Ovocie Potraviny Prírodná lekáreň Zdravá výživa Zdravie

Prečo by ste mali jesť sušené figy?

figy

Sušené figy predstavujú najlepší zdroj vlákniny, vitamínov a minerálov. Pomáhajú aj pri chudnutí a bojujú proti rakovinovým bunkám. Okrem toho prispievajú k zdraviu vášho srdca a pomáhajú pri cukrovke. Sušené figy sú naozaj jedným z najužitočnejších sušených plodov a ich pravidelná konzumácia môže zlepšiť vaše zdravie.

PREČO SÚ SUŠENÉ FIGY PRE VÁS VÝHODNÉ?

Nutričný profil sušených fíg je pôsobivý. Sú plné minerálov, vitamínov a vlákniny a môžu prispieť k uspokojeniu našich každodenných výživových potrieb. Sušené figy sú výnimočné jedlo, pričom kalórie v 2 sušených figách sa pohybujú takmer na úrovni 100, čo je dosť pozoruhodné. A pretože tieto kalórie pochádzajú z veľmi zdravých zdrojov, poskytnú vám energiu bez zvýšenia hladiny cholesterolu v tele. Majte tiež na pamäti, že suché figy obsahujú viac kalórií než čerstvé figy.

Tu sú výhody fíg, ktoré vysvetľujú, prečo sú sušené figy pre vás výhodné

Obsah vlákniny

Figy sú plné vlákniny, ktorá podporuje tráviaci proces. Preto sú ideálnym jedlom pre žalúdok, ľahko stráviteľné a telo ich dobre vstrebáva, čo napomáha zdravému vyprázdňovaniu. Všetci vieme, že príjem vlákniny môže podporiť chudnutie, pretože pomáha cítiť sa plnejšie a znižuje chuť do jedla. S čerstvými aj sušenými figami tak môžete dosiahnuť pozitívny vplyv na reguláciu hmotnosti.

Omega 3, 6 a mastné kyseliny

Figy obsahujú vysoké množstvo dobrých kalórií, pričom fenol a pektín v nich udržiavajú srdce zdravé a znižujú riziko tvorby cholesterolu. Taktiež potláčajú triglyceridy v tele, čo môže inak spôsobiť srdcové choroby.

Draslík

Figy sú bohaté na draslík a obsahujú menej sodíka. Draslík pomáha udržiavať hladinu tekutín v bunkách pod kontrolou, takže konzumácia sušených fíg môže prispieť k regulácii krvného tlaku.

Sušené figy pre pľúca

Z dvoch fíg môžete pripraviť figový čaj, ktorý prospieva zdraviu pľúc. Pomáha zmierniť pľúcne stavy ako sú bronchitída, astma a bolesť hrdla.

Pomoc pri cukrovke

Figy sú nielen sladké a chutné, ale tiež pomáhajú pri kontrole glukózy v krvi a regulácii inzulínu v tele. Preto sú veľmi prospešné pre pacientov s cukrovkou a môžu byť súčasťou ich každodennej stravy.

Sú prospešné pre zdravie našich kostí

Figy sú bohaté na vápnik, čo výrazne znižuje riziko vzniku osteoporózy, ktorá postihuje predovšetkým ženy. Osteoporóza spôsobuje stratu vápnika v kostiach, čím po určitom veku znižuje ich hustotu a robí ich krehkými. Pravidelná konzumácia fíg je pre zdravie kostí veľmi prospešná. Vápnik vo figách bojuje proti osteoporóze, a fosfor zase pomáha kostiam pri ich obnove.

Figy a reprodukčné zdravie

Výhody fíg pre ženy sú pôsobivé, pretože môžu ovplyvniť menštruáciu, regulovať hormóny a byť pomocné pri PCOS (Syndróm polycystických ovárii). Muži môžu rovnako ťažiť z úžasných výhod fíg, pretože zvyšujú počet spermií a tak prispejú k zvýšeniu plodnosti.

figy účinky

Ako prospievajú figy pokožke?

Vitamíny obsiahnuté vo figách pomáhajú regulovať tvorbu kožného mazu a melanínu. Figy udržiavajú pokožku žiarivú, napnutú, hydratovanú a omladenú. Hoci nemajú priamy vplyv na pokožku, ich pridanie do stravy je výhodné pre celkové zdravie pokožky. Figy obsahujú aj horčík, ktorý vyrovnáva hormóny zodpovedné za vznik akné. Preto môžu figy pomáhať prevencii akné a výskytu pupienkov na koži.

Kedy konzumovať sušené figy?

Sušené figy môžete konzumovať kedykoľvek a budú pre vás prospešné. Ranná konzumácia fíg uľahčí pohyby čriev vďaka ich vysokému obsahu vlákniny a zasýti vás na celý deň. Vysoký obsah kalórií poskytne energiu a udrží vás aktívnymi.

Konzumácia fíg večer podporuje hlboký spánok a znižuje nespavosť, pretože horčík obsiahnutý vo figách ovplyvňuje spánkový cyklus.

Konzumácia fíg na obed je skvelým občerstvením, ktoré potláča hlad a poskytuje pocit sýtosti. Sušené figy sú teda prospešné pre zdravie bez ohľadu na čas ich konzumácie.

Sú sušené figy vhodné počas tehotenstva?

Sušené figy sú výbornou voľbou občerstvenia počas tehotenstva. Obsahujú zinok a vápnik, ktoré sú kľúčové pre správny vývoj plodu v prvom trimestri. Taktiež sú vhodné pre tehotné ženy s anémiou, pretože poskytujú telu dostatok železa. Sušené figy sú bohatým zdrojom energie na boj proti únave a vyčerpaniu. Navyše, vďaka svojmu hustému nutričnému profilu sú figy výborným zdrojom minerálov a vitamínov, ktoré sú dôležité počas tehotenstva.

Vitamín E obsiahnutý vo figách tiež prispieva k správnemu vývoju pľúc plodu. Celkovo sú figy vďaka svojim živinám vysokej kvality silne odporúčané pre tehotné ženy, pričom odporúča sa zjesť denne 2-3 figy.

Existujú nejaké vedľajšie účinky konzumácie sušených fíg?

Výhody fíg a prípadné vedľajšie účinky sú úzko prepojené. Keďže figy prispievajú k čisteniu čriev a znižujú riziko zápchy, prílišná konzumácia môže viesť k hnačke. Tiež kombinovanie fíg s liekmi na riedenie krvi môže ovplyvniť účinnosť týchto liekov. Okrem toho môže konzumácia sušených fíg v niektorých špecifických prípadoch poškodiť pečeň, pretože v sebe zahŕňa aj konzumáciu semien. Zatiaľ čo sú figy vhodné pre pacientov s diabetom, u ľudí bez tejto choroby môžu znížiť hladinu cukru v krvi.

Je možné namočiť sušené figy?

Áno, namáčanie sušených figúr má zvýšené výhody. Sušené figy sú pomerne tvrdé a obsahujú veľa vlákniny. Namočenie zmäkčí ich textúru a rozloží vlákninu, ktorá je ľahšie stráviteľná. Namočené figy sú šetrné k žalúdku a príjemné na jedenie. Ak chcete namočiť sušené figy, jednoducho ich vložte do misky s vodou a nechajte ich cez noc odpočívať. Ráno budú mäkké a šťavnaté. Môžete ich konzumovať samotné alebo pridať med, jogurt alebo syr na oživenie ich chuti. Celkovo sú figy vynikajúcim druhom sušeného ovocia so mnohými výhodami pre zdravie. Zahrňte ich do svojej stravy každodenne a zaznamenáte, ako to ovplyvní váš pohľad na kvalitné stravovanie.

 

Zdroje:

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Copper-HealthProfessional/

https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminB6-HealthProfessional/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22232635/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28165863/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28187689/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31370154/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26203268/

Pavol

Pavol

About Author

Venujem sa zdravému životnému štýlu už viac ako 10 rokov. Rád skúšam nové veci a získavam nové skúsenosti. S informáciami sa rád podelím a tešíme ma, že môžem pomôcť niekomu ďalšiemu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ďalšie podobné články

Alchemilka a ženské problémy.
Bylinky Čaje Prírodná lekáreň

Alchemilka – zázrak nielen pre ženy

Alchemilka žltozelená (alebo alchemilka obyčajná) je bylina, ktorá sa v využíva na liečbu mnohých zdravotných problémov. V zásade sa bylinka
Spirulina a jej účinky na detox organizmu.
Detox Krása Prírodná lekáreň Superpotraviny Výživové doplnky Zdravie

Spirulina účinky – 10 zdravotných benefitov spiruliny, ktoré musíte spoznať

Spirulina je riasa, ktorú môžu konzumovať nielen ľudia, ale aj zvieratá. Je bohatá na celý rad vitamínov a minerálov nevyhnutných