúdia podávala diabetickým potkanom matcha počas 16 týždňov a zistila, že pomáha predchádzať poškodeniu obličiek a pečene. Pre ďalšie poznatky vo vzťahu matcha čaju a pečene je potrebné vykonať ďalšie výskumy.

Posilňuje funkciu mozgu

Ukázalo sa, že matcha zlepšuje pozornosť, pamäť a reakčný čas. Obsahuje zlúčeninu nazývanú L-theanín, ktorá mení účinky kofeínu, podporuje bdelosť a pomáha predchádzať poklesu energetickej hladiny, ktorý môže nasledovať po konzumácii kofeínu. Okrem toho zvyšuje aktivitu alfa vĺn v mozgu, čo môže pomôcť navodiť relaxáciu a znížiť hladinu stresu.

Pomáha pri chudnutí

Ak sa pozriete na väčšinu doplnkov na chudnutie, je tu veľká šanca, že v zložkách uvidíte „extrakt zo zeleného čaju“. Zelený čaj je dobre známy pre svoju schopnosť podporiť či urýchliť chudnutie. V skutočnosti štúdie ukazujú, že môže pomôcť urýchliť metabolizmus, aby sa zvýšil výdaj energie a podporilo spaľovanie tukov.

Štúdie o matche a jej zložkách odhalili množstvo výhod, ktoré ukazujú, že môže pomôcť chrániť pečeň, podporovať zdravie srdca a dokonca pomôcť pri chudnutí. Obsahuje koncentrované množstvo antioxidantov, ktoré môžu znížiť poškodenie buniek a zabrániť chronickým ochoreniam. Existuje mnoho spôsobov, ako pripraviť matchu, takže si môžete vybrať ten, ktorý vám najviac chutí.

Zdroje:

https://www.healthline.com/nutrition/7-benefits-of-matcha-tea#7.-Matcha-tea-is-very-easy-to-prepare
https://matcha.com/blogs/news/how-much-matcha-should-i-drink-in-a-day

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka