Potraviny Prírodná lekáreň Zdravá výživa Zdravé obedy/ večere Zdravé raňajky Zdravie

Objavte všestrannosť a zdravotné výhody pohánky

pohánka

Pohánka je vysoko výživné celé zrno, ktoré mnohí ľudia považujú za superpotravinu. Má srdcovité listy a zhluky dlhotrvajúcich bielych, ružových alebo červených kvetov. Pohánkové krúpy majú svetlohnedú farbu, keď sú čerstvé a odstránené zo šupiek.

Pohánka môže okrem zdravotných výhod zlepšiť zdravie srdca, podporiť chudnutie a pomôcť pri liečbe cukrovky. Niekedy sa nazýva aj „pseudozrno“. Spracovaná na kúrpy má vzhľad malých granúl, ktoré sa dajú použiť rovnako ako ryža. Pohánku môžete nájsť aj ako múku, rezance alebo dokonca vločky, čo z nej robí všestrannú náhradu menej zdravej pšeničnej múky.

Pohánka pozitívne účinky

Pohánka sa skladá hlavne zo sacharidov. Tiež sa môže pochváliť dobrým množstvom vlákniny a odolného škrobu, čo môže zlepšiť zdravie hrubého čreva. A čo viac, ponúka malé množstvo vysokokvalitných bielkovín. Pohánka je bohatšia na minerály ako mnohé iné pseudocereálie a obilniny. Má vysoký obsah mangánu, medi a horčíka, ale nízky obsah väčšiny vitamínov.

Pohánka je prirodzene bezlepková, vďaka čomu je vhodná pre ľudí s celiakiou. Dodáva tiež vlákninu a ťaží z nízkeho až stredného glykemického indexu. To znamená, že má mierny vplyv na hladinu cukru v krvi a môže dokonca znížiť hladinu cukru v krvi.

Pohánka je bohatá na vlákninu, najmä nerozpustnú vlákninu a typ známy ako rezistentný škrob, pričom obe sú obzvlášť prospešné pre zdravie čriev. Je to preto, že prospešné baktérie, ktoré žijú v črevách, využívajú tieto vlákna ako zdroj paliva, čím im pomáhajú zvyšovať ich počet a súčasne produkovať vedľajšie produkty, ktoré sú cenné pre zdravie čriev.

pohánka recepty

Pohánka nežiadúce účinky

Pohánka je vo všeobecnosti bezpečná na konzumáciu a pri bežnej konzumácii nemá žiadne známe nepriaznivé účinky. Ľudia, ktorí sú alergickí na pohánku, sa jej však musia vyhýbať, pretože môže spôsobiť závažné alergické reakcie ako opuch v ústach alebo žihľavku. Pohánka má tiež vysoký obsah oxalátov, ktoré môžu u niektorých ľudí prispievať k tvorbe obličkových kameňov. Navyše, konzumácia veľkého množstva pohánky môže viesť k tráviacim problémom, ako je nadúvanie, plynatosť a hnačka.

Pohánka recepty

Pohánka sa dá pripraviť nasledovnými spôsobmi:

  • Varenie: Najbežnejším spôsobom prípravy pohánky je uvarenie vo vode alebo vývare. Môže sa variť samostatne alebo v kombinácii s inými zrnami, ako je ryža alebo quinoa, aby ste jedlu pridali textúru a chuť.
  • Praženie: Praženie pohánky na suchej panvici na strednom ohni, kým sa nesfarbí do zlatohneda, môže zvýrazniť jej orieškovú chuť a dodať jej chrumkavú textúru. Opraženú pohánku môžeme použiť ako chrumkavú polevu do šalátov alebo misky s jogurtom.
  • Mletie: Pohánku je možné pomlieť na múku a použiť na pečenie receptov, ako sú palacinky, muffiny a chlieb.
  • Namáčanie: Namáčanie pohánkových krúp cez noc vo vode alebo jogurte môže spôsobiť, že budú ľahšie stráviteľné a budú mať jemnejšiu štruktúru. Namočenú pohánku je možné rozmixovať do smoothies alebo použiť ako základ raňajkových misiek.
  • Klíčenie: Pohánku môžete naklíčiť tak, že ju na niekoľko hodín namočíte do vody a potom vodu scedíte a necháte deň alebo dva odležať, kým nevyklíči. Naklíčená pohánka sa dá použiť do šalátov, praženice alebo ju môžete jesť ako snack.

Pohánka varenie

Ako sa varí pohánka, je veľmi jednoduché. Pohánku prepláchnite cez sitko toľkokrát, pokým nebude voda číra. Opekajte na suchej panvici 2 až 3 minúty, pokým nebude mať pohánka orieškovú vôňu. Následne povarte vo vriacej vode 5 až 10 minút, pokým zrná nezmäknú, ale stále by si mali držať svoj tvar. Následne pohánku dobre sceďte a môžete podávať podľa vašich preferencií.

Zdroje:

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/health-benefits-buckwheat
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325042#health-benefits
https://www.healthline.com/nutrition/foods/buckwheat
https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/how-cook-buckwheat

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných