Detox Potraviny Recepty Zdravá výživa Zdravé nápoje Zdravie

JABLČNÝ OCOT: TREND S BUDÚCNOSŤOU?

jablčný ocot

Zdá sa, že jablčný ocot – je v dnešnej dobe všadeprítomný. Existujú však dôvody, prečo je tak obľúbený a prečo má tak pevný vedecký základ.

Podrobne sme sa pozreli na túto pikantnú ingredienciu, ktorá je obľúbená, aby sme zistili, prečo je tak dôležitá pre zdravý životný štýl a ako ju môžete začleniť do svojho vlastného režimu a využívať jej zázračné zdravotné výhody.

 

PREČO JE JABLČNÝ OCOT TAK OBĽÚBENÝ?

Rýchle vyhľadávanie pojmu “jablčný ocot” vrhá nespočetné množstvo výsledkov na platforme TikTok; pridružené videá majú celkovo 397,7 milióna zobrazení, čo svedčí o jeho obľube na sociálnych sieťach. Ale už desaťročia je jablčný ocot predmetom diskusií z iných dobrých dôvodov.

Jablčný ocot, vyrobený fermentáciou drvených jabĺk, kvasníc a cukru, sa dlho považuje za prostriedok na obmedzenie chuti do jedla a udržanie zdravej telesnej hmotnosti. Štúdie potvrdili, že to nie je len povesť, napríklad výskum z roku 2018 ukázal, že jablčný ocot môže znížiť oxidačný stres a riziko obezity u samcov potkanov s vysokým obsahom tuku. Sociálne siete len rozšírili povedomie o tejto ingrediencii a jej úžasných zdravotných výhodách.

 

SPÔSOBY POUŽITIA JABLČNÉHO OCTU

Existuje niekoľko foriem jablčného octu – najznámejšou je jeho čistá tekutá forma. Avšak, kvôli svojej kyslosti s pH okolo 2 až 3, sa dôrazne odporúča zriediť ho vodou pred konzumáciou.

Niektorí ľudia radšej zmiešajú lyžicu jablčného octu s pohárom vody a denne pijú túto zmes ráno, iní ho radšej pridávajú do jedál. Napríklad, môžete si vyskúšať šalátový dresing s jablčným octom, ktorý jednoducho vytvoríte zmiešaním jablčného octu s olivovým olejom a soľou.

Existujú aj hotové pitné produkty z jablčného octu (šumivé aj nefiltrované), ktoré sú vhodné na cestovanie, avšak nezabudnite, že môžu obsahovať cukor, čo môže znížiť ich potenciálne účinky.

 

JABLČNÝ OCOT A VÁŠ METABOLIZMUS

Metabolizmus sa vzťahuje na schopnosť tela premieňať potravu a nápoje na energiu. Zlepšenie metabolizmu často znamená, že telo dokáže spaľovať viac kalórií aj v pokoji.

“Štúdie na obéznych potkanoch a myšiach ukazujú, že kyselina octová môže zabrániť ukladaniu tuku a zlepšiť ich metabolizmus,” píše Robert H. Shmerling, M.D., vedúci redaktor pre Harvard Health Publishing, zdôrazňujúc výhody jablčného octu pre metabolizmus.

jablčný ocot

SKRYTÝ CUKOR

Nie je žiadnym tajomstvom, že niektoré výrobky z jablčného octu, ako napríklad nápoje a iné výrobky na trhu, obsahujú skrytý cukor. Niektoré jablčné octové nápoje obsahujú pridané cukry, cukrové alkoholy a umelé príchute, čím sa tieto konkrétne ponuky premenia z prospešných produktov zdravého životného štýlu na podobné pochúťky plným cukru.

 

POMÁHA UDRŽAŤ ŠTÍHLE TELO

Ako sme už spomenuli, jablčný ocot pomáha znižovať brušný tuk a chuť do jedla, ak sa skombinuje s vyváženou stravou. Spolu s vhodným stravovacím plánom môže jablčný ocot pomôcť znížiť viscerálnu (vnútornú) telesnú tukovú hmotnosť a pozitívne ovplyvniť zloženie tela. Jablčný ocot tiež pomáha udržiavať telesnú hmotnosť a zvládať prírastok hmotnosti u jedincov s nadváhou.

 

JE JABLČNÝ OCET LEN MÓDOU?

Na základe vedecky podloženého výskumu a neustálych diskusií o jablčnom octe a jeho mnohých preukázaných výhodách môžeme s istotou povedať, že bude s nami aj naďalej. Nové inovácie ho držia v popredí a stále je obľúbeným trendom.

Zdroje:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29091513/

https://www.health.harvard.edu/blog/apple-cider-vinegar-diet-does-it-really-work-2018042513703

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Pestrec mariánsky vhodný na detox pečene.
Detox Semená a orechy Superpotraviny

Pestrec mariánsky: 10 zdravotných benefitov, ktoré musíte spoznať

Pestrec mariánsky je bodliakovitá rastlina s fialovými kvetmi známa aj ako Silybum marianum. Je známe, že semená pestreca, ktoré obsahujú sylimarín,
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných